Phaselis Plajı 'nı Deniz Tatili Rotanıza Ekleme Vakti

Antalya’nın huzurlu ve dinlendirici özellikte olan birçok farklı tatil yeri bulunuyor. Bu tatil yerlerinin dinlendirici özellikte olmasının sebebi çok fazla insan tarafından bilinmiyor oluşur. Phaselis Antik Kenti ve Phaselis Plajı bu özelliğe sahip alanlardan bir tanesi. Sunduğu harikulade yapı hakkında birçok insan bilgi sahibi değil.

Antalya’ya 45, Kemer’e ise 15 dakika uzaklıkta olan Phaselis Antik Kenti, Antalya bölgesinde muhteşem bir deniz tatili yapmak isteyen kişiler için olmazsa olmaz bir durak. Doğa ile iç içe bir yapıda kalmayı başaran beldede kafanızı dinlemeniz için muhteşem alanlar var. Üstelik hiçbir zaman karşınıza fahiş fiyatlar da çıkmıyor.

2700 Yıl Öncesine Gitmeye Hazır Olun

Phaselis Eski Çağ’ın en önemli liman kentlerinden bir tanesi. Bu harika kenti M.Ö. 7. yüzyılda Lakios önderliğinde olan Rodoslu koloniciler kurmuş. Kuruluşunun ardından bir yüzyıl geçmişken diğer Anadolu kentleri gibi Pers kontrolüne geçmiş. Tarihler M.Ö. 333 senesini gösterdiğinde ise Büyük İskender’in kontrolüne geçmiş.

Şehirde 3 farklı liman yer alıyor. Liman konusunda bu kadar cömert bir alan olması her dönemde korsanların hedefi haline gelmesine sebep olmuş. M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu bu harika şehri kontrolüne geçirmiş. Hemen ardından da Lykia Birliği’ne katılmış. Kentin efsanelere konu olmasının bir diğer sebebi de Roma İmparatorlarının her zaman şehri ziyaret ederek onurlandırması olarak gösteriliyor.

Bizans döneminde kent piskoposluk merkezi olarak atanmış. Ancak bu özelliğini uzun süre koruması çok da mümkün olmamış. Sürekli olarak yapılan Arap saldırıları çok sayıda eserin çalınmasına sebep olmuş. Şehir Selçuklu Devleti idaresine geçtikten sonra ise önemli bir rol aldığı dünya tarihinden çekilmeye ve huzurlu bir alan olmaya başlamış.

Antik kentte ziyaret etmeniz gereken birçok farklı yapı var. Kentin her noktasında karşınıza efsane heykeller çıkacak. Bunun yanı sıra tiyatro bölümünün hemen yanında yer alan Zeus Tapınağı da diğer önemli yapıyı oluşturuyor. Bir dönem kentin su sıkıntısını gidermek amacıyla kurulan su kemerleri de görülmeye değer yapılardan bir tanesi.

Birbirinden Güzel 3 Plaj Arasından Seçiminizi Yapın

Antalya bölgesine gelirken yalnızca tarihi yapılara tanıklık etmek istemediğiniz biliyoruz. Her zaman denize girmek ve güneşlenmek amaçlarınızdan bir tanesi. Phaselis Antik Kenti bu konuda sizlere harika seçenekler sunuyor. Şehirde yer alan 3 ayrı limanın 3 ayrı plajı var. Bunlar arasından seçim yağarken artıları ve eksilerini iyi analiz etmeniz gerekli.

Phaselis Plajı

Tenha Bir Adres İçin Kuzey Limanı

Tatilinizde insanlardan uzak kalmak ve huzurlu saatler geçirmek istiyorsanız tercihiniz Kuzey Limanı olabilir. Denizi son derece temiz ancak çakıllı bir yapısı var. Kuzey Limanı’na gelmeyi düşünürseniz aracınız ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Deniz ayakkabınızı getirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Favoriniz Olmaya Aday Merkez Limanı

İnsanlar Phaselis Antik Kenti’ni ziyaret ettiğinde deniz girmek için genellikle Merkez Limanı’nı kullanıyor. Limanın en önemli özelliği taşlar ile yuvarlak bir biçimde çevrilmiş olması. Taşların yuvarlak bir şekil ortaya çıkarması limanın adeta doğal bir havız haline gelmesine sebep olmuş. Suyun berraklığı ve güzelliği sizi alıp götürecek.

Etkileyici Bir Manzara ve Geniş Alan İçin Güney Limanı

Şehirdeki üçüncü seçeneğiniz ise Güney Limanı. Diğer iki limana göre daha büyük olan bu kısım biraz daha dalgalı bir yapıda. Ama sahip olduğu manzara diğer iki limanın kesinlikle önünde. Plaj kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahip. Dalgalı bir yapıda olan denizi her dönemde çok temiz oluyor. Bu bölge de kesinlikle tercih edilebilir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler