Alaçatı ve Festivalleri

Alaçatı‘ya yaklaşırken, ziyaretçiler için ilk göz alıcı, beyaz yelkenleriyle gökyüzünü kucaklayan yel değirmenleridir. Bazıları yüz yıldan fazla süredir burada bulunan yel değirmenleri Alaçatı ile rüzgar arasındaki iyi ilişkiye işaret ediyor. Deniz manzarası mevcut olduğunda, suda dans eden birçok renkli rüzgar sörfü tahtası sizi karşılar. Ziyaretiniz Uçurtma Festivali ile karşılaşırsa, gökyüzüne hakim olan uçurtmaların görsel bir şölenine tanık olabilirsiniz.

Rüzgar Sörfü Merkezi
Alaçatı ve rüzgar tarih boyunca hep birlikte olmuştur. Alaçatı’nın Ege kıyılarındaki diğer koylardan ayırt eden özelliği budur. İşte bu yüzden yel değirmenleri tepelerini süsledi. Bugün hiç bitmeyen rüzgar Alaçatı’yı rüzgar sörfü cenneti haline getiriyor. Rüzgar sörfü hayranları için bir başka büyüleyici gerçek, denizin asla dalmamasıdır. Tanınmış Türk kaptanı ve denizci Piri Reis’in söylediği gibi, Alaçatı’daki deniz bir hamur örtüsü gibidir. Dahası, deniz derinliğinin kıyıdan bile bir buçuk metreden fazla olmamasıdır. Tüm bu nedenler Alaçatı’yı dünyanın en popüler yedi rüzgar sörfü merkezlerinden biri haline getiriyor.

Alaçatı, çoğunlukla Mayıs ve Eylül ayları arasında dünyanın dört bir yanından rüzgar sörfçülerini ağırlamaktadır. Bu dönemde Alaçatı, ulusal ve uluslararası yarışlara ve turnuvalara ev sahipliği yapıyor. Bu güzel sporu denemek isteyenler için rüzgar sörfü okulları var. Sakin denizi ve su derinliği Alaçatı’yı rüzgar sörfü öğrenmek için mükemmel bir yer yapar.

Alaçatı Festivalleri
Doğası gereği dünyaca ünlü Ege Mutfağı çok zengindir ve özellikle usta eller tarafından hazırlandığında eşsiz lezzetler haline gelen yeşillikler ve otlar mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Alaçatı mutfağını şekillendirmede rol oynayan bir diğer gerçek de nüfusunun çoğunun nüfus değişiminden sonra buraya yerleşmiş olmasıdır. Yeşiller, farklı kültürlerin ve geleneksel mutfağın ortak noktası olmuştur. Kültürel değerleri ve geleneksel yemekleri canlı tutmak için Alaçatı Bitki Festivali her yıl baharın başlangıcını Nisan ayı başında düzenliyor. Sohbetler, yemek pişirme atölyeleri, video gösterileri, fotoğraf sergileri ve konserlerin yanı sıra, festivalin bir başka keyifli kısmı da ziyaretçilerin katılabileceği geçit töreni. Rüzgârla tanımlanan bir kasabadaki popüler etkinliklerden biri şüphesiz uçan uçurtmalardır.

Türkiye’de Turizmin Yükselen Yıldızı
Çeşme Yarımadası’nın güneyinde yer alan Alaçatı, tarihi taş evleri, yel değirmenleri, sakin denizi ve rüzgar sörfü için mükemmel rüzgarlı havasıyla Türkiye’nin en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Rüzgarlı hava sayesinde gün boyu güneşlenmenin tadını çıkarmak da mümkündür. Yüzmek için en iyi yer tropikal bir görünüme sahip Çark Plajı‘dır.

Alaçatı’nın artan popülaritesi, çok sayıda otel ve pansiyonun açılmasıyla sonuçlandı. Tarihi taş evlerden restore edilen butik oteller, konuklarına ev sıcaklığı ile birlikte konfor sunuyor. Kasabanın simgesi olan yel değirmenlerinden bazıları bugün kafe ve restoran olarak kullanılıyor. Huzur ve sükunet bulmak için begonviller çiçekleri ile süslenmiş taş evleri, arnavut kaldırımlı sokakları, güzel doğası, zengin tarihi, sıcak ve zarif insanlarıyla mükemmel bir seçimdir.

Nasıl gidilir?
Alaçatı, tüm dünyaya direkt ve bağlantılı uçuşlar sunan İzmir Havalimanı‘na yaklaşık 90 kilometre uzaklıktadır.

Bu makale 4 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Andreas Berger

  Alaçatıda, bodrum da, Alanya da artık hep birbirine benziyor. Heryer turistik eşya adı altında rozet, anahtarlık, küpe, bardak altlığı v.b eşya ve bilinen yabancı konfeksiyon markalarının imitasyon (çakma) ürünlerini satan tezgáh ve dükkanlardan oluşuyor.

  Alaçatı’nın bunlardan farkı veya en belirgin özelliği, çoğu turistik yerde bu dükkan ve tezgahlar derme çatma iken, Alaçatıda “eski” alacatı mimarisi içinde, hepsi iki katlı, “tarihi” bir caddeden ve sokaklardan oluşuyor.

  Dükkanlar da bu binalarda bankalarda, madam coco ‘da bu dükkanlardan birinde, meyhaneler de.

  Ben bu yapılarıda, temiz sokakları da, çoğunluğu 1930 larda selanikten gelme mübadil Türklerin üçüncü kusak torunu olan insanları da çok sevdim. Hepsi güler yüzlü, kibar ve temiz giyimliydi.

  Unutmadan hemen söyleyeyim; denize sıfır veya deniz kenarında bir yerlesim birimi degil. Ama insanın içini açan bir “aydınlığı” var “gavur İzmirin” her yerinin.)

  Esnaflarla aramızda hiç olumsuz bir anım olmadı.

  Fiyatlar ucuz değil. Pahalıda değil desem biz bu fiyatlara istanbuldan alışığız. İstanbul daki gibi desem Anadolu halkına ayıp etmiş olurum.

  Bir lokma bir hırka tatil yapmaya gelen tatilci memur ailelerin, çarşı dışında, daha uygun fiyatlı yerler bakması gerekebilir.

  Adı “yel değirmeni” mi? Bilmiyorum. Kale diyebilecegimiz yüksekte bir tepede, benim yeldeğirmeni dedigim bir kaç yapı var. Rehber eşliginde gezmedigimiz için ne icin yapılmış bilmiyorum. Ama bizler icin oldukça ilginç bir görüntüsü var ve zaten Alaçatı’nın simgesi olarak kullanılıyor. Bu yüzden çok akılda kalıcı ve şirin.

  Burası yabancılar tarafından, daha çok ” rüzgar sörfü” yapmaya en uygun yerlerden biri olarak bilinir. Ama Almanlar, hollandalılar, fransızlar, 2002 yılından beri artık pek gelmiyorlarmış. (Neden acaba? ) Hatta Fransızlar bu bölgeden aldığı oteli satmış ve Turizm şirketleri temsilciliklerini kapatmışlar. Şimdilerde Yerli turiste hizmet veriyorlar.

 2. Avatar
  Ayhan Öztürk

  Yetkililere sesleniyorum. Lütfen birisi yılbaşı akşamı sokaklarda bidonlar içinde odun yakmayı yasaklasın, gezerken nefes alamaz hale geldik. Bu nedir yahu?? Bunun haricinde gayet eğlenceli ve pahalı bir yer 🙃

 3. Avatar
  H.Burak ŞAHİN

  Ne diyeyim yaz kış arka bahçemiz, bizim köylerden. Yılda bir iki gelene farklı gelir. Bizi eşsiz yerel pazarı ilgilendiriyor. Etiler pazarı solda sıfır kalır.

 4. Avatar
  A. Fethi Kucuktepe

  Turizm yönünden çok hareketli bir bölge. Alışveriş, konaklama (butik taş oteller) ve gezinti ile surf için uygun bir yer…

 5. Avatar
  Salih S.

  Kac defa gittim Alaçatıya. Her seferinde gidip görmeyenlere görsünler diye gittim. Güzel. Atmosferi hoş. Ama çok abartılı anlatılıyor herkezden ve her gittiğim kişi “ne özelliği vardı şimdi buranin” diyorlar 🙂 ama gitmişken görün. İçinizde kalmasin.

  Selam
  Instagram: Healthengineers

 6. Avatar
  omer uçar

  Çok güzeldi sezon bitmiş sadece gerçekten alaçatı sevdalıları kalmıştı i sani rahatlatan dingin huzurlu bir ortam vardı

 7. Avatar
  yamanınbabası

  gezerken keyif veren bir atmosferi var. istemsizce mutlu olduğunuzu fark ediyorsunuz. gidip gezilip görülmesi gereken yerle içinde.

 8. Avatar
  mehmet bağtır

  Yazın popüler bir mekanıı alaçatı malum çarşısıda renk katıyor özelikle sokakları cıvıl cıvıl son derece renkli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir