icon
Yükleniyor..

Antalya 'da En iyi 5 Tatil Beldesi

Türkiye 'de turizminde ilk akla gelen yerlerden biridir. Her yıl ağırlıklı yabancı olmak üzere milyonlarca turist gelmektedir. Yılın 8 ayı turist çeken bir bölgedir. Muhteşem doğası, binlerce yıllık kültürel ve tarihi mirasları, kendine özgü mimarisi ve bol alternatifli aktiviteleriyle tatil yapmak, gezmek gibi birçok aktivitenin yapılacağı yerlerin başında geliyor. Turistlerin burayı seçmesinin sebebi sadece gece hayatı değil elbette. Yaylaları, tarihi alanları, kent yaşamının canlılığı, plajların dünya standardında olması ve eşsiz denizi, koylarıyla Antalya, yerli olsun yabancı olsun dünyanın her ülkesinden insanları çekebilen ender bir coğrafyadır. Antalya gezilecek yerler kapsamında yer alan bazı beldeler şöyledir;

Kemer

Kemer ilçesi birçok gezilecek gidilecek yere sahip. Kemer de yer alan Göynük Kanyonu, muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ile doğa sporu sevenler açısından muhteşem bir yerdir. Kemer 'in göynük beldesine yaklaşık 4 km mesafede yer alıyor. Ayışığı plajı da kemer ilçesine bağlı olmakla birlikte batısında yer alan özel bir koydur. Koyun bir tarafı Kemer Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi iken karşı tarafında da Club Med tatil Köyü bulunur. Koyun etrafının neredeyse tamamı Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı ile sarılıdır. Turkuaz rengi denize sahip olmakla birlikte sahil kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahiptir. Bu plajın Kemer'de yüzülecek en güzel yer olduğu bilinmektedir.

Finike

Finike Antalya'nın sembolü olan portakalıyla ünlü liman şehridir. Tabi meşhur olan sadece portakal değil, turizm beldeleri bakımından zengin bir ilçe olan Finike, içinde birçok güzelliği bulundurmaktadır. Tarihi antik kentleri, tarihin kalıntılarını taşıyan Elmalı müzesi ve eşsiz koyları ile yerli ve yabancı turistlerin harika zaman geçirecekleri bir mekan. Limyra ve Arykanda antik kentleri mutlaka görülmesi gereken tarih kokan yerlerdendir. Elmalı Müzesi eski hükümet konağı ve çevresinin yeniden düzenlenerek oluşturulan binada yer almaktadır. Elmalı Müzesi'nde 8 adet teşhir salonu bulunmaktadır. Müzede birçok tarihi eser sergilenmektedir. Karataş-Semayük, Hacımusalar Höyük, Karaçakır kazıları, Karaburun I, Kızılbel ve Bayındır tümülüs kazıları, Arykanda kazıları ve daha niceleri yer almaktadır.

Alanya

Alanya doğal güzellikleri ile bu ilçeye gelen herkesi büyülemeyi kolayca başarıyor. İlçe çok sayıda doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Alanya 'ya gidip buraları gezmeden, görmeden dönmek olmaz. Kadı ini mağarası, Dim mağarası, Damlataş mağarası, Korsanlar mağarası, Fosforlu mağara, Dim çayı, Sapadere kanyonu gibi turistlerin uğrak yeri olan mağara ve kanyonlar ile birlikte, Alanya 'nın tarihi mekanları olan Alanya kalesi, Ehmedek-eğri kapı, Kızıl kule, Kale Camii, Büyük ören harabeleri, Syedra harabeleri de sizi fazlasıyla büyüleyecektir. Burada belirttiklerimiz sadece Alanya 'nın bir kısmı. Dahası o değerli ve tarihi toprakları gidip gördüğünüz zaman karşınıza çıkacaktır.

Olympos

Olympos tarihi mekanın merkezi olmasının yanı sıra eşsiz tatil ve deniz keyfi çıkarabileceğiniz muhteşem bir yer. Olympos 'un bu zenginliği Helenistik dönemlere dayanmaktadır. Birçok millet burada bu uğurda savaşlar yapmıştır. Likya uygarlığında da 3 oy hakkı bulunan ender kentlerden biriydi. Ancak korsanların zamanla orayı talan etmesiyle bir müddet hayalet şehire döndüğü zamanlarda olmuştu. Sonra bir proje ile sit alanı olan olympos 'a ağaç evler yapıldı. Ve bununla birlikte belde inanılmaz bir turist çekmeye ve o eşsiz doğayı herkesle paylaşmaya başladı. Olympos 'ta yapılması gerekenlerin başında gün doğumunun çıplak gözle mutlaka izlenmesidir. Yat turları ve batık kentleri üzerinde yüzme yaparak o anlara eşlik edin. Eğer hala dinç hissediyorsanız kendinizi balığa gidin. Roma döneminden kalma hamamı gezin. Chimera Yanartaş ise görmeden dönebileceğiniz bir yer değildir.

Kaş

Antalya şehrinde yer alan Kaş, bir geleni bir daha asla bırakmaz ona göre hazırlıklı gelin. Buranın havası, suyu, enerjisi, sizinle bambaşka bir ilişki kurar. Büyükşehir 'e köklenmiş olduğunu düşünenleri bile oradan söküp atacak güce sahip. Bakir doğası, yerli halkın eğitimli ve dostane oluşu, sokaklarda köylü insanın bir şeyler satması ve hayatlarını idame ettirmesi ile o sıcak ruhu yakalayabiliyorsunuz. Nisan ve Ekim ayları Kaş için ideal bir ortam oluşturuyor. Kaş merkez de yer alan uzun çarşıyı gezerek hediyelik eşyalar alabilir ve oranın yerlisine de katkıda bulunabilirsiniz. Kaputaj plajı ise dünyaca ünlü bir plaj ve bu yüzden her an ciddi bir kalabalıkla karşı karşıya kalırsınız. Antalya gezilecek yerler kapsamında ölmeden önce gidilecek yerlerin başında geliyor.

Yorumlar