Alanya Tatil Rehberi

Alanya, Akdeniz bölgesinde Bulunan Antalya iline bağlı ve şehir merkezine yaklaşık 2 saat uzaklıkta ki turistlerin uğrak yeridir. Toros dağları ve o muhteşem Akdeniz arasında yer alır. Karayoluyla İstanbul’dan gitmek isterseniz dinlenerek ve normal gidiş ile 10 saatte ulaşırsınız. Hava yolu ile ise 1 saatte havaalanında olursunuz. Oradan da yaklaşık 30 dakika da Alanya’ya ulaşırsınız. Tabi Antalya da iki havalimanı olduğunu düşünürsek ineceğiniz yer Gazipaşa havalimanına yakın o yüzden orayı tercih edin.

Alanya’ya 12 km mesafede olan Kadı ini mağarası ününe ün katmış bir tarihi yerdir. Oluşumu milattan önce 20. Yy a kadar uzanır. Eski Tunç dönemine ait insan iskeletleri bulunmuştur. Giriş kısmı geniş bir salondan oluşur. Mağara içinde sarkıt ve dikitlerin yoğunluğu görülür.

Alanya turizm olarak birçok ülkeden ziyaretçi akınıyla karşılaşır. Normalde 290 bin olan nüfusu tatil zamanları 750 bine kadar çıkar. Alanya’da 600’ün üzerinde tesis ve 180bin yatak bulunur. Bu kadar çok çeşit varken herkese ve her keseye göre yerler bulmak çok kolay. Ayrıca otel yerine kamp tercihleri de ön plandadır. Çadır ve karavanlar için birçok alanda konaklama imkanı bulunur. Plajlar bakımından belki de en güzel sahillere sahip bir belde. Mağaraların ihtişamı, yaylarının sıcaktan bunalanlar için bir kaçış yolu olduğu, her haliyle her kesime hitap eden bir yer.

Alanya damat tadı olarak hem Akdeniz hem ege hem de iç Anadolu tatlarını almıştır. Bulunduğu konum gerçekten çok kıymetli bir konumdur. Yaylalarda hayvancılık yapılır ve o Toros dağlarının tadı etlere geçer. Kış aylarında olan ilibada bitkisinin yaprağıyla muhteşem sarmalar yapılır. Hiç ismini duymadığımız onlarca muhteşem tat’a ev sahipliği yapıyor.

İklimi ve doğası gereği birçok spor dalı buralarda organizasyonlar halinde yapılmaktadır. 1991 yılında Türkiye’de ilk kez triatlon sporu burada Antalya ili Alanya ilçesinde yapıldı. Her yıl Ekim aylarında yüzme, bisiklet ve koşunun birleştirilerek yapıldığı bu spor dalı, ilçenin en olumlu havasının geçtiği Ekim ayında yapılması, bu zor sporun bir nebze olsun kolaylaşmasını sağlıyor.

Bu makale 3 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Cennet Yalçın Topbaş

  Deniz, kum, güneş.. Alanya’ya gelenlerin mutlaka uğrak yeri olmalı diye düşünüyorum. Burada kale manzarası eşliğinde denize girebilirsiniz. Hemen yanındaki Damlataş Mağarasını ziyaret edebilirsiniz. Veya farklı bir aktivite isterseniz, teleferikle kaleye çıkabilir, orada tarihi bir ortamda gezinti yapıp, tekrardan teleferikle Damlataşa dönebilirsiniz. Ayrıca yine buraya yakın olan, Müze var. Plaja yakın konumda çok sayıda cafe, restoran mevcut. Güzel bir gün geçirmek için tercih edebilirsiniz.

 2. Avatar
  İbrahim Toklu

  Damlataş Mağarası, 1948 yılında liman inşaatında kullanılacak taş için ocak açılması sırasında bulunmuştur. Mağara, tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısındadır. Mağaranın giriş kısmında 50 metrelik bir geçit vardır. Yüksekliği 15 metreyi bulan geçitten sonra silindirik bir boşluğa gelinir. Buradan mağaranın tabanına inilir. Mağara, sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları nedeniyle Damlataş adını almıştır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da ünlüdür. Doktor kontrolünde mağarada belli bir süre oturarak 21 günlük tedavi kürü uygulayan hastalar vardır. Mağaranın havası yaz kış değişmez; sıcaklık 22 santigrat derece, rutubet yüzde 95, sabit basınç 760 mm’dir. Mağaranın havasında yüzde 71 azot, yüzde 20,5 oksijen, onbinde 2,5 karbondioksit ve bir miktar radyoaktivite ile iyonlar bulunmaktadır.
  Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarasıdır.

 3. Avatar
  Celalettin Akiz

  Alanya’nın kalbinin attığı yer.Deniz,Liman,Kale ve dingin manzarası ile her milletten insanın yanyana gezdiği liman.Yazın bizim olmasa da kışın bizim✌️

 4. Avatar
  Aras YİLDİZ

  Çok huzurlu güvenli araçsız gezilebilecek bir yer. Rıhtım restoranın oradan denizi seyre dalmak ölmeden önce yapılması gereken şeyler arasında olmalı. Canım Alanyamm

 5. Avatar
  Asiye Derya

  Manzara harika.. Çok güzel yeri tekneler ve çalışan personelin vizyonsuz hali ve çirkin demir parmaklıklar yüzünden mahvediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir