icon

Alaçatı ve Festivalleri

Alaçatı‘ya yaklaşırken, ziyaretçiler için ilk göz alıcı, beyaz yelkenleriyle gökyüzünü kucaklayan yel değirmenleridir. Bazıları yüz yıldan fazla süredir burada bulunan yel değirmenleri Alaçatı ile rüzgar arasındaki iyi ilişkiye işaret ediyor. Deniz manzarası mevcut olduğunda, suda dans eden birçok renkli rüzgar sörfü tahtası sizi karşılar. Ziyaretiniz Uçurtma Festivali ile karşılaşırsa, gökyüzüne hakim olan uçurtmaların görsel bir şölenine tanık olabilirsiniz.

Rüzgar Sörfü Merkezi
Alaçatı ve rüzgar tarih boyunca hep birlikte olmuştur. Alaçatı’nın Ege kıyılarındaki diğer koylardan ayırt eden özelliği budur. İşte bu yüzden yel değirmenleri tepelerini süsledi. Bugün hiç bitmeyen rüzgar Alaçatı’yı rüzgar sörfü cenneti haline getiriyor. Rüzgar sörfü hayranları için bir başka büyüleyici gerçek, denizin asla dalmamasıdır. Tanınmış Türk kaptanı ve denizci Piri Reis’in söylediği gibi, Alaçatı’daki deniz bir hamur örtüsü gibidir. Dahası, deniz derinliğinin kıyıdan bile bir buçuk metreden fazla olmamasıdır. Tüm bu nedenler Alaçatı’yı dünyanın en popüler yedi rüzgar sörfü merkezlerinden biri haline getiriyor.

Alaçatı, çoğunlukla Mayıs ve Eylül ayları arasında dünyanın dört bir yanından rüzgar sörfçülerini ağırlamaktadır. Bu dönemde Alaçatı, ulusal ve uluslararası yarışlara ve turnuvalara ev sahipliği yapıyor. Bu güzel sporu denemek isteyenler için rüzgar sörfü okulları var. Sakin denizi ve su derinliği Alaçatı’yı rüzgar sörfü öğrenmek için mükemmel bir yer yapar.

Alaçatı Festivalleri
Doğası gereği dünyaca ünlü Ege Mutfağı çok zengindir ve özellikle usta eller tarafından hazırlandığında eşsiz lezzetler haline gelen yeşillikler ve otlar mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Alaçatı mutfağını şekillendirmede rol oynayan bir diğer gerçek de nüfusunun çoğunun nüfus değişiminden sonra buraya yerleşmiş olmasıdır. Yeşiller, farklı kültürlerin ve geleneksel mutfağın ortak noktası olmuştur. Kültürel değerleri ve geleneksel yemekleri canlı tutmak için Alaçatı Bitki Festivali her yıl baharın başlangıcını Nisan ayı başında düzenliyor. Sohbetler, yemek pişirme atölyeleri, video gösterileri, fotoğraf sergileri ve konserlerin yanı sıra, festivalin bir başka keyifli kısmı da ziyaretçilerin katılabileceği geçit töreni. Rüzgârla tanımlanan bir kasabadaki popüler etkinliklerden biri şüphesiz uçan uçurtmalardır.

Türkiye’de Turizmin Yükselen Yıldızı
Çeşme Yarımadası’nın güneyinde yer alan Alaçatı, tarihi taş evleri, yel değirmenleri, sakin denizi ve rüzgar sörfü için mükemmel rüzgarlı havasıyla Türkiye’nin en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Rüzgarlı hava sayesinde gün boyu güneşlenmenin tadını çıkarmak da mümkündür. Yüzmek için en iyi yer tropikal bir görünüme sahip Çark Plajı‘dır.

Alaçatı’nın artan popülaritesi, çok sayıda otel ve pansiyonun açılmasıyla sonuçlandı. Tarihi taş evlerden restore edilen butik oteller, konuklarına ev sıcaklığı ile birlikte konfor sunuyor. Kasabanın simgesi olan yel değirmenlerinden bazıları bugün kafe ve restoran olarak kullanılıyor. Huzur ve sükunet bulmak için begonviller çiçekleri ile süslenmiş taş evleri, arnavut kaldırımlı sokakları, güzel doğası, zengin tarihi, sıcak ve zarif insanlarıyla mükemmel bir seçimdir.

Nasıl gidilir?
Alaçatı, tüm dünyaya direkt ve bağlantılı uçuşlar sunan İzmir Havalimanı‘na yaklaşık 90 kilometre uzaklıktadır.

Yorumlar