Antalya’daki En Popüler 4 Nokta

Ülkemizin dünyaca ünlü şehirlerinden bir tanesi olan Antalya şehri gerçekten Türkiye’nin bütün özelliklerinin bir arada bulunduğu şehirlerinden bir tanesi olmakla beraber oldukça güzel bir şehirdir ve neredeyse kusursuzdur. Hem tarihi hem de doğası ile etkileyen bu şehir sizleri adeta büyülüyor ve bu şehirden ayrılmanızı engelliyor, bu şehirde geçirdiğiniz her vakitte bir doğa harikası ya da tarihi bir yapı ile karşılaşmanız mümkün çünkü eski çağlardan itibaren oldukça meşhur birçok devlete başkentlik yapmış ve her millet, devletten izler taşıyarak günümüze kadar gelmiştir. Gerçekten böylesi güzel bir şehrin bizlerin olması paha biçilemez bir elmas veya altın gibidir, bu yüzden her zaman değeri bilinmesi gerekmektedir.

DÜDEN ŞELALESİ

Antalya şehrini ilk tanıtmaya ve Antalya Gezilecek Yerler, hakkında il bilgiyi vermeye onun muhteşem doğası ile başlamamızın daha doğru olduğunu düşündük çünkü gerçekten doğasal yapısı ile değeri biçilmez bir mücevherdir. Düden Şelalesi Antalya merkezine biraz uzakta yer alan bir yer olması ile ulaşım biraz sıkıntılıdır, fakat gerçekten görülmesi gereken bir doğa harikası olmaktadır. Antalya denince ilk akla gelen Düden Şelalesi önünde özellikle birçok kişi tarafından resimler çekilmekte ve bizlerin bu resimlerin sayesinde bilgisi olmaktadır bu yüzden bu şelalenin adını kesin duymuş olmalısınız. Duymanın yeterli olmayacağını sizlere söylüyoruz ve mutlaka bu şelaleye en kısa zamanda gitmenizi tavsiye ediyoruz.

HADRİAN KAPISI

Antalya şehrini tanıtmaya Roma İmparatorluğu zamanından kalan devasa büyüklükte ve muhteşem güzellikte olan bu kapı ile devam edebiliriz, bu kapı anlatılanlara göre zamanında büyük Roma İmparatoru şerefine yapılmış ve yüceliğine uygun bir şekilde de tasarlanmıştır. Tarihi kalıntıların bulunduğu yerde olan bu yapı gerçekten Antalya Gezilecek Yerler, arasında olması gerekmektedir çünkü gerçekten tam olarak o dönemleri yansıtan bir yapı durumundadır. Sütunları ve üzerinde yer alan motifleri ile gerçekten muhteşemliği bizlere gösteren bu yapı günümüz zamanında restore edilmiştir ve ziyaretçilerini bu şekilde beklemektedir. Birçok yabancı turist tarafından kesinlikle ziyaret edilen bu yapı ne kadar görülmeye değer bir yapı olduğunu bizlere göstermektedir.

YİVLİMİNARE CAMİİ

Yine oldukça önemli tarihi yapılardan bir tanesi olan ve Antalya denince akla gelen Yivliminare Camii, yapımı itibariyle 13.yüzyıllara kadar dayanmaktadır ve bizleri Osmanlı’dan daha öncesine Selçuklu devletine götürmektedir. 13.yüzyıl başlarında inşa edilen bu camii, o dönemin mimari yapısını tarih sever kişiliklere göstermektedir ve bu şekilde o dönem hakkından bizlere bilgi vermektedir. Antalya şehrinde böylesi devasa bir camii bulunması o şehrin ne kadar fazla devlete ve döneme şahitlik ettiğini bizlere göstermektedir ve mutlaka gidilmesi gereken bir yerlerden de olmaktadır. Bu camii yapısına gidebilmeniz içinde oldukça fazla bir şekilde imkan bulunmaktadır bu yüzden mutlaka sizlerin ziyaret etmesini tavsiye ederiz.

KONYAALTI PLAJI

Antalya her zaman bizler ve özellikle yabancı turistler içinde bir tatil şehri olmakta ve bu yüzden bu tatil şehrinin çok meşhur bir plajı bulunmaktadır ve bu plaj Konyaaltı Plajıdır. Her yaz döneminde hemen hemen neredeyse hiçbir zaman boş olmayan bu plaj, oldukça fazla bir şekilde tatilciler tarafından uğranılan bir yer olmaktadır ve hem denizin hem de doğanın tadı çıkarılmaktadır. Bu plajın oldukça fazla özellikleri bulunmakta ve diğer plajlardan her zaman önce gelmektedir çünkü bu plaj tamamen doğal bir plajdır ve insan eliyle değişime uğramamıştır. Bu nedenle en son burayı ziyaret edin ve Antalya’dan böyle ayrılın.

Bu makale 12 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  i.hakkı yalçın

  Antalya’nın doğal güzelliklerinden biri de; Düden Kıyı Şelalesi. Navigasyon zorlasa da parka ulaşıp şelaleyi görünce rahatlıyorsunuz. Parkı geniş, oturma, gezme ve eğlence yerleri var. Kış mevsiminde daha ihtişamlı denize ulaşıyor su. Havaalanı tarafından daha rahat gelinebiliyor.
  Giriş ücreti yok

 2. Avatar
  Mina Değirmenci

  Doğal güzellik, önceden suyun daha yoğun olduğunu söylüyor yerlileri. Umarım bu güzellik bozulmaz. İçeride gözleme yada farklı menü seçenekleriyle oturabileceginiz alanlar var.

 3. Avatar
  Kadriye Özkeçeci

  Harika görülmeye değer bir yer fakat heryer içki müslüman bir ülkeye yakışmıyo önceden saklı olurdu şimdi eşgare ap açık

 4. Avatar
  Mervan Tapınç

  Çok güzel bir alan, Çevre temizliği konusunda biraz sorun var. İnsanlar çöplerini şelalenin içine ya da yerlere atıyorlar. Bunun dışında çok güzel oturma yerleri var ve içeride manzara harika çok güzel bir doğal yapı ve doğal bir ortam var her taraf yeşilliklerle kaplı huzur verici bir ortam giriş ücretleri çok uygun yalnız kişisel araç yok ise ulaşım biraz zor toplu taşıma ile çünkü biraz şehrin dışında olduğu için toplu taşıma kullanıldığı zaman çok uzun bir mesafe gitmek gerekiyor.

 5. Avatar
  Lezzet Pınarı

  Antalya merkeze en yakın şelale. Falezlerin üstünden denize akan suyun oluşturduğu görsel bir şölen. Şelalenin etrafında park ve seyir terası yapılmış. Seyir terasında Şelaleyi doyasıya izleyebilir birbirinden güzel fotoğraf lar cektirebilirsiniz. Şelale etrafında yapılan ışıklandırma ile aksamlari da şahane bir manzara oluşuyor.

 6. Avatar
  Selena Charles

  cok huzurlu bir yer. Denize dokulen selaleyi izlemek keyifli. Hemen orada isterseniz papagan ile selale fonunda ucreti karsiliginda fotograf da cektirebiliyorsunuz. Bence fotograflar cok pahali idi o yuzden biz 1 tane aldik. 35 tl idi. 30 TL ye 1 tane aldik. ama dilerseniz 100-150 TL civarina birkac fotograf ve digitalleri veriyorlar.

 7. Avatar
  Hıfzı Şimşek

  Düden parkından denize doğru gittiğinizde şelaleye ulaşabiliyorsunuz. Oturup saatlerce izlenebilecek bir yer gerçekten. Parkta çocuk parkı ve cafe bulunuyor. Ayrıca şelaleye giden suda rafting yapılıyor. Şelale 40 metreden dökülüyor. Şelaleyi sadece yukarıdan değil tekneler ile denizden görmekte mümkün.

 8. Avatar
  Nunu Nonsense

  Denize çağlayarak dökülmesi, seyri çok güzel. Etrafında parklar var. Ayrıca denize son varma yerinde, zipline ve rafting aktivitelerini yapma imkanı da var. Çok sayıda insanın gezebileceği, piknik yapabileceği bir mesire alanı.

 9. Avatar
  Süleyman Tüz

  Antalya Kaleiçi ne giriş kapılarından Surlar içindeki eski Antalya kentinin kapılarından biri de bugün yaygın ismiyle “Üç Kapılar” ya da tarihi adıyla Hadrianus Kapısı.

  Bir anlamda Antalyada`ki tarihi yapılardan en iyi korunmuşlarından birisi Üç Kapılar. Bir Roma eseri olan bu yapı, M.S.130 yılında Roma İmparatoru Hadrian adına yapılmıştır. Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapatmış ve kapı uzun yıllar kullanılmamıştır.

  Muhtemelen şehri sarmalayan sur Üç Kapıların da önünden geçmiş, bugün Kaleiçi dediğimizi eski kentin bir ucunda belki dışarıya çıkılmayan, çıkılsa bile bugünkü boyutunda “üç” adet kemer büyüklüğünde olmaksızın kalenin dışına açılan bir geçide de klavuzluk etmiştir.

 10. Avatar
  İlker Majere

  Hadrian kapısı, zamanın imparatoru Hadrianus tarafından Antalya’ya gelişi şerefine yaptırılmıştır. Kaleiçi mevkisine girişinizi sağlayan bu bölge Üç Kapılar olarak da anılır. Burası Antalya’nın en iyi korunmuş tarihi yapılarından biridir. Sizler de Antalya üç kapılar bölgesinde hem Roma hem de Selçuklu tarihinden izler görebilirsiniz.

  Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapadığı için yıllarca kullanılmamış bu sayede günümüze kadar bozulmadan, tahrip olmadan ulaşmıştır. Yapıda yuvarlak kemerli 3 adet kapı açıklığı bulunur. Sütunları hariç tamamı beyaz mermerden yapılmış olup, muhteşem oyma ve kabartmalarla süslenmiştir. Kapının her iki yanında 2 adet kule bulunmaktadır. Güney kısmında kalan Julia Sancta Kulesi Hadrian döneminden kalmış Kuzeydeki kulenin ise alt kısmı antik çağdan kalma olup üst kısımları Selçuklular döneminde inşa edilmiştir. Dört ayak üzerinde yükselen üç gözlü girişi ve sütunlarla süslü çift cepheli mimarisi ile Roma Şeref Tak’ı görünümündedir. Tak’ın üzerinde muhtemelen imparator ve ailelerinin heykelleri yer almaktaydı. Ancak bunlardan günümüze ulaşan olmamıştır.

  Pamfilya Bölgesinin en güzel kapısı olan tarihi eser mimari öğeleri ile o dönem bu bölgede var olmuş tüm medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Antalya gezilerinde muhakkak görülmesi gereken noktalardan biridir.

 11. Avatar
  Zaferkck Antalya

  Antalya’nın dünyaca tanınmış simgesi.
  Hadrianus kapısı olarak ta bilinen tarihi eser adres buluşma noktası olduğu gibi tüm dünyaca tanımış antalya simgelerinden en güzellerinden biridir.
  Roma döneminden günümüze ulaşan tarihi kentin surlarının Hadrianus şehre giriş kapısı günümüze kadar korunan en güzel esrelerindendir.
  Tüm dünya kentlerinin tanınmış sigelerinden biri olan Hadrian Kale Kapısı üç adet kemer ile mutlaka görülmesi gereken eserdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir