Antalya’da En iyi 5 Tatil Beldesi

Antalya, Türkiye’de turizminde ilk akla gelen yerlerden biridir. Her yıl ağırlıklı yabancı olmak üzere milyonlarca turist gelmektedir. Yılın 8 ayı turist çeken bir bölgedir. Muhteşem doğası, binlerce yıllık kültürel ve tarihi mirasları, kendine özgü mimarisi ve bol alternatifli aktiviteleriyle tatil yapmak, gezmek gibi birçok aktivitenin yapılacağı yerlerin başında geliyor.

Turistlerin burayı seçmesinin sebebi sadece gece hayatı değil elbette. Yaylaları, tarihi alanları, kent yaşamının canlılığı, plajların dünya standardında olması ve eşsiz denizi, koylarıyla Antalya, yerli olsun yabancı olsun dünyanın her ülkesinden insanları çekebilen ender bir coğrafyadır.  Antalya gezilecek yerler kapsamında yer alan bazı beldeler şöyledir;

Kemer

Kemer ilçesi birçok gezilecek gidilecek yere sahip. Kemer de yer alan Göynük Kanyonu, muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ile doğa sporu sevenler açısından muhteşem bir yerdir. Kemer’in göynük beldesine yaklaşık 4 km mesafede yer alıyor. Ayışığı plajı da kemer ilçesine bağlı olmakla birlikte batısında yer alan özel bir koydur. Koyun bir tarafı Kemer Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi iken karşı tarafında da Club Med tatil Köyü bulunur. Koyun etrafının neredeyse tamamı Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı ile sarılıdır. Turkuaz rengi denize sahip olmakla birlikte sahil kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahiptir. Bu plajın Kemer’de yüzülecek en güzel yer olduğu bilinmektedir.

Finike

Finike Antalya’nın sembolü olan portakalıyla ünlü liman şehridir. Tabi meşhur olan sadece portakal değil, turizm beldeleri bakımından zengin bir ilçe olan Finike, içinde birçok güzelliği bulundurmaktadır. Tarihi antik kentleri, tarihin kalıntılarını taşıyan Elmalı müzesi ve eşsiz koyları ile yerli ve yabancı turistlerin harika zaman geçirecekleri bir mekan.

Limyra ve Arykanda antik kentleri mutlaka görülmesi gereken tarih kokan yerlerdendir. Elmalı Müzesi eski hükümet konağı ve çevresinin yeniden düzenlenerek oluşturulan binada yer almaktadır. Elmalı Müzesi’nde 8 adet teşhir salonu bulunmaktadır. Müzede birçok tarihi eser sergilenmektedir. Karataş-Semayük, Hacımusalar Höyük, Karaçakır kazıları, Karaburun I, Kızılbel ve Bayındır tümülüs kazıları, Arykanda kazıları ve daha niceleri yer almaktadır.

Alanya

Alanya doğal güzellikleri ile bu ilçeye gelen herkesi büyülemeyi kolayca başarıyor. İlçe çok sayıda doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Alanya’ya gidip buraları gezmeden, görmeden dönmek olmaz. Kadı ini mağarası, Dim mağarası, Damlataş mağarası, Korsanlar mağarası, Fosforlu mağara, Dim çayı, Sapadere kanyonu gibi turistlerin uğrak yeri olan mağara ve kanyonlar ile birlikte, Alanya’nın tarihi mekanları olan Alanya kalesi, Ehmedek-eğri kapı, Kızıl kule, Kale Camii, Büyük ören harabeleri, Syedra harabeleri de sizi fazlasıyla büyüleyecektir. Burada belirttiklerimiz sadece Alanya’nın bir kısmı. Dahası o değerli ve tarihi toprakları gidip gördüğünüz zaman karşınıza çıkacaktır.

Olympos

Olympos tarihi mekanın merkezi olmasının yanı sıra eşsiz tatil ve deniz keyfi çıkarabileceğiniz muhteşem bir yer. Olympos’un bu zenginliği Helenistik dönemlere dayanmaktadır. Birçok millet burada bu uğurda savaşlar yapmıştır. Likya uygarlığında da 3 oy hakkı bulunan ender kentlerden biriydi. Ancak korsanların zamanla orayı talan etmesiyle bir müddet hayalet şehire döndüğü zamanlarda olmuştu. Sonra bir proje ile sit alanı olan olympos’a ağaç evler yapıldı. Ve bununla birlikte belde inanılmaz bir turist çekmeye ve o eşsiz doğayı herkesle paylaşmaya başladı. Olympos’ta yapılması gerekenlerin başında gün doğumunun çıplak gözle mutlaka izlenmesidir. Yat turları ve batık kentleri üzerinde yüzme yaparak o anlara eşlik edin. Eğer hala dinç hissediyorsanız kendinizi balığa gidin. Roma döneminden kalma hamamı gezin. Chimera Yanartaş ise görmeden dönebileceğiniz bir yer değildir.

Kaş

Antalya şehrinde yer alan Kaş, bir geleni bir daha asla bırakmaz ona göre hazırlıklı gelin. Buranın havası, suyu, enerjisi, sizinle bambaşka bir ilişki kurar. Büyükşehir’e köklenmiş olduğunu düşünenleri bile oradan söküp atacak güce sahip. Bakir doğası, yerli halkın eğitimli ve dostane oluşu, sokaklarda köylü insanın bir şeyler satması ve hayatlarını idame ettirmesi ile o sıcak ruhu yakalayabiliyorsunuz. Nisan ve Ekim ayları Kaş için ideal bir ortam oluşturuyor. Kaş merkez de yer alan uzun çarşıyı gezerek hediyelik eşyalar alabilir ve oranın yerlisine de katkıda bulunabilirsiniz. Kaputaj plajı ise dünyaca ünlü bir plaj ve bu yüzden her an ciddi bir kalabalıkla karşı karşıya kalırsınız. Antalya gezilecek yerler kapsamında ölmeden önce gidilecek yerlerin başında geliyor.

Bu makale 12 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Styks Neraida

  Terrtemiz suyu olan bir taşlı plaj. Hafif serin suyunun dibi görünüyor. Sabah erken saatlerde de hiç kalabalık değil. Gerçekten gittiğim en iyi plaj bu açık ara. Antik kent içinden geçerek gelmek kadar insanı mutlu eden bir şey yok. Tarih kokuyor. Yüzerken antik kentin kalıntılarını görebilisiniz. Kayalıklar ve ağaçlar, denizin berraklığı cidden şahane. Yüzme bilemeyenlere dikkat su aniden derinleşiyor. Akdenizde yüzmek kolaydır tuzlu olduğundan fakat dikkat ediniz yine de. Lütfen bu güzel plajı kirletmeyiniz. Hep birlikte bu şekilde kullanalım.

 2. Avatar
  Özlem Syhnlcn

  Harika çok güzel.organik bir doğa harikası.. Fakat benim ülkemde herkese ait olan Allahın denizine geçiş 24 tl.oysa antik kenti gezmek isteyenden müze ücreti alabilirsin,sadece denize gitmek isteyenden bu kadar fahiş fiyat ayıp.insanlar zaten oradaki işletmelere yeterince ücret ödüyor.birde denize geçiş parası nedir.resmen paran yoksa deniz olymposta yasak

 3. Avatar
  Can Dilbaz

  Arkeoloji okudum. Türkiye’de birçok eski yerleşim gördüm. Eski çağlarda yaşıyor olsam yaşamak isteyeceğim ilk yer daha kozmopolit olması sebebiyle Efes olurdu. Emekliliğimi de Olympos’a gelerek burada yaşamak isterdim. Bu eski kalıntıların içinde gezerken bile size canlı olduğunuzu hissettiren bi kent Olympos.

 4. Avatar
  Hasan Kiymaci

  Oldukça güzel bir yürüyüş alanına sahip. Yürüyüşün sonunda muazzam bir plaj sizi bekliyor. Fakat olympos’a gittim diyebilmek için mutlaka zirveye çıkmalısınız. Kuşbakışı dağ ve deniz manzarası sizi büyüleyecektir. Ha birde zirvedeki kurumuş çam ağacını yalnız bırakmayın. Antik kenti gezmek için aralardaki patikaları izleyin.

 5. Avatar
  Ali İhsan Gönüldaş

  Kaş’a ayrı bir güzellik katan yeni bir marina. Temiz ve düzenli. Çok güzel koyların bulunduğu Kekova bölgesine yakın olması büyük bir avantaj.

 6. Avatar
  FATMA ARSLAN

  Nefis bir düzene, sakinliğe, temizliğe nefis tertemiz Denize. Güler yüzlü ve çok yardımcı Muduru ve ofis personeli ve kıymetli palamarlari, atigininizi ücretsiz olarak almaları, yürüyüş parkuru, tenis kortu, şık restoranlari ve oksijen de oksjijen dahası ve dahasını gelip görerek yasayabilirsiniz? Ayrıca şunu da belirtmek isterim marinanin karşısında Kas Yelken klubu mevcut eğer çocuğunuz varsa ve tüm yaz bu marinada konaklayacaksaniz çocuğunuz iyi bir optimist olarak buradan ayrılabilir…. benden tavsiye😉

 7. Avatar
  Ozan Tetik

  Denize atlamamak için kendimi tuttuğum eder marinalardan. Personeli harika, palamarlar güler yüzlü ve işlerini çok iyi yapıyorlar. Sadece palamarlar için bunları söyelmek yetersiz ama her bir personeli bu şekilde çalışıyor. Kaş etrafında gezilecek çok fazla yer yok maalesef ama doğası ve denizi harika. Pasarella kahvaltı için ve Oxigen ise akşam üzeri harika müzikler dinleyerek (şanslı iseniz canlı) içkilerinizin tadını çıkarabileceğiniz güzel mekanlardan. Uğramadan geçmeyin derim.

 8. Avatar
  Devlet Bayhan

  Yeryüzü cennetini bizzat yaşamak istiyorsanız burayı görmeli siniz. Hele dağ bisikleti ile gezerseniz inanılmaz keyifli. Her köşesi keşfedilmeye değer doğa harikalarını barındırıyor.

 9. Avatar
  şevket kaya

  Antalyada Mutlaka En az bir bölümünün gezilmesi kamp kurulması gereken bir yer Kızılçam ormanları, sedir ve karaçam ağaçlarıyla çevrili Olimpos Beydağları Milli Parkı, yaklaşık 34 bin 452 hektarlık bir alanı kaplıyor. Bölgenin zengin doğasını ve kültürel dokusunu koruma amacıyla kurulan milli parkta; 25’i bölgeye özgü olmak üzere binden fazla bitki türü bulunuyor. Bölgeye nefes aldıran ormanlarının ve doğasının yanı sıra Ayı, kurt tilki, yaban keçisi, vaşak sincap oklu kirpi gibi hayvan türlerinin de yaşam alanı olan milli park çevresindeki kıyılarda Akdeniz fokuna da rastlanabiliyor. Bölgede yaşayan en önemli hayvan türlerinden biri de nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta carettalar. Millli park çevresindeki Çıralı sahilleri caretta carettaların en önemli yumurtlama alanlarından biri.

 10. Avatar
  mehmet sagkaya

  Oraya giden fazla geniş olmayan asfalt bir yol var.Sağınızda bir nehir her tarafınız ağaç ve o asfalt yolda yürüyen küçük yengeçler düşünün.İnsan tarafından çok az tahribata uğramış (Antalya’da artık el değmemiş yer bulmak zor) mükemmel ve huzur dolu bir yer.

 11. Avatar
  Styks Neraida

  Olympos, Terrtemiz suyu olan bir taşlı plaj. Hafif serin suyunun dibi görünüyor. Sabah erken saatlerde de hiç kalabalık değil. Gerçekten gittiğim en iyi plaj bu açık ara. Antik kent içinden geçerek gelmek kadar insanı mutlu eden bir şey yok. Tarih kokuyor. Yüzerken antik kentin kalıntılarını görebilisiniz. Kayalıklar ve ağaçlar, denizin berraklığı cidden şahane. Yüzme bilemeyenlere dikkat su aniden derinleşiyor. Akdenizde yüzmek kolaydır tuzlu olduğundan fakat dikkat ediniz yine de. Lütfen bu güzel plajı kirletmeyiniz. Hep birlikte bu şekilde kullanalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir