icon
Yükleniyor..

Nevşehir Yeraltı Şehirleri

İç Anadolu Bölgesinde yer alan, Tarihi ve Kültürel alanda oldukça zengin olan Nevşehir'de eski yeraltı şehirleri bulunmaktadır. Yıllar önce yapılan ve günümüzde hala özenle korunan bu yeraltı şehirlerini gelin beraber inceleyelim.

Nevşehir’e 20 km. mesafede bulunan Kaymaklı kasabasındadır. 8 katlı olup ilk katı erken dönem tarihlenmektedir. Kaymaklı'nın tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar gidiyor. Hititler Dönemi'nde yapılmış bu şehir sekiz katlı. Roma ve Bizans dönemlerinde diğer alanların da oyulmasıyla genişletilerek yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı, tüf kayalara oyulmuş. 

Bir topluluğun geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli barınma şartlarına uygun olan alanda, dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları yer alıyor. 

Günümüzde Kaymaklı Yeraltı Şehri, ziyaretçilerini dört katı ışıklandırılmış olarak ağırlıyor.

Nevşehir Yeraltı Şehirleri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir Merkezde bulunan Kaymaklı Yeraltı şehri sekiz kattan oluşmaktadır. Bu muhteşem yeraltı şehri, Nevşehir gezilecek yerler sıralamasında ilk başta yer alıyor ve oldukça çok turist ziyaret ediyor.. Bu kadar derin olmasına karşı inanılmaz bir havalandırma sistemine sahip. Bu yönüyle çok başarılı bir inşa dönemi geçirmiştir. Altı bin yıl önceden inşasına başlayıp yaşayan sayısı bölgede arttıkça genişletilmiş savaş dönemlerinde 5 bin kişinin sığınıp 6 aya kadar yaşayabildiği bölgenin en bilinen yer altı şehirlerinden. Şu anda gezilebilen alan yapının yirmi de biri ancak bu bile yarım saatten uzun sürüyor altı kattan oluşuyor. İmkan varsa mutlaka rehber ayarlayın.

Müze kart geçiyor, otopark var, içerisi gayet ferah, klostrofobik etki yaratmadı. M.Ö. 4.yy'da öylesi bir tasarım, öylesi mimari hayranlık uyandırıcı, üşenmeyin görün.Heyecanlı yeraltı yolculuğuna başlarken kırmızı oklar ve çıkarken mavi okları takip etmek yeterli oluyor. 

Özkonak Yeraltı Şehri

Diğer yer altı şehirleri gibi burası da çok ilgi çekmektedir. Temizlik ve onarım çalışmaları sürüyor. Geniş bir alana sahip bu yer altı şehri, birbirleriyle bağlanan tüneller sayesinde kendinizi adeta bir antik şehirde gezdiğinizi hissedersiniz. "Icerisinin temiz olması kesinlikle takdir şayan ve yer altı Şehri olarak bugüne kadar en büyük savunma kapısı sürgü taşı bu alanda gercekten inanılmaz büyüklükte ve görünce acaba bunu nasıl oynamıyorlardı düşündürüyor insanı ve 2 katlı bir yapı 2 kat son toplanma merkezinin havalandırması kapalı olmasından dolayı oksiyen azlığı vardir ama cok rahatsiz edici bir durum yoktur. 

Harika bir yer, köyün hemen yanıbaşında. Okulların ara tatile girdiği bir zamanda ziyarete gittik ancak buna rağmen çok sakindi. Yeraltı şehrinin etrafı son derece temiz ve bakımlı. Kapadokya seyahatinde mutlaka görülmeli. Müzekart ile giriş ücretsiz .

>> SANAL OLARAK GEZİN <<

Yorumlar