Beğen

İstanbul’un kalbi konumunda olan Sultanahmet, ayrıca tarihi yarımadanın da merkezi konumunda. Şehirdeki birbirinden güzel tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin birçoğuna ev sahipliği yapan bu semtte gezilecek birçok yer var.

Sultanahmet, İstanbul’un en önemli ve en çok ziyaret edilen yapılarından olan Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Yerebatan Sarnıcı gibi ünlü çekim merkezlerine ev sahipliği yapan şehrin en hareketli yerin.

Sultanahmet’in kalbinin attığı yer ise, Sultanahmet Meydanı. Eskiden At Pazarı Meydanı olarak bilinen bu meydan günümüzde Sultanahmet gezisine başlayabileceğiniz en ideal yer. Ayrıca buradan Sultanahmet tramvay durağını kullanarak veya 10-15 dakika yürüyerek Eminönü’ndeki tarihi ve turistik yerlere de kolaylıkla gidebilirsiniz.

İşte Sultanahmet gezilecek yerler listenizde olması gereken en popüler 10 yer ;

1.Ayasofya Camii

”İlahi Bilgelik Kilisesi” anlamına gelen Ayasofya, dünyanın sanat ve tarihi mimarlık bakımından en önemli anıtlarından sayılıyor. 6. yüzyılda Doğu Romalı Philon tarafından ”Dünyanın sekizinci harikası” olarak tanımlanan Ayasofya Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından 532-537 yılları arasında inşa edilmiş.

Tarihi Yarımada’nın en önemli yapısı olarak kabul edilir ve İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ayasofya, İstanbul’da inşa edilen ilk Bizans Kilisesi olması bakımından da oldukça önemli. 916 yıl boyunca bir kilise olarak kullanılmış olan Ayasofya, Fatih’in İstanbul’u 1453 yılında fethetmesinden sonra camiye dönüştürülmüş. 15. ve 16. yüzyıllarda camiye mihrap, minber ve ahşap korkuluklar inşa edilmiş. 482 yıl boyunca camii olarak kullanıldıktan sonra, 1935’te Atatürk’ün isteği ve Bakanlar Kurulu kararınca camii, müzeye dönüştürülmüş.

24 Temmuz 2020 cuma günü yeniden camii olarak hizmete açılan Ayasofya, günümüzde İstanbul’da kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden.

2.Sultanahmet Camii

Türk İslam Mimarisinde fark yaratmış camilerimizden biri olan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında I. Ahmet döneminde inşa edilmiş. O günden günümüze İstanbul’un siluetinde önemli bir yere sahip olmuş.

Günümüzde ziyarete ve ibadete açık olan Sultanahmet Camii, namaz saatleri dışında haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

3.Topkapı Sarayı

Osmanlı Sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkeziymiş Topkapı Sarayı.

Fatih 1453 yılında İstanbul’u fethettikten sonra 1460 yılında saray yapımına başlanmış ve 18 yıl sonra 1478 yılında tamamlanmış. İstanbul’un en ikonik yapılarından biri olarak kabul edilen saray, şehirdeki en önemli birçok yer gibi Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alıyor.

Hükümdarlığın merkezi Topkapı Sarayı’nda 4 binden fazla önemli zat misafir edilmiş. Günümüzde bir müze-saray olarak hizmet veren saray, hem yerli hem de yabancı turistlerin Sultanahmet gezilecek yerler listesinde yer alır.

4.Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya’nın hemen yakınında oldukça merkezi bir konumda yer alıyor. Sarnıcın içi ciddi anlamda kalabalık olduğundan dolayı flaşsız kameralarla istediğiniz gibi fotoğraf çekemeyebiliyorsunuz.

İçerideki en ilgi çekici yer ise, Medusa başı oluyor. 2 Medusa başına ev sahipliği yapan sarnıç I. Justinyen tarafından 542 yılında yapılmış. ”Bazilika Sarnıcı” olarak da bilinirken suyun içerisinden yükselen sütunlar nedeniyle halk arasında ”Yerebatan Sarayı” olarak da anılmış.

5.Sultanahmet Meydanı

İstanbul’un en turistik noktalarından biri olan Sultanahmet Meydanı, dikilitaş ve örme sütunu bulabileceğiniz yer. Ayrıca bu meydan yakınlarında ilginizi çekebilecek daha birçok tarihi ve turistik yeri de görebilirsiniz.

6.İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Topkapı Sarayı’nın hemen yanı başında bulunan İstanbul Arkeoloji Müzeleri de Sultanahmet’te gezilmesi gereken yerler arasında.

Yaklaşık 1 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan bu müze, aslında üç müzenin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir tür kompleks. Kompleks içerisinde ; İstanbul Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Eski Şark Eserleri Müzesi yer alıyor.

7.Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İslam Kültür ve Sanatının farklı dönemlerine ve coğrafyalarına ait çok sayıda esere ev sahipliği yapan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, ilk kez 1914 yılında Süleymaniye İmaret Binası’nda açılmış.

Dünyanın en zengin ve en çeşitli İslam eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu müze için en azından 1 saatinizi de ayırın derim.

Kuran-ı Kerim’in ilk nüshalarının bulunduğu Mukaddes Emanetler bölümü müzenin en ilgi gören yeri olsa da, El yazmaları bölümünü de görmeyi unutmayın.

Müzede müze kart geçerlidir.

8.Alman Çeşmesi

Sultanahmet’in en görkemli ve en gösterişli mimari eserlerinden biri olan bu tarihi çeşme, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in İstanbul’a ve Sultana bir hediyesidir. Çeşme, Almanya’da yapılmış ve günümüzdeki yerine 1901 yılında yerleştirilmiş. Meydanın kuzey ucundaki bu çeşme, çevresindeki diğer tarihi yapılara göre biraz daha farklı bir stil ve mimariye sahip. Çeşme, Kayzer’in danışmanı olan Mimar Mark Spitta tarafından tasarlanıp Mimar Schoele tarafından yapılmış. Bizantino-morik / Neo-Bizans tarzına sahip olan bu çeşme, kendinden önce inşa edilmiş olan hiçbir çeşmeye benzememesiyle de dikkat çekiyor.

9.Arasta Çarşısı

Sultanahmet Külliyesi’nin bir parçası olan Arasta Çarşısı da, Sultanahmet’te gezilecek yerler arasında. Çok sayıda mağazaya ev sahipliği yapan bu çarşıdaki ürünler biraz pahalı olduğundan fiyatlar daha çok turistlerin ilgisini çekiyor diyebilirim. Bize göre oldukça pahalı olsa da, İstanbul anısına veya hediyelik bir şeyler satın almak isterseniz Sultanahmet’in kalbinde yer alan bu çarşıya da göz atabilirsiniz.

10.Hürrem Sultan Hamamı

İstanbul’un en güzel hamamlarından biri olan Hürrem Sultan Hamamı, Ayasofya’nın hemen karşısında çok kolay ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Daha çok turistlerin ilgisini çeken hamamlardan biri olsa da, bütçenize güveniyorsanız bu tarihi hamamın keyfini de mutlaka çıkarın derim.

Hamamdaki paket fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor (Diğer hamamlara göre). Burayı daha çok yabancı turistler tercih ediyor olsa da birçok Türk turisti de içeride görebiliyorsunuz. Hamamın ayrıca eşsiz bir menüye sahip restoranı da bulunuyor. Hamama girmeseniz de burada bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri