Beğen

Pamukkale

Pamukkale‘nin turistik mıknatıs travertenlerinin üzerindeki bu antik kaplıca kenti konumu oldukça muhteşem. Bergama II. Eumenes tarafından M.Ö. 190 dolaylarında küratif bir merkez olarak kurulan şirket, büyük Yahudi ve Ortodoks Hristiyan topluluklarının nüfusun çoğunu oluşturduğu hem Romalılar hem de Bizans döneminde gelişti. Tekrarlayan depremler felaket getirdi ve Hierapolis bir AD 1334 titremesinden sonra terk edildi. Ziyaret ederken Roma Tiyatrosu’nu, agorayı ve otel bünyesindeki müzeyi kaçırmayın .

Ekim ortasından mart ayına kadar, son biletler 17.00’dir.

Havari Aziz Philip Şehitliği Bizans Kapısı

Güney kapısına girerken, diğer malzemeler arasında traverten bloklar ve mermerden yapılmış 5. yüzyıl Bizans kapısını yürüyün ve 1. yüzyıl spor salonunun Dor sütunlarını geçin . Sağlık odaklı Hierapolis’te önemli bir bina olan 7. yüzyıl depreminde yıkılmıştır. Apollo Tapınağı’nın temelleri için düz devam edin . Didyma ve Delphi’de olduğu gibi, hadım rahipleri tapınağın kehanetine eğilimliydi. İddia edilen gücü, bitişik bir yay olan Plütonyum’dan (yeraltı dünyası tanrısı Plüton’dan almıştır) kaynaklanmaktadır. Görünüşe göre sadece rahipler, nefesini Hades’ten gelen zehirli dumanların etrafında tutmanın, kurban ettikleri küçük hayvanları ve kuşları hemen öldürmenin sırrını anladılar.

İmparator Hadrian ve Septimius Severus tarafından aşamalı olarak inşa edilen muhteşem Roma Tiyatrosu , 12.000’den fazla seyirciyi barındırabilir. Sahne çoğunlukla bazı dekoratif paneller ve ön sıradaki VIP ‘kutu’ koltuklarla birlikte hayatta kalıyor.

Tiyatrodan, izler yokuş yukarı ve sola doğru, daha az ziyaret edilen ancak havari Aziz Philip’in Aziz Philip’e, Aziz Philip’in sözde şehit olduğu arazide karmaşık bir sekizgen yapıya doğru ilerliyor .

Frontinus Caddesi’ne Helenistik Tiyatro

Şehitlikten, sahanın ve arkasındaki ovaların muhteşem manzaralarını sunan kaba bir yol, yamaca doğru batıya 2. yüzyıl agoranın üzerinde tamamen harap Helenistik Tiyatro’ya götürür . Şimdiye kadar keşfedilen en büyüklerden biri olan agora, üç tarafında İyonik sütunları olan mermer revaklarla çevriliydi ve dördüncü tarafta bir bazilika ile çevriliydi.

Tiyatrodan, agoraya ulaşmak için kavaklara doğru dik büyümüş çapraz yolu takip edin (alternatif olarak, daha kolay bir yol için Havari St Philip Şehitliği’ne geri dönün). Agorada yokuş aşağı yürürken, ridgeline ana yolunda yeniden ortaya çıkacaksınız. Bazı orijinal döşeme ve sütunların kaldığı sütunlu Frontinus Caddesi’nde sağa dönün . Anıtsal kemerler bir zamanlar şehrin ana ticari caddesinin her iki ucunu da sınırladı. Yıkık Domitian Kemeri güney ucunda; Bundan hemen önce Hierapolis’in büyük tuvalet binası.

Domitian Kemerinin ötesinde harap Roma Hamamları vardır ve bunların ötesinde, bir Appian Way tarzı asfalt yol, kuzey kapısının tepelere kadar uzanan olağanüstü bir nekropolden geçmesine yol açar . Türbeler dairesel tümülüs stilinden süslü çift katlı lahitlere kadar uzanmaktadır.

Adres : Merkez, 20190 Pamukkale/Denizli

Telefon : 444 6 893

Web : kulturportali.gov.tr

Saatler : 10:00 – 15:30

UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı tescili: 1988

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri