Alanya Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden olan Antalya şehrinin, bir o kadar meşhur ve güzel ilçesi olan Alanyagerçekten oldukça büyüleyici ve cennet gibi bir yerdir. Genellikle yaz aylarında doluluk oranları milyonları bulan bu ilçe tatilcilerin her zaman vazgeçemedikleri uğrak yerlerden bir tanesi olmakta ve özellikle yabancı turist akınına uğramaktadır. Tatil şehri olmasının yanı sıra deniz kenarına sahip bir ilçe olmasından dolayı birçok devlet tarafından alınmış ve işletilmiş bir şehirdir, bununla birlikte o devletlerden birçok mimari yapıda güzellikler bırakılmıştır. Bu yapıların her gezmeyi seven insanlar tarafından mutlaka ziyaret edilmesi ve hepsinin tek tek incelenmesi gerekmektedir çünkü gerçekten oldukça etkileyici yapılardır.

damlatas

Damlataş Mağarası

Alanya ilçesinde dağların arasında oldukça meşhur mağaralar bulunmaktadır ve bunlardan şüphesiz en meşhuru Damlataş Mağarası, olmaktadır. Bu Mağara özellikle Astım hastaları için meşhur olmuştur çünkü eğer herhangi bir astım hastası bu mağara içerisinde bulunursa asla hastalığını yaşamaz ve bu şekilde rahat bir nefes alabilir. Bu mağaranın neden böyle bir özelliğe sahip olduğu merak edilmekte ve araştırılmaktadır fakat şimdiye kadar kesin bir neden ortaya konmamıştır, anlatılan hikayelere göre de bu mağaranın efsanesinden kaynaklandığı söylenmektedir. Bunların yanı sıra mağara, yapısı itibariyle oldukça dikkat çekmektedir ve en çok ziyaret edilen yerlerden birisi olarak yer almaktadır, kesinlikle ziyaret etmenizde fayda vardır.

alanya kalesi

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, Selçuklular zamanında inşa edilen oldukça az yapılardan bir tanesi olması kaydı ile Alanya için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu kaleye renginden kaynaklı olarak da Kırmızı kale denmektedir ve genellikle bu isimle bilinmektedir. Selçuklular zamanında alınan Alanya şehrini korumak maksadıyla bu kale inşa edilmiştir ve güvenlik işleri bu kaleden yürütülmüştür, Alanya şehri Selçukluların elinde kalana kadar bu kale kullanılmıştır. Her yerden görünebilen bir kale olması dolayısı ile oldukça dikkat çeken bu kale, özellikle yerli turistler tarafından ziyaret edilmekte ve mutlaka her yıl kendine ziyaretçi çekmektedir. Bu nedenle Alanya’ya gitmek isteyen her kişinin uygun otel araması ve görmesi gereken bir yer olmaktadır.

alanya atatürk evi müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yıllar önce Alanya şehrinde kalmış ve burada bir eve sahiptir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1939 yılında vefat ettikten sonra burada bulunan evi onu tanıtan bir yer haline getirilmiş ve müze haline getirilmiştir. Şimdilerde ise müze halinde ziyaret alan bu ev Atatürk’ün Alanya da yaptığı şeyler ve burada kullandığı malzemeler sergilenmektedir, bu yüzden de ziyareti hak etmektedir. Alanya da bulunurken mutlaka boş vakit yaratmalı ve bu müze evini ziyaret etmelisiniz çünkü gerçekten oldukça iyi bir şekilde müze haline getirilmiş ve ziyaretçilerini her zaman memnun etmektedir.

KLEOPATRA PLAJI

Kleoparta Plajı

Alanya Gezilecek Yerler, kısmında en güzel yerlerden bir tanesi Kleopatra Plajı olmaktadır, bu plaj oldukça güzel bir plaj olmasından dolayı mısır prensesinin ismi ile nitelendirilmiştir ve gerçekten bu ismi hak etmektedir. Bu plaj her gezginin Alanya Gezilecek Yerler, isimli rotasında yer almakta ve muhteşem günler geçirmek için ilk adım olmaktadır. Etrafının tamamen doğal olması ve bu plajda her zaman oldukça rahat bir şekilde hareket edilmesinden dolayı oldukça beğeneceksiniz ve en iyi tatil yerlerinizden birisi olarak rotanızda bulunacak. Yılda birçok turist tarafından tatil için kullanılan bu plaj yaz aylarında hep aktif olması ile de oldukça hoşunuza gidecek ve burada yapılan partiler ile de oldukça eğleneceksiniz.

Alanya’da nerede kalınır?

Toros Dağları ile çevrili Alanya, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Antalya’nın en sevilen ilçelerinden biri olan Alanya’da yüzlerce otel seçeneği konuklara bir arada sunuluyor. 5 yıldızlı lüks tesisler, tatil köyleri ve ultra her şey dahil konseptte hizmet veren oteller gibi konaklama seçenekleri sayesinde Alanya, yabancı turistlerinde ilgisini çekiyor. Yabancı turistler genellikle merkeze 22 kilometre uzaklıktaki Avsallar’da konumlanan otelleri tercih ediyorlar. Alanya’daki oteller, kendilerine ait plajları ve çocuklar için sunulan oyun alanlarıyla ön plana çıkıyor. İlçe merkezi gezilecek yerlere yakın olması ve her bütçeye uygun oteller sunmasıyla çok tercih ediliyor. Konaklı beldesi ise merkeze en yakın olan tatil beldelerinden biri. Burada bulunan otellerin neredeyse hepsi her şey dahil konseptte hizmet veriyor. Oldukça lüks tesisler olarak karşınıza çıksalar da erken rezervasyon fırsatlarıyla uygun fiyata rezervasyon yapabilirsiniz. Alanya’da konaklayabileceğiniz bir diğer bölge ise Okurcalar. Buradaki oteller, diğer beldelerdeki otellere göre daha sakin ve bütçe dostu oluyor. Eğer seyahatiniz esnasında pansiyon ve butik otelleri tercih etmek isterseniz Alanya merkezinden biraz uzaklaşarak bu seçenekleri bulabilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler