Marmaris Milli Parkı

Marmaris Milli Parkı, Muğla’nın Marmaris ve Köyceğiz ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan bir milli parktır. Aynı zamanda da 1996 yılında kurulan bu alanın 29.206 hektar alanda varlık gösterdiği de ifade edilmektedir. Marmaris Milli Parkı içerisinde ilgi çeken jeomorfolojik yapıların yanı sıra dikkat çeken canlılar bulunmaktadır. Öte yandan bitki ve hayvan türleri açısından da bu milli parkın zengin olduğu da ifade edilmektedir. Kuşlar, bitkiler ve memeliler sınıflarını içeren özel alanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda da sıcak bölge alanı ve sıfır yok oluş alanı da bu milli park içinde bulunabilmektedir.

Marmaris Milli Parkı Fiziksel Özellikleri

Marmaris Milli Parkı içerisinde farklı antik kentler yer almaktadır.

Karya liman kenti olarak bilinen Pyhskos şehri kalıntılarını burada görebilmek mümkündür.

Aynı zamanda da Turunç beldesi yakınında olan ve Asarcık tepesinde yer alan Amos Harabeleri de burada yer almaktadır. Bu harabelerin Helenistik döneme ait olduğu ifade edilmektedir. Tiyatro, heykeller, surlar ve tapınak bu bölgede yer alan kalıntılardır.

Marmaris Milli Parkı

Gavur Sancağı da Helen dönemine ait olan ve Sandaleyik Tepesi içerisinde bulunan bir nokta olarak tabir edilmektedir.

Son olarak da Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1557 yılında yapılmış olan Marmaris Kalesi de bölgededir.

Marmaris Milli Parkı Doğal Yaşam

Marmaris Milli Parkı içerisinde 541 bitki türü yer almaktadır. Bu bitki türlerinden 54 tanesi endemik ve 9’u da bu bölgeye özgüdür. Aynı zamanda da 74 nadir ve 5 tehlike altında olan bitki türü de bulunmaktadır. Kızılçam, sarıçam ve karaçam ormanları da burada yer almaktadır. Endemik bitkiler arasında da Onopordum caricum, Globularia dumulosa, Domuz topalağı, Çan Çiçeği ve Günlük ağacı yer almaktadır.

Marmaris Milli Parkı alanı içerisinde 112 kuş, 213 böcek, 35 balık, 21 memeli, 29 sürüngen ve 7 amfibi türü yer almaktadır. Burada yer alan hayvanlar arasında yaban domuzu, çakal, tilki, karakulak, porsuk, ayı, oklu kirpi, atmaca, şahin, kerkenez, kartal, ada doğanı, kınalı keklik, ardı. Kuşu, karabaş martı, çıvgın, kızıl gerdan, baştankara, ispinoz ve saka türleri bulunmaktadır.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler