icon
Yükleniyor..

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti Eski İyonya bölgesinde yer almaktadır. İzmir ilinin Seferihisar ilçesi içerisinde yer alan Sığacık Mahallesi sınırları dahilinde yer almaktadır. Bu antik kent aynı zamanda da liman olma özelliği de taşımaktadır. İzmir merkezinin 60 km uzaklığında da bulunmaktadır.

Teos Antik Kenti hakkında bir mitolojik hikaye de anlatılmaktadır. Bu kentin MÖ 1000 yıllarında yapıldığı söylenmektedir. Yapan kişinin de Zeus ile Semele’nin oğlu olan Şarap Tanrısı Dionysos’un oğlu Athamas tarafından inşa edildiği ifade edilmektedir.

Teos Antik Kenti’ne dair ilk yerleşim izleri MÖ 1080 yılına aittir. BU antik kentin en fazla dikkat çeken eseri de Dionysos Tapınağı’dır. Bu antik kentin koruyucu tanrısı olduğunun da göstergesidir. Bu tapınak Helenistik dönem çerçevesinde ünlü bir mimar olan Hermogenes tarafından yapılmıştır.

Teos Antik Kenti Tarihi

Teos Antik Kenti içerisinde yer alan yerleşimin çok eski zamanlara dayandığı ifade edilmektedir. Eski Mısır’a kadar uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. ancak MÖ 6. Yüzyıl içerisinde ticari faaliyetlerden ötürü oldukça önemli bir kent haline de gelmiştir. Bu kent hakkında iki farklı kuruluş görüşü bulunmaktadır.

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti hakkında var olan ilk görüş; kentin MÖ 2000 yıllarına uzanan bir yerleşim hikayesi olduğu yönündedir. MÖ 2000 yılında Akalardan kaçmak isteyen Rodosluların bu kenti kurduğu ifade edilmektedir. Zamanla Karya kenti haline gelen bu şehrin 4000 yıl boyunca aktif bir halde olduğu da söylenebilmektedir.

Konu hakkındaki ikinci görüşün 1962 yılında ortaya çıktığı bilinmektedir. Protogeometrik Dönem içerisinde kente yerleşildiği ifade edilmektedir. Bu şehrin 12 İon kentinden bir tanesi olduğu da belirtilmektedir. Aynı zamanda da antik kent içerisinde var olan Dionysos Tapınağı da MÖ 2. Yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak bu tapınak Roma dönemi içerisinde yaşanan depremlerden oldukça fazla hasar almıştır.

Teos Antik Dönemi çerçevesinde farklı ören yerleri de bulunmaktadır. Helenistik ve Roma dönemlerine ait kalıntıların yanı sıra Dionysos Tapınağı, agora, tiyatro, odeaon, surlar, antik liman yer almaktadır. Bu eserler halen daha ziyaret edilebilecek konumda da bulunmaktadır.

Yorumlar