Uzuncaburç

Mersin ili sınırları içerisinde yer alan bu ören yeri, Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Susanoğlu kasabasına da oldukça yakın olan bu antik kentin doğusunda da aynı isimde bir kasaba daha yer almaktadır.

Uzuncaburç ören yeri; Seleukos İmparatorluğu’na kadar uzanan bir antik yerleşim yeridir. Bu dönemden kalan bir tapınak da günümüze erişen yapılar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da Olba Tapınak Devleti de bu topraklara sahip olmuştur. MS 72 yılında Roma İmparatorluğu sınırlarına dahil olan bu noktanın eski halinden 4 km daha uzak bir noktada farklı bir yerleşim yeri olduğu ifade edildi. Bu kentte kendine özgü para basma hakkı bulunmaktaydı. Hıristiyanlık inanışının kabul edilmesinden sonra bu antik yerde olan tüm tapınaklar kilise haline getirildi. Kentin dini açıdan bir merkez olması sağlandı. Arapların eline geçmesinden sonra da kent tamamen terk edildi. Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgeye hakim olmasıyla beraber bu bölgenin doğusunda yeniden yerleşim alanları inşa edilerek Uzuncaburç adını aldı.

Uzuncaburç antik kentinden günümüze kadar uzanan birçok yapı yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi olan antik tiyatro MS 161-169 yılları arasında Lucius Verus döneminde yapılmıştır.

Uzuncaburç

Tören kapısı da bu alanın doğusunda yer almakta olup; 1 metre çapında ve 7 metre yüksekliğe sahip 5 ayrı sütun içermektedir. Bu tarihi eser de MS 1. Yüzyıldan itibaren ayakta kalmıştır.

Zeus Tapınağı da kentin oldukça dikkat çeken kalıntıları arasındadır. MÖ 305 yılında inşa edilen bu tapınak 36 sütunla etrafı çevrili biçimde inşa edilmiştir. Ancak bu tapınağın MS 5. Yüzyılda kilise olarak kullanılmaya başlandığı da bilinmektedir.

Şans Tapınağı 6 metre yükseklikte 5 sütundan oluşan bu tapınağın da Oppius ve Kyria tarafından yapıldığı ifade edilmiştir.

Kentin kuzey kanadında yer alan giriş kapısı da üç bölümden oluşup halen daha görülebilmektedir.

Sit alanı olarak kabul edilen alanın dışında pek çok kaya mezarı buluntusuna denk gelebilmek mümkündür. Şehrin soylularına dair var olan lahitler bölgedeki türlü türlü noktalarda yer almaktadır. Bu lahitlerin kabartma detayları da dikkat çekmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler