Alanya'da Bir Gün

Alanya’nın güzelliği turistler için bir mıknatıs yapar ve bir tatilde hayal edebileceğiniz her şeyi sağlar. Ülkenin eşsiz coğrafi ve kültürel dokusu, turkuaz mavisi Akdeniz’i çevreleyen çekici ve konforlu oteller ve dünyaca ünlü Türk mutfağının zengin lezzetleri onu ideal bir yer haline getiriyor. İmkanlar sonsuzdur; Kleopatra’nın bir zamanlar banyo yaptığı koyda yüzmek , geriye uzanmak ve güneşin tadını çıkarmak, mavi bir yolculukta gizemli deniz mağaralarını keşfetmek veya Akdeniz medeniyetlerinin zengin mirasına , milenyumun birikimine dalmak sadece bunlardan bazıları.

Türkiye’nin Akdeniz kıyısında yer alan Alanya’nın ilk yerleştiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak, merkezden 12 kilometre uzaklıktaki Kadıini Mağarası’nda yapılan keşif , bölgenin insanlık tarihinin Paleolitik Çağ’a kadar uzandığını göstermektedir. Yerleşimin bilinen en eski adı Coracesium’dur . MÖ 4. yüzyılın başlarında Alanya, Fars kontrolünde bal ve şarabı Mısır’a ihraç etti. M.Ö. 197’de, güçlü savunma duvarları sayesinde şehir, Kral Antiochus III’ün saldırısına başarıyla direndi . Korsan Diodotus Tryphon , MÖ 137’de Alanya’yı güvenli bir liman olarak kullanmaya başladı ve şehir hızla Kilikya deniz haydutları için bir merkez haline geldi. Roma Komutanı PompeiusMÖ 67 yılındaki muzaffer deniz savaşıyla bölgedeki korsan faaliyetine son verdi. Bu savaşın ardından bölge Roma İmparatorluğu dahil oldu ve Roma Genel Marcus Antonius , daha sonra bir hediye olarak işlenen Kleopatra , Mısır Kraliçesi .

Antik çağda şehir, komşu Kilikya ve Pamphylia’nın kontrolü arasında geçti ve MS 7. ve 8. yüzyıllarda ardışık savaşlar ve ekonomik durgunluk kentin küçülmesine neden oldu.

Selçuklular Dönemi Alanya’nın tarihini zirveye taşıdı. 1221’de Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat Alanya’yı kışlık konutu yaptı ve şehri yeniden inşa etti ve Alanya Selçuklu donanmasının ana üssü oldu. Bu dönemde savunma duvarları da yenilenmiş, Kızılkule (Kızıl Kule) ve Tersane (Tersane) inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde 1471 yılında Alanya, Osmanlı İmparatorluğu’na dahil edildi ve 13. ve 18. yüzyıllar arasında Mısır, Suriye ve Kıbrıs ile deniz ticareti için önemli bir liman haline geldi. 1935 yılında Atatürk şehri ziyaret etti ve adını “Alanya” olarak değiştirdi. Günümüzde Alanya, Akdeniz’in önde gelen turistik yerlerinden biridir ve zengin bir tarihi ve kültürel miras ve modern tesisler sunarak güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarmanızı sağlar.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler