icon
Yükleniyor..

Tarihi Yarımada’nın Kalbi Sultanahmet’te Gezilecek Yerler

İstanbul’un kalbi konumunda olan Sultanahmet, şehirdeki en turistik ve en önemli tarihi ve turistik yerlere ev sahipliği yapmasıyla seviliyor. Şehrin en yoğun turist trafiğine sahip olan yeri de burası. Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı gibi dünyaca ünlü simge yapıların hepsini Sultanahmet’te görebilirsiniz. Sultanahmet’te gezilecek yerler tabii ki bu dört ünlü yer ile sınırlı değil. Daha listeye eklenebilecek onlarca yer var. 

İster antik surlarda yürüyüş yapın, ister tarihi çarşılarda pazarlık yapın, ister Osmanlı camilerinin kutsallığını içinize çekin, çatı katındaki barda bira yudumlayın, Haliç'te güneşin batışını izleyin veya bir Türk hamamında rahatlayın, İstanbul'da her zaman yapacak daha çok şey vardır. 

Aslen Yunanlılar tarafından Bizans olarak kurulan, Persler tarafından fethedilen, Spartalılar tarafından alınan, Konstantin tarafından yeniden inşa edilen ve sonunda Osmanlılar tarafından fethedilen İstanbul, uzun ve baharatlı bir tarih yaşadı. 

Sultanahmet Gezilecek Yerler Listesi 

Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra siyasi nüfuz Ankara'ya taşınırken, İstanbul'da dünyadan en bıkmış meraklı gezginleri bile tatmin edecek ikonik tarihi yerler kaldı. Yine de bu modern uluslararası şehir sürekli bir değişim içindedir. Hayranlık uyandıran ziyaretçileri ödüllendiren yeni ve ilginç cazibe merkezleri düzenli olarak ortaya çıkıyor. İstanbul ziyaretinde kaçırılmaması gereken tüm temel manzaraları ve deneyimleri bir araya getirdik. 

 Görkemli modern sanata, havalı mahallelere, yerel restoranlara ve samimi Türk kültürüne hayran kalırken, dünyanın en önemli tarihi merkezlerinden birinin canlılığını ve çeşitliliğini içinize çekin. Tüm önemli İstanbul simge yapılarını görün, her iki kıtayı dolaşın ve büyüleyici kültürel deneyimlerin tadını çıkarın. 

İşte Sultanahmet gezilecek yerler listesinde olması gereken ana cazibe merkezleri ; 

1.Ayasofya 

 

MS 6. yüzyılın ortalarında Bizans Roma İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılan Ayasofya kilisesi, dünyanın en büyük iç mekânıydı. 

Osmanlılar şehri bir bin yıldan kısa bir süre sonra ele geçirdiğinde, camiye dönüştürüldü. Daha sonra 1935 yılında müze ilan edilmiş ve 2020 yılında cami statüsüne geri dönmüştür. 

Ayasofya'yı bu kadar özel kılan da büyük imparatorlukların ve dinlerin merkezindeki bu değişen tarihtir. İçeride, Hıristiyan sahnelerinin altın duvar resimleri, İslami dua nişlerine bakıyor. Korkuluklara kazınmış haçlıların yazıtları, Allah'ın isimleriyle boyanmış devasa madalyonların yanında duruyor. 

2.Sultanahmet Camii 

 

1600'lerde inşa edilen ve uygun bir şekilde adlandırılan Sultanahmet Camii, ikonik bir turistik cazibe merkezidir. Duvarları çevreleyen girift mavi çinilerle bu muhteşem bina, her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca insanı kendine çekmiştir. 

Ziyaret etmeden önce, buranın hala aktif bir cami olduğunu ve 5 vakit namaz sırasında yarım saat ibadet etmeyenlere kapalı olduğunu unutmayın. 

Sultan I. Ahmet'in başkentine büyük mimari armağanı, bugün halk arasında Sultanahmet Camii olarak bilinen bu güzel camiydi. 

1609-1616 yılları arasında inşa edilen cami, tamamlandığında altı minaresi (Mekke Ulu Camii ile aynı sayıda) olduğu için İslam dünyasında bir kargaşaya neden oldu. Muhalefeti durdurmak için sonunda Mekke'ye yedinci bir minare hediye edildi 

Cami, adını onbinlerce İznik çinisinin kullanıldığı iç dekorasyonundan alıyor. 

İç mekanın tüm mekansal ve renk etkisi, camiyi Osmanlı mimarisinin en güzel başarılarından biri haline getiriyor. 

Sultanahmet Camii'nin hemen arkasında Arasta Çarşısı; Buradaki el sanatları dükkanlarında yüksek kaliteli hediyelik eşyalar satıldığı için bir alışveriş durağı için harika bir yer. 

Arasta Çarşısı ile cami arasında kalan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi'ni gezmek ilginizi çekmiyorsa bile buraya uğrayın. 

Bu küçük müze, burada 1950'lerde ortaya çıkarılan 250 metrekarelik mozaik döşeme parçasını sergiliyor. Mükemmel bilgi panoları, mozaik zeminin toparlanmasını ve ardından kurtarılmasını açıklıyor. 

3.Topkapı Sarayı 

 

İlk olarak 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan Boğaziçi kıyısındaki bu görkemli saray, Osmanlı padişahlarının yaşadığı ve hüküm sürdüğü yerdir. 

Geniş kompleks, tümü mazgallı duvarlar ve kulelerle sınırlanmış, görkemli bir şekilde dekore edilmiş odalardan oluşan bir mahalleyi birbirine bağlayan karmaşık el boyaması çinilerle kaplı zengin avluları ile İslam sanatının göz kamaştırıcı bir sergisidir. 

Burada öne çıkan pek çok yer arasında en popüler olanı, (padişahın birçok cariyesinin ve çocuğunun günlerini geçirdiği) Harem kompleksidir; geniş saray mutfaklarında dolaşabileceğiniz ve Divan-ı Hümayun Odası'nın göz kamaştıran iç mekanına hayran kalacağınız İkinci Avlu; ve padişahın özel odalarını içeren Üçüncü Mahkeme. 

4.Yerebatan Sarnıcı 

 

Yerebatan Sarnıcı, gelişiminin erken dönemlerinde İstanbul için bir su filtreleme sistemi sağlayan eski bir yeraltı odasıdır. 80.000 metreküp su kapasiteli ve kabaca 2 futbol sahası büyüklüğündeki bu sarnıç, görülmesi gereken eşsiz bir tarihi mekandır, orası kesin. 

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul'un en şaşırtıcı turistik yerlerinden biridir. 12 sıra halinde 336 sütunla desteklenen bu devasa, saray benzeri yer altı salonu, bir zamanlar Bizans imparatorları için imparatorluk su deposuydu. 

Proje, Büyük Konstantin tarafından başlatıldı, ancak 6. yüzyılda İmparator Justinianus tarafından tamamlandı. İnşaatta kullanılan sütunların çoğu, eski klasik yapılardan geri dönüştürülmüştür ve dekoratif oymalara sahiptir. 

Bunlardan en ünlüsü kuzeybatı köşesinde Medusa başı oymalarıyla bilinen Medusa taşları olarak bilinen sütun kaideleridir. Buradaki bir ziyaret, güzelce aydınlatılmış sütunlar ve etrafınızdaki yumuşak, sürekli damlayan su ile çok atmosferiktir. 

5.İstanbul Arkeoloji Müzeleri 

 

Sultanahmet gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Topkapı Sarayı’nın hemen arka tarafında kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. 

Müze kompleksinde her biri görülmeye değer üç ayrı bölüm bulunmaktadır. Eski Doğu Müzesi, Orta Doğu'nun İslam öncesi sanatına ve mirasına odaklanan bir koleksiyon sergiliyor. 

Ana Arkeoloji Müzesi, Osmanlı mimarı Osman Hamdi Bey tarafından gün yüzüne çıkarılan Sidon, Lübnan'daki ünlü lahitler de dahil olmak üzere heykeller ve mezarlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca burada, şehrin engin ve destansı tarihini görselleştirmenize yardımcı olan Çağlar Boyunca İstanbul sergi odasını bulacaksınız. 

Müzenin üçüncü binası, Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan ve çok çeşitli seramik sanatına ev sahipliği yapan Çinili Köşk'tür. 

Daha detaylı Sultanahmet gezilecek yerler yazısı için https://gezilecekyerler-listesi.com/sultanahmet-gezilecek-yerler/ adlı yazıya da göz atabilirsiniz. 

6.Kapalı Çarşı 

 

Pek çok ziyaretçi için İstanbul'u gezmek, müzeler ve anıtsal cazibe merkezleri kadar alışverişle ilgilidir ve Kapalıçarşı herkesin geldiği yerdir. 

Bu devasa kapalı çarşı, Nuruosmanıye Camii ile Beyazıt Camii arasında, kalın duvarlarla çevrili, bütün bir şehir mahallesini kaplayan, temelde dünyanın ilk alışveriş merkezidir. 

Beyazıt Camii (1498-1505'te inşa edilmiştir) I. Theodosius Forumu'nun bulunduğu yerdedir ve mimarisi Ayasofya'dan esinlenmiştir 

Çarşıya giriş, 11 kapıdan birinden yapılıyor ve buradan, akla gelebilecek her tür Türk hediyelik eşyası ve el işinin satıldığı dükkanlar ve tezgahların sıralandığı tonozlu tavanlı yollardan oluşan bir labirent alanı kaplıyor. 

Çeşitli işlemler hala çoğunlukla belirli bölümlere ayrılmıştır, bu da göz atmayı kolaylaştırır. 

7.Mısır Çarşısı 

 

Mısır Çarşısı, İstanbul'un en popüler turistik yerlerinden biridir ve günün belirli saatlerinde yanaşan yolcu gemilerinden büyük tur gruplarıyla gülünç derecede kalabalık olur. 

Kalabalıktan kaçınmak için 11:00'den önce veya 16:00'dan sonra gelmeye çalışın 

Mısır Çarşısı'nın ana girişinin hemen bitişiğinde yapımına 1615'te başlanan ve 1663'te tamamlanan görkemli Yeni Cami (Yeni Cami) var - bu İstanbul için "yeni". 

Bölgeyi gezerken içeriye bir göz atmakta fayda var, çünkü iç mekan çini işçiliği ve bolca altın varak kullanımıyla zengin bir şekilde dekore edilmiştir. 

8.Türk ve İslam Eserleri Müzesi 

 

Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamı olan İbrahim Paşa'nın sarayında yer alan bu müze, Osmanlı ve İslam sanatına ilgi duyan herkesin mutlaka görmesi gereken bir cazibe merkezidir 

Burada sergilenen halı koleksiyonu çok geniş ve tekstil uzmanları tarafından dünyanın en iyisi olarak ilan ediliyor 

Burası, kendi zemin parçanızı satın almak için bir alışveriş gezisine çıkmadan önce, yüzyıllar boyunca Türk halılarının (Kafkasya ve İran'dan gelen halılarla birlikte) göz kamaştırıcı stillerine bir göz atmak için harika bir yerdir. 

Ayrıca MS 9. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan enfes seramik, kaligrafi ve ahşap oymacılığı sergileri de bulunmaktadır. 

9.Sultanahmet Meydanı 

 

Eskiden Hipodrom olarak bilinen bu meydan gladyatör oyunlarına, törenlere, kutlamalara ve hatta... işkenceye ev sahipliği yapıyordu. 

Gücün bir simgesi olan bu büyük arena, Sultanahmet Camii'nin yakınında bulunuyor ve bu da diğer yerleri gezmek için yolunuz üzerinde kolay bir durak olmasını sağlıyor. Dünyanın her yerinden dekore edilmiş anıtlarla, bu gerçekten eşsiz bir tarih parçasıdır. Sultanahmet gezilecek yerler listenize bu meydandan başlayarak çok daha kolay bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. 

Kaynak ; https://gezilecekyerler-listesi.com/  

Yorumlar