Mamure Kalesi

Günümüzde tarihi olarak bulunan kaleler oldukça azdır ve değerlidir. Akdeniz kıyılarında bulunan ve günümüze sağlam bir şekilde gelebilen Türk kalelerinden bir tanesi Mamure Kalesi’dir. Mamure Kalesibirçok farklı Anadolu kalesi gibi antik temellerin üzerine kurulmuştur. Akdeniz kıyısında bulunan bir kaledir. Ülkemizde Mersin sınırları içerisinde yer alan bu kale çok eski tarihe dayanmaktadır. Ancak ne zaman yapıldığı ve kimlerin yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Kale 3 farklı bölümden oluşur. Bu bölümler iç avlu, dış kale ve iç kaledir. Dış etkenlere karşı güçlü bir savunması bulunur. Savunma amacıyla kalenin etrafı 10 metre genişlikteki hendekle çevrilidir. Kalenin içerisinde gözetleme kulesi, cami, çeşme, depolar ve daha pek çok yapılar bulunmaktadır.

Kalenin içerisinde bir türbe olduğundan da söz edilir. Burada bulunan caminin Karamanoğulları döneminde inşa edildiği düşünülür. Kale çok fazla kuşatmaya uğradığı için çeşitli yollarla su ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmıştır. Kalede su yolları bulunur. Bu sayede kalenin kuşatılması durumunda kolay bir şekilde su temin edilebilir. Günümüzde pek çok kişinin keyifle ziyaret ettiği Mamure Kalesi ilk hali ile kalmamıştır. Zaman içerisinde meydana gelmiş olan tahribatlar nedeniyle 16. Yüzyılın ortalarında onarılmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan belgeler 18 yüzyılın sonlarında da kalenin yeniden onarıldığını gösterir. Günümüzde bilinen son umarım ise 1960’lı yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Mersin’e yolu düşen kişilerin tarih kokan bu kaleye mutlaka gezmelerini tavsiye ederiz.

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi’ne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Mersin’de bulunan mamure kalesi ne her yıl binlerce kişi gitmektedir. Ancak Mamure Kalesi’ne ulaşım nasıl sağlanır ve ulaşım kolay mıdır pek çok kişi bu konuda yeterince bilgi sahibi olmayabilir. Mamure kalesi Mersin ilinin Anamur ilçesinde bulunur. Bu kaleye gitmek isteyen kişiler şehir merkezinden şehir içi ulaşım araçlarını kullanarak kolay bir şekilde Mamure Kalesine ulaşım sağlayabilirler. Pek çok farklı toplu taşıma aracının ulaştığı kaleye gittiğinizde tarih kokan bir manzara iler karşılaşırsınız. Oldukça büyük ve görkemli olan bu kale geçmişten bugüne kadar pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler