icon
Yükleniyor..

Phaselis Antik Kenti

Faselis olarak da bilinen Phaselis Antik Kenti; Antalya 'nın Kemer ilçesi içerisinde yer almaktadır. Likya bölgesinde yer alan bu kentin Antik Yunan ve Roma döneminde yerleşim alanı olduğu da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisinde de bulunmaktadır. etrafı çam ve sedir ormanlarıyla kaplıdır. Kemer 'in 16 km uzaklığında yer almakla beraber; Antalya ile Kumluca arasındaki güzergahta varlık göstermektedir.

Phaselis Antik Kenti Tarihi

Bu antik kentin MÖ 7. Yüzyıla dek uzanan bir geçmişi vardır. Bu alana gelen ilk yerleşimciler Rodoslular olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bölgenin Likya 'nın doğu kısmında yer alan en önemli liman olduğu da söylenebilmektedir. Kuzey Limanı, Savaş Limanı, Korunmuş Liman ve Güneş Limanı adında dört farklı nokta bulunmaktadır. Aynı zamanda da Phaselis Antik Kenti oldukça planlı bir biçimde imar edilmiş bir antik yerleşim yeridir. Kent merkezinde 24 metre uzunluğa sahip bir cadde yer almaktadır. Öte yandan Phaselis Antik Kenti içerisinde Hadrianus Su Yolu Kapısı da yer almaktadır. Dükkanlar ve gezinti patikaları da günümüze kadar ulaşmıştır. Hamam, agora ve antik tiyatro da Phaselis Antik Kenti içerisinde bulunmaktadır. Tüm bu buluntuların MÖ 2. Yüzyıla ait olduğu da ifade edilmektedir. Bu antik kentin merkezinin 70 metre rakıma sahip bir plato üzerine kurulduğu da bilinen hususlardan bir tanesidir. 

Phaselis Antik Kenti 

Antik kent farklı kaynaklarda Likya ya da Pamfilya bölgesi içerisinde göstermektedir. Bunun dışında Pers, Lymra, Büyük İskender gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda da MÖ 167 yılında Likya Birliği 'ne katılan şehirlerden bir tanesidir. MÖ 43 yılında da Roma İmparatorluğu 'na dahil olsa da bu süre zarfında yerleşim alanı terk edilmeye de başlanmıştır. Phaselis Antik Kenti içerisinde en fazla dikkat çeken noktalar su kemerleri olarak bilinmektedir. Öte yandan kent genelinde 3 agora da yer almaktadır. Aynı zamanda da Bizans döneminden kalan bazilikaya dair kanıtlar da bulunmaktadır. Bu kent içerisinde Athena Tapınağı da olduğu tahmin edilmekte ancak halen daha bulunamamıştır. 

Yorumlar