icon
Yükleniyor..

Yanartaş Milli Parkı

Yanartaş Milli Parkı, Antalya ilinin Kemer ilçesinin Çıralı Köyü yakınlarında yer alan bir nokta olarak adlandırılmaktadır. Denize oldukça yakın bir konumda bulunan Yanartaş Milli Parkı; aynı zamanda da hem tarihi önemiyle hem de doğalgaz kaynağı olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu bölgede bulunan taşlardan çıkan alevler herkesin ilgisini çekmektedir. 2500 yıldır bu bölgedeki taşların yandığına dair bir yargı söz konusudur. Bu gelişme Yunan mitolojisinde de kendini göstermektedir. Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırında yer alan Yanartaş Milli Parkı içerisinde kokusuz ve kuru doğalgaz çıkmaktadır. Gazın dışarıyla çıkarak oksijenle temas halinde bulunması durumunda anlık olarak yandığı da ifade edilmektedir.

Yanartaş Milli Parkı Mitolojisi

Yanartaş Milli Parkı, Yunan Mitolojisi içerisinde de geniş bir yer bulmaktadır. Ephyra Kralı Glaukos’ın Hippones adındaki oğlu av esnasında kardeşini öldürmesi üzerine sürgüne uğrayacaktır. Bunun üzerine Argos Kralı’ndan yardım istese de Likya Krallığına gönderilecektir. Likya Kralı da bu genç adamı öldürmek yerine ona farklı bir görev verecektir. Olympos Dağı’nda yaşayan ve mitolojide Chimera adı verilen canavarı öldürmesi istenir. Bunun üzerine de Hippones, Pegasus ile beraber yola koyulacaktır. Chimera canavarını öldürerek yerin 7 kat altına hapsedecektir. Ancak bu canavarın alevleri halen daha yeryüzüne ulaşacaktır. Bu alevler de Yanartaş Milli Parkı’nın mitolojik anlamda açıklanmasında önemli bir yer tutmaktadır. Öte yandan olimpiyat açılış törenlerinde var olan sönmeyen meşaleler de Chimera’dan günümüze gelen bir etki yaratmaktadır.

Yanartaş Milli Parkı

Yanartaş Milli Parkı Kökeni

Yanartaş Milli Parkı’nın içindeki doğalgazın metan ağırlıklı olduğu ifade edilmektedir. Bu yüzden de bu bölgenin eski bir bataklık olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bölgede var olan gaz rezervi oldukça düşük seyretmesinden dolayı sondaj işlemleri gerçekleştirilmemiştir. Bir kere bu şekilde bir hamle yapılsa da doğalgaz çıkarım işlemlerinde etkin sonuçlar elde edilmemiştir.

Yanartaş Milli Parkı odaklı doğalgaz çıkış noktaları da zaman içinde farklılık göstermektedir. Son olarak 1982 yılında yapılan araştırmalar hususunda 3 farklı noktadan gaz çıkışı olduğu ifade edilmektedir. Bu gazın ne kadar süreyle yanıp yanacağı hakkında da net bir bilgi bulunmamaktadır.





Yorumlar