Alternatif Tatil Seçenekleri

Türkiye doğa harikası ve iklim koşulları sebebiyle birçok tatil beldesini ev sahipliği yapmaktadır. Doğa harikası olan ülkemizde yaz kış tatil yapabileceğimiz birçok şehir ve belde bulunmaktadır. Bu sayede alternatif tatil seçenekleri de artmaktadır.

Birbirinden güzel tarihi yapıları ile doğu bölgesi, sınırsız yeşillikler ile Karadeniz bölgesi ve deniz esintisini buram buram hissedeceğiniz Ege – Akdeniz bölgesi bulunmaktadır. Ayrıca kışın farklı şehirlerde kayak yapma imkanınız da bulunur. Bu sayede yaz kış demeden doğa tatili, deniz tatili demeden ülkemizin her bir yöresinde tatil yapma imkanınız vardır.

Keşfedilmeyen Yaz Tatilleri

Türkiye’nin konum açısından 3 tarafı denizlerle kaplı olması nedeniyle birçok deniz tatili yapma imkanı sunmaktadır. Bu sayede yazın yurt dışından birbirinden farklı ülkelerde sayıca fazla turist çekmektedir. Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinin farklı iklim koşulları sebebi ile sizlere farklı iklimde tatil sunar.

Keşfedilmeyen yaz tatilleri birbirinden eşsiz ve el değmemiş plajları ile sizleri karşılamaktadır. Başta İzmir olmak üzere birçok şehrimizin birbirinden farklı yörelerinin sizlere eşlik ettiği manzaralar ile tatil yapmak unutulmaz bir an olacaktır. İzmir’de bulunan Gümüldür ve Özdere beldeleri, Edirne’de bulunan Erikli beldesi ve Balıkesir’de bulunan Kapıdağ Yarımadası pek çok tatilcinin bilmediği tatil yerleridir. Çadırınız ve kamp eşyalarınız ile bu beldelere gidip sevdiklerinizle güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Eğlenceli Yaz Tatili Aktiviteleri

Yaz tatilleri denince akla eğlenceli yaz tatili aktiviteleri gelmektedir. Kimisi bu aktiviteyi deniz içerisinde yapmaktadır. Kimisi paraşütle atlayıp özgürlüğü tadarak bazıları da plaja serdikleri havlu üzerinde güneşlenerek.

Birbirinden farklı ve eğlenceli bu aktiviteler tatil için seçtiğiniz bölge ve şehre göre farklılık göstermektedir. En çok tercih edilen aktiviteler arkadaşlar ile birlikte yapılan deniz aktiviteleridir. Birbirinden farklı deniz etkinliği ile arkadaşlarınızla eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Genellikle kalabalık gruplarla yapılan bu aktiviteler deniz aletlerinin kapasitesine göre değişmektedir. Bir diğer yoğun talep gören aktivite ise paraşütle uçmak ve bungee jumping yapmaktadır.

Birbirinden Eşsiz Manzaralı Kış Tatilleri

Kış tatilleri pek çok kişinin bilmediği tatillerdir. Sadece kayak yapmak için tatile gitmeye gerek yok diyen kişiler bahsedeceğimiz tatil yerlerini öğrenince kış gelse de gitsek diyeceklerine eminiz.

Kış tatilleri bembeyaz örtü ile birbirinden güzel manzaralar ile sizlere tatil keyfi sunmaktadır. Şehrin gürültüsü ve egzoz dumanlarından arınacağınız kafa dinleyebileceğiniz ve sevdiklerinizle doyasıya vakit geçirebileceğiniz bu tatiller hem kayak yapma gibi aktivitelere imkan sunar hem de kendinizi insanlardan izole etme gibi imkanlar sunar. Birbirinden eşsiz manzaralı kış tatilleri için bunglow evleri, termal otelleri tercih edebilirsiniz. Bursa ve Bolu gibi cennet şehirlerin bembeyaz örtü ile kaplandığı zamanlara tanıklık ederek huzur bulabilirsiniz. Dilerseniz de Bursa, Erzurum, Kayseri, Kars, Gümüşhane gibi ülkemizde bulunan birçok doğal güzellikte ki kayak merkezini tercih edebilirsiniz.

Alternatif Tatil Seçenekleri

Kış Tatilinde Kayak Yapmak

Sevdiklerinizle huzur dolu bir tatil planlıyor fakat birazda ekstrem olay istiyorsanız bu tatil tam size göre diyebiliriz. Kış tatilinin olmazsa olmaz aktivitesi neredeyse kayak yapmaktadır. Bu aktivite için özel olarak gidilen birkaç şehir bulunmaktadır. Bu şehirler;

  • Erzurum
  • Kayseri
  • Kars
  • Gümüşhane
  • İzmit
  • Antalya
  • Bolu

Kayak yapmak için bu şehirlerden birini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda birbirinden özel ve güzel bu şehirlerde doğa manzarası da sizleri mest edecektir. Şehirlere göre fiyat farklılığı bulunmaktadır. Ayrıca tatil için konaklamanızı dilerseniz karavan tarzı kendi imkanınız ile yapabilirsiniz. Dilerseniz de bu kayak merkezlerine yakın olarak inşa edilmiş dağ evlerinde konaklama yapabilirsiniz.

Samimiyet ile Kamp Tatilleri

Lüks tatilden daha çok mütevazi bir tatil yapmak isteyenler için samimiyet ile kamp tatilleribulunmaktadır. Günümüzde birçok alanda çadır ve kamp malzemeleri ile barınma imkanı sunan, kamp etkinlikleri yapan tatil firmaları ve kamp otelcileri vardır. Bu firmalar ile sizlere verilen gün içerisinde çadırınızı alarak tatil yapma imkanınız bulunur. Kamp otelciliğinde ise sizlerin sadece kişisel eşyalarınızı götürmeniz yeterlidir.

Bu tatil seçeneklerinin yanı sıra kendi kamp eşyalarınız ve çadırınızla tatil yapabileceğiniz birçok alan ayrılmıştır. Arkadaşlarınızla toplanıp kamp yapmaya gidebileceğiniz deniz tatili, doğa tatili ve hatta kış tatilleri de bulunmaktadır. Yapmanız gereken sadece gereken ekipmanları yanınıza almaktır.

Arkadaşlarınız ile Kamp Etkinlikleri

Arkadaşlarla kampa gitmek doyasıya eğlenmek birçok kişinin hayalidir. Ateş başında şarkı söylemek ve sohbet etmek kulağa çok hoş gelmektedir. Bu gibi projelere imza atan birçok firma bulunmaktadır. Sizlerin az masraf ile çok eğlenmesini sağlayan firmalar aynı zamanda sizler için etkinlikler de düzenlemiş bulunmaktadır.

Arkadaşlarınız ile kamp etkinlikleri yapmak aslında çok basittir. Bir çuval alarak çuval yarışı yapabilir veya bir ip alarak atlayabilirsiniz. Bunların dışında sizlerin en çok hangi etkinliğe yatkın olduğunuz da önemlidir. Arkadaşlarla kamp yapmak bile sizlere huzur veren bir etkinliktir.

Alıp Başınızı Gideceğiniz Karavan Tatilleri

Son zamanlarda popüler olan bir diğer tatil seçeneği ise alıp başınızı gideceğiniz karavan tatilleridir. Günümüzde neredeyse herkes yoğun bir iş temposunda. COVİD-19 etkisi ile de bu tempo tamamen eve aktarılmış durumdadır. Bu krizi fırsata çevirerek karavan alıp güzel bir tatil yapma imkanınız bulunmaktadır.

Uygun fiyatlı birçok karavan ile birbirinden güzel tatil beldesine gidebilir oralarda bir süre kalabilirsiniz. Hazır karavan alabilir veya karavan olmaya meyilli araçları dönüştürebilirsiniz. Bu sayede her an alıp başınızı gidebileceğiniz bir tatil fırsatı olmuştur. Dilerseniz karavan almak istemiyor fakat karavan tatili yapmak istiyorsanız bunu özelliği sunan birçok otelcilik bulunmaktadır. Türkiye’nin birbirinden farklı birçok şehrinde sizleri güzel manzaralar ile karşılayacak birbirinden ilginç karavanlar ile tatil yapabilirsiniz. Bu özelliği sunan otelcilikleri araştırıp bilgi almanız yeterlidir.

Alternatif Tatil Seçenekleri

Yemyeşil Doğa Tatilleri

Ülkemizin konumu dolayısıyla birbirinden farklı birçok mevsim şartlarına ayak uyduran bölgelerimiz vardır. Bu bölgelerden biri de Karadeniz Bölgesi’dir. Cennet adı ile bilinen bu bölgemiz sizlere tamamen yeşillikler içinde bir tatil sunmaktadır. Birbirinden eşsiz doğa manzarası ve sıcakkanlı insanları ile sizleri karşılamaktadır.

Yemyeşil doğa tatillerini ülkemizin birçok şehrinde yapma imkanınız vardır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Iğdır ilimiz ve Akdeniz’de Kumluca ilçesinde bulunan Olympos beldesi gibi birçok farklı şehirde doğa tatili yapma fırsatınız vardır. Genellikle göl ve yeşilliğin bol olduğu bu alanlarda isterseniz çadır kurabilirsiniz isterseniz de o alana özel olarak yapılmış dağ evlerinde kalabilirsiniz.

Eşsiz Tarihimize Yolculuk

Türkiye şimdiye kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ülkedir. Bu sebeple birbirinden farklı tarihi eserler ve güzellikler ülkemizde bulunmaktadır.

Eşsiz tarihimize yolculuk gerek tatil beldelerinde bulunan müzelerimiz ile olsun gerek ise tarihi eser unvanı alan yapılarımız ile olsun mümkün kılmaktadır. Ege başta olmak üzere bölgelerimizin her birinde gezilecek ve görülecek farklı tarih dokuları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra doğa olayıyla meydana gelen taşlarımızın bulunduğu şehirler de gözde tatil şehirleri olarak belirlenmiştir. Özellikle Kapadokya’nın göz alıcı manzarası ve birbirinden farklı taş evler ile turistleri büyüleyen yapılara sahiptir. Pamukkale Travertenleri de doğal oluşum ile oluşmuş sağlıklı tatil seçeneklerinden biridir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler