Murat Paşa Cami

Murat Paşa Cami hakkında buraya gelmek isteyen turistlerin ve insanların bilmesi gerektiği pek çok detay bulunuyor. Hemen konumuza geçiş yapalım.

Türkiye, doğal ve kültürel zenginlikleri ile bilinen önemli bir ülke. Doğasıyla, temiz havasıyla ve geçmişten kalan eserleriyle ön plana çıkan Türkiye, sunduğu pek çok güzellikler ile harika bir yer olmakta. Türkiye’de yer alan camiler, gözetleme kuleleri, kaleler ve şelaleler gibi pek çok yer, sunduğu olanaklar ile birlikte turistleri kendine hayran bırakıyor.

Türkiye’de yer alan pek çok eserlerin yanı sıra tarihi camiler de ön plana çıkıyor olmakta. İslam inancı açısından önemli bir yere sahip olan camiler, Müslüman kesimin ibadet etmek için gittiği bir bina olmakta. Camiler, yalnızca ibadet etmek için değil aynı zamanda bilgi almak ve düşük gelirli insanlara destek olmak için de tercih ediliyor. Bu camiler arasında yer alan Murat Paşa Cami’yle ilgili bilinmesi gereken detayları sizler için derlemiş bulunuyoruz.

Murat Paşa Cami Hakkında Bilgi

Bu cami günümüzde aktif olarak kullanılan 1570 yılında inşa edilmiş bir cami olarak karşımıza çıkıyor. 4 kubbesi bulunan caminin 1 minaresi yer alıyor. İhtişamlı ve görkemli tarzıyla turistlerin ilgisini çeken bu caminin yerinden söz etmek gerekirse Murat Paşa Cami’nin bulunduğu konum Antalya’nın Muratpaşa ilçesi olmakta. Sahile yakın bir konumda bulunan cami, İslam inancı açısından önemli bir değere sahip. Müslümanların ibadet yapması açısından aktif bir bina olan bu yer, günümüzde pek çok vatandaş ve turist tarafından ziyaret ediliyor. Turistlerin adeta uğrak noktası haline gelmiş olan bu cami, Antalya’nın merkezine yakın bir konumda yer almakta.

Kaynaklarda yer alan açıklamalara göre cami hakkında daha fazla bilgi vermek gerekirse caminin bir imarethanesi olduğu biliniyor. İmarethane, fakirlere yardım eli uzatan bir hayır kurumu olarak karşımıza çıkıyor. Caminin yanında yer alan bir diğer şey ise Bekir Efendi tarafından kurulan bir medresenin bulunuyor olması. Camide hanın dahi bulunduğu belirtiliyor. 1960 yılında restorasyon çalışması yapılan cami, restorasyon sonrasında daha iyi bir hale gelirken medrese, imaret ve han günümüzde yer almıyor.

Murat Paşa Cami

Çevresinde çınar ağaçlarının yer aldığı bir bahçede bulunan bu cami, kesme taş malzemeleriyle inşa edildi. Çevresindeki yeşil alan ile birlikte güzel bir görünüm sunan bu yerde çeşitli süslemeler ve yazılar da yerini almış durumda. Bu haliyle insanların daha çok ilgisini çeken cami, zaman zaman turistlerin akınına uğrayarak ilgi çekici bir konuma dönüşüyor.

Murat Paşa Cami Ve Tarihi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alan Murat Paşa Cami hakkında bilinmesi gereken bir diğer konu tarihi olarak karşımıza çıkıyor. Caminin tarihi hakkında bilinmesi gerekenler arasında kuruluşu ve gelişimi yer alıyor. Bu cami, 1570 yılında Osmanlı döneminde inşa edilmiş olsa da camide Selçuklu kaligrafi sanatının izlerine rastlanılıyor. Anadolu’nun pek çok Türk-İslam eserinde görülen devşirme malzeme kullanımı bu camide de karşımıza çıkıyor.

Bu cami ile ilgili kafa karışıklığına sebep olan olaylardan birisi caminin kimin tarafından yapıldığı olmakta. İki farklı isim ön plana çıkıyor. Bu isimlerden birisi Kuyucu Murat Paşa iken diğeri Karaman Beyi Murat Paşa olarak yer alıyor. Kuyucu Murat Paşa, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçen bir isim olurken son zamanlarda elde edilen verilere göre Osmanlı Devleti’nde sadrazamlık yapan ve baskıcı yönetimi olan Kuyucu Murat Paşa’nın yerine camiyi Karaman Beyi Murat Paşa’nın yaptırdığı söyleniyor.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler