icon
Yükleniyor..

Selimiye Camii

Edirne il merkezinde yer alan Selimiye Cami, Osmanlı döneminde İkinci Selim devrinde inşa edilmiştir. Mimar Sinan tarafından yapıldığı ve 80 yaşındayken inşasının gerçekleştirdiği ve ustalık eseri dediği bir mimari yapıdır. Hem Mimar Sinan’ın hem de Osmanlı mimarisinin en önemli yapıları arasında sayılmaktadır.

Selimiye Camii Tarihi

Caminin kapısında yer alan bilgilere göre bu eserin yapımı 1568 yılında başlamıştır. 27 Kasım 1574 tarihinde açılması planlansa da İkinci Selim’in ölmesinden ötürü 14 Mart 1575 yılında açılabilmiştir.

Selimiye Cami’nin tüm hakları Sultan Selim Vakfı üzerindedir. Aynı zamanda da bu bölge Süleyman Çelebi döneminde inşa edilen ve Yıldırım Bayezid döneminde de geliştirilen Saray-ı Elik yer almaktadır. Aynı zamanda da Baltacı Muhafızları Haremi’nin de yer aldığı bölgeye Sarıbayır ya da Kavak Meydanı adı da verilmiştir.

Dünya Mirası Selimiye Camii

Selimiye Camii alanı UNESCO tarafından Dünya Geçici Mirası Listesi içerisine 2000 yılında dahil edilmiştir. 2011 yılında ise Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Selimiye Camii

Selimiye Cami Tarihi

Selimiye Cami’nin neden Edirne’de yapılmak istediğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde yer alan bilgiye göre padişahın rüyasında Hz. Muhammedi gördüğü ve kendisinden Kıbrıs’ın Fethi’nden ötürü bir cami yaptırmasını istemesinden dolayı ortaya çıktığı söylenir. Bundan dolayı da İstanbul genelinde büyük bir camiye gerek duyulmadığından ve Edirne’nin Balkanların merkezi konumundan ötürü buraya yapıldığından da bahsedilir. Öte yandan Sultan Selim’in Edirne’ye olan sevgisini göstermek adına bu yolu izlediği de ifade edilmektedir.

Selimiye Cami içindeki kubbede farklı bir mimari teknik yer almaktadır. Diğer kubbeli binalarda yarım kubbeler yer alsa da Selimiye Cami’de ise tek bir lebi yer almaktadır. Bu kubbe kasnağı kemerlerle bağlı olduğundan ötürü farklı bir anlayışa sahiptir. Aynı zamanda da iç mekanın daha da güzel bir görüntü yaratması anlamında bu seçenek önemlidir. Selimiye Cami’nin dış görünüşünde de belirgin bir rol oynamaktadır.

Selimiye Tarihçesi mimarisi bakımından oldukça etkin bir halde bulunmaktadır. kendi döneminin en eşsiz mimari öğelerinden bir tanesi olarak da dikkat çeken bir ibadethane olarak adlandırılabilecek konumdadır.

Hazır Gelmişken

Selimiye Camii 'yi gezmeye gelmişken Edirne civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Edirne Müzeleri sayfasını ziyaret ederek gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Yorumlar