icon
Yükleniyor..

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya gezilecek yerler konusunda gidilmesi gereken bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü şehirde bilinmesi gereken birçok yer mevcut. Alanya, Akdeniz Bölgesi 'nde yer alan ve Antalya 'nın bir ilçesi olan turizm şehri olarak açıklanabilir. İl merkezine 154 kilometre uzaklıkta olan Alanya, 1.598 kilometrekare bir alana sahip. Alanya 'nın 2020 yılında yapılan sayıma göre nüfusunun 330.000 'in üzerinde olduğu açıklandı. Kleopatra Plajı, Alanya Kalesi, Kızılkule, Damlataş Mağarası ve otelleri ile ön plana çıkan bu şehir turizm açısından da yoğun bir turist akınına uğruyor. Alanya 'ya giden bir ziyaretçinin gitmesi gerektiği birçok yer bulunuyor.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Kalesi

Alanya 'nın en popüler yerlerinden birisi olan Alanya Kalesi, Alanya 'nın içerisinde yer alıyor. Denize doğru uzanan yarımada benzeri bir coğrafi şeklin üstünde bulunan kale, genişliği ve uzunluğu ile insanların ilgisini çekiyor. Selçuklu döneminde yapıldığı söylenen Alanya Kalesi, o dönemden bu yana kendisini korumayı başarmış durumda. Denizin dibine kadar kale duvarları ile örülmüş olan bu yerde pek çok tarihi yapı da bulunuyor. Kalenin içinde yer alan tarihi yapılardan birisi Kızılkule olarak belirtiliyor. Kızıl renge sahip olan bu kule, kalenin simgelerinden birisi haline gelmiş durumda. Kızılkule 'nin 13. yüzyıldan kaldığı belirtiliyor. Kalenin ucunda yer alan Dil Varna Burnu, kaleye farklı bir güzellik katmış durumda.

Damlataş Mağarası

Alanya gezilecek yerler arasında bolca doğal güzelliklere sahip. Bunlardan birisi de Damlataş Mağarası olarak belirtiliyor. Burası, Alanya Kalesi 'nin dibinde yer alan, Damlataş Plajı ile bitişikte bulunan bir mağara olarak yer alıyor. 1948 'de keşfedilen bu yerin astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Uzun süredir turizme açık bir bölge olan Damlataş Mağarası 'nın pek çok hastalığa karşı da iyileştirici bir etkisi bulunduğuna dair bazı bilgiler de yer alıyor. Ziyaretçiler içerideyken dar alanlardan geçiyor olsa da mağaranın verdiği doğal hava ve serinlik insanın içini ferahlatıyor.

Naula Antik Kenti

Alanya 'nın güneyinde yer alan Naula Antik Kenti, şehrin gezilmesi gereken antik kentlerinden birisi olarak yer alıyor. Deniz kıyısına oldukça yakın bir noktada bulunan bu yere şehir merkezinden ulaşmak oldukça kolay. Geniş bir tarihi araziye sahip olan bu yerde küçük bir yol da bulunuyor. İnsanların buraya girip gezebileceği bir bölge olan Naula Antik Kenti için kullanıcılar bu bölgede bakım yapılmadığından dolayı otların insan boyuna yaklaştığını belirtiyor. Birçok tarihi yapı yıkılmış olsa da tarihi duvarların üzerindeki sarmaşıklar doğanın tarih ile nasıl birleştiğini gösteriyor. Alanya Gezilecek Yerler

Atatürk Evi Müzesi

Alanya gezilecek yerler arasında Atatürk Evi Müzesi de bulunuyor. Alanya 'nın içerisinde bulunan bu müze, bir zamanlar Türkiye Cumhuriyeti 'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'ün kaldığı bir ev olarak yer alıyor. Bu müze, 20. yüzyılın başlarındaki mimariyi yansıtırken içerisindeki eşyalarla da insanları o yıllara götürüyor. Atatürk Evi Müzesi, gezilmesi gereken tarihi yerlerden birisi olarak bulunuyor.

Yörük Müzesi

Alanya 'da gezilmesi gereken yerlerden birisi olan Yörük Müzesi, yörük kültürünü anlatan bir yapıya sahip. İçerisinde pek çok kültürel eşyayı barındıran bu yer, hamamıyla da meşhur bir nokta olmakta. Geniş bir binaya ev sahipliği yapan Yörük Müzesi, Alanya 'nın kuzeyinde yer alıyor. Yürüme mesafesi ile gitmenin uzun süreceği bu yer arabayla kısa sürede varılabilir. Binanın karayolunda bulunduğunu belirtelim.

Sarapsa Han

Alanya gezilecek yerler arasında bulunan Sarapsa Han hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Alanya 'nın kuzeyinde yer alan Sarapsa Han, geniş duvarları ve kaliteli mimarisiyle ön plana çıkan bir eser olmakta. Günümüzde yoğun bir ziyaretçi almaması sebebiyle çok aktif bir yer olmasa da yine de sunduğu tarihi yapıyla insanların gezmesi gerektiği bir yer olarak bulunuyor. Kullanıcılar bu yapının yeterince temiz olmadığından ve bakımının yapılmadığından söz ederken bunun yanı sıra yapının devasa oluşu ve mimari kalitesinin güzel olduğundan da bahsediyorlar. Alanya 'nın kuzeyinde bulunan Sarapsa Han, Alanya 'nın merkezinden arabayla birkaç dakikada varılabilecek bir noktada.

Kadıini Mağarası

Alanya 'nın iç kesimlerinde yer alan Kadıini Mağarası, Oba bölgesinde yer alıyor. Oba Çayı 'nın yanı başında bulunan bu mağara, sunduğu olağanüstü güzellik ve doğa manzarası ile ön plana çıkıyor olmakta. Mağaranın içerisi sunmuş olduğu estetik görünüm ile ziyaretçilerin ilgisini çekerken burada yer alan piknik alanları da insanların kendi yiyeceklerini ve içeceklerini getirip piknik yapmasına imkan tanıyor. Alanya Gezilecek Yerler

Kleopatra Plajı

Alanya 'nın merkezinde bulunan Kleopatra Plajı, çok geniş bir plaj olarak karşımıza çıkıyor. Alanya gezilecek yerler arasında ziyaretçilerin ilgisini çeken bu yer, uzunluğunun yanı sıra tarihiyle de bilinmesi gereken bir nokta olmakta. Zamanın birinde Kleopatra, Alanya 'nın bu bölgesine gelmiş ve burayı beğenmiş. Alanya 'ya zaman zaman uğrayan Kleopatra, bu sahilde zaman geçirir ve keyfine keyif katarmış. Bundan dolayı Kleopatra Plajı 'nın bu şekilde bir isim aldığı söyleniyor.

Teleferik

Alanya 'nın deneyimlenmesi gereken aktivitelerinden birisi de teleferik olarak yer almakta. Ziyaretçiler teleferik sayesinde şehri ve çevresini panoramik bir şekilde inceleyip şehir hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyor. Sunmuş olduğu şehir manzaraları sayesinde tepe ile alçak bir mevkide insanlara güzel bir olanak tanıyan teleferik hizmeti, insanlara güzel bir anı olarak yansıyacak bir aktivite. Teleferik, Damlataş Mağarası 'nın biraz ötesinde bulunuyor. Teleferik, buradan kaleye doğru hareket ediyor.Yorumlar