Kaş/Kalkan Tanıtım

kalkan

Kalkan, Antalya ilimizin Kaş İlçesine bağlı olan, birbirinden harika plajları ile ünlü olan bir tatil beldesidir. Bilhassa İngiliz turistlerin uğrak yeri olarak da bilinmektedir.

Hem yerli hem de yabancı tatilcilerin fazlasıyla büyük bir ilgi göstermekte oldukları Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Fethiye, Dalyan , Göcek gibi Türk turizmi için fazlasıyla büyük bir yeri olan turizm durakları arasında yerini almaktadır Kalkan. Bölgenin ayrıca çok geniş de bir tarihi geçmişi mevcuttur.

Oldukça ünlü bir tarihçi olan Heredot, Kalkan ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştır: ‘’Dünyada yıldızlara en yakın olan yer’’. Her uygarlık için, döneminde büyük bir önem arz etmiş bir noktaya sahip olmuş ve stratejik konumu olarak da fazlasıyla dikkat çekmiş bir yer Kalkan. Hititler’den tutun Lidyalılara, Romalılardan tutun Osmanlılara kadar pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış olan turizm cenneti Kalkan, herkesin tatil için tercih ettiği bir bölgedir.

Dünyada yer alan en büyük kumsallarından bir tanesi olan Patara Plajı da Antalya ilimize bağlı olan Kalkan’da yer almaktadır. Özenle korunmuş olan doğal alanları ve tarihi kalıntıları ile Kalkan, gerçekten görülmeye değer bir tatil beldesidir. Kalkan’da eğer isterseniz Yamaç Paraşütü yapabilir, mavi turlara katılıp Dalış gerçekleştirebilir veya bir kano gezisine çıkma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kalkan’a ulaşım ise oldukça basit; Kalkan’a gelebilmek için hem karayolunu hem de havayolunu tercih edebilirisiniz. Eğer tercihiniz Karayolundan olursa, İstanbul- Kalkan arası 832 km, İzmir-Kalkan arası 407 km, Ankara- Kalkan arası ise 648 km mesafededir. İstanbul ve Ankara’dan özel araç ile gelmek isterseniz, Afyon-Burdur-Tefenni-Fethiye güzergahını kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra, İstanbul, İzmir ve Ankara’dan direkt Kamil Koç ve Pamukkale otobüs firmaları da sürekli, karşılıklı olarak neredeyse yıl boyunca her gün, düzenli bir şekilde sefer düzenlemektedirler.

Ulaşımınız havayolundan olacak ise de, Kalkan; Antalya Havalimanına 230km, Dalaman Havalimanına ise de 160 km mesafede buluyor. Yani uçak ile ulaşımını sağlamak isteyenlerin, Dalaman Havalimanını tercih etmesi, hem zaman açısından hem de konfor açısından çok büyük fark yaratacak ve büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Bu makale 14 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Dağcı THE

  Sakin küçük kasaba..dik rampa yolları var..oteli ve sahili ona göre seçmek lazım..gece zaman zaman müzik sesleri az da olsa rahatsız edebilir..eğlenceyi seviyorsanız sorun değil..merkezdeki sahile öğlen 12ye kadar arabanızla kapıya kadar müsade var..merkez sahil güzel fena değil ancak tekne liman giriş çıkış dolayısı ile az da olsa kirli..arabanız varsa kaputaş , seyrekçakıl, pentera da güzel…

 2. Avatar
  Ergin Erol

  Doğası plajları ormanları güzelde bölgedeki küçük esnafı sürekli daha fazla satış yapmak için atakta. Müşteri memnuniyeti pek düşünülmüyor. Ticari zihniyet bugün şimdi satış yap şeklinde bu adam gelecek senede buraya gelirse kazanırım diye bir şey akıllarından geçmiyor . Otellerde daha bilinçli vizyon sahibi davranıyor.

 3. Avatar
  Sevinç Suna

  Denizi ve dogası cok güzel bir tatil beldesi. Yazlari tatil yeri olarak tercih ediyoruz. Yapilasma olarak daha iyi olabilirdi. Ayrica saglik hizmetleri yönünden biraz kisitli. Denize giden yol oldukca inis ve yokuslu fakat kendine has dogal yapisi eksiklerini kapatiyor.

 4. Avatar
  Tunahan Mazlum

  Çok sakin bir yer. Genel olarak villalar var. Kendine özgü ufak ama renkli bir sahili var. Bir çok turist tatilini burada geçirmeyi tercih ediyor.

 5. Avatar
  Gökhan Yılmaz

  Tertemiz denizi masmavi rengi ile muhteşem. Ancak insanlarımız çöplerini her yere atıyor bu çok üzücü. Değerini bilmek lazım. Denizi harika.

 6. Avatar
  Muhammet Dikyurt

  Tekne turları 140 tl ile 240 tl arasinda değişiyor. 6 yaş cocuklardan bile ücret aliniyor talep fazla olduğu için yer bulmak zor. Alternatif olarak Kaş ta ki yat turlarini degerlendirin 100 tl civarinda tekneler bulmak mumkun. Hafta ici daha müsait

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir