Arnavutköy Gezilecek Yerler

İstanbul’da Arnavutköy dendiğinde bir anlam karmaşası ortaya çıkmakta. Çünkü bu isim hem bir ilçe hem de bir semt adı olarak kullanılıyor. Bizler bu gün sizlere Avrupa Yakası’nda, İstanbul Boğazı’nın en güzel koylarından bir tanesi olan semti anlatacağız. Semtte bir yandan tarihi yalılar bir yandan da tarihi ara sokaklar sizleri bekliyor olacak. 

Arnavutköy’ün tavernalar ve balık lokantaları ile ünlü olduğunu söylemek mümkün. Tarih boyunca farklı dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapmış olmasının etkilerini her bir noktasında görebiliyoruz. Bu da semti çok daha değerli bir hale getiriyor. Siz de bu harika semti keşfetmeye karar verdiyseniz sizin hazırladığımız harika listesi inceleyebilirsiniz. 

Tertemiz Havasıyla Durusu Gölü 

İstanbul Avrupa yakasında doğal güzellikleri ile sizi etkileyecek noktalar bulmak çok kolay değil. Maalesef İstanbul’un bu yakasında birçok doğal alan imara açılmış ve insanlar tarafından doldurulmuş durumda. Durusu Gölü bu sebeple Avrupa Yakası’nın en değerli doğal alanlarından bir tanesi. Yakanın çok sayıda olmayan göllerinden bir tanesi olan Durusu’da muhteşem bir hafta sonu geçirmeniz mümkün. 

Arnavutköy semtine kıyısı olan gölde sizi muhteşem bir doğal manzara karşılayacak. Sıcak yaz günlerinde gölü ziyaret ederseniz yalnız olmayacağınızın garantisini verebiliriz. Özellikle hafta sonlarında gölün etrafı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Bir yandan piknik yapanlar, bir yandan balık tutanlar, bir yandan da kano ile gölde gezintiye çıkanlar bulunmakta. Sizler de bu kişilerden bir tanesi olabilirsiniz. 

Karaburun Sahili Sizleri Bekliyor!

Bildiğiniz üzere İstanbul’un hem Karadeniz hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunmakta. Arnavutköy Karadeniz’e kıyısı bulunan semtlerden bir tanesi. Şile ile birlikte İstanbul halkına Karadeniz’in hırçın dalgalarını sunan semtte yer alan Karaburun Sahili yaz günlerinde ziyaret edilebilecek ve denize girilebilecek alanlardan bir tanesi. 

Sahilin bulunduğu konuma yaz aylarında dahi gitseniz havanın serin olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak İstanbul’un nemli havasında bu serin ortam size çok iyi gelebilir. Denizinin dalgalı olduğunu söylemekte fayda var. Yüzmeyi iyi bilmeyenler için uygun bir yer olmayabilir. Ancak yüzmeyi biliyorsanız ve seviyorsanız İstanbul’dan çok uzaklaşmadan harika bir deniz keyfi sizleri bekliyor olacak. 

6 Minaresiyle Taşoluk Yeşil Cami

Arnavutköy’ün Taşoluk Mahallesi’nde bulunan ve mahallenin ismini almış olan Taşoluk Yeşil Cami, geniş meydanı, kütüphanesi, gezinti, dinlenme ve yürüyüş alanı ile birlikte bölgenin en önemli yapılarından bir tanesi. 

İlk olarak dört minareli olması düşünülen caminin minare sayısı sonrasında altıya çıkarılmış. İstanbul’da 6 minareli cami dendiğinde akla ilk gelen Sultanahmet Cami’sinden sonra ikinci 6 minareli camidir. Oldukça geniş bir iç mekana sahip olan camideki işçilik kesinlikle görülmeye değer seviyede. 

12.000 kişilik kapasiteye sahip olan camide ibadet 2003 senesinde başladı. Diğer camilerimize kıyasla yeni bir cami olduğunu söylemek mümkün. Arnavutköy ziyaretinizde dinlenmek ve ibadet etmek için bu harika yapıyı tercih edebilirsiniz. 

En İyi Dinlenme Noktası: Akıntıburnu

Eski dönemde Rumların konakladığı bölge olan Akıntıburnu, semtin denize doğru uzayan çıkıntılarından bir tanesi. Burnun eski kitaplarda Mega Reyma ismiyle anıldığını görmek mümkün. Bu kelime grubu da “Büyük Akıntı” anlamına geliyor. 

Akıntıburnu olarak isimlendirilen bölgede sizleri muhteşem bir manzara karşılayacak. Eğer balık tutmayı seviyorsanız olta takımınızı ve kovanızı alarak buraya gelebilirsiniz. Sabahın ilk saatlerinden itibaren bu bölgeye balık tutmaya gelen insanlar var. Harika sohbetlerin yapıldığı bu alanda keyifli zaman geçirmeniz mümkün. 

Akıntıburnu’nda harika balık restoranları da bulunuyor. Arnavutköy geziniz sırasında acıkınca buraya gelerek taptaze balıklardan yemenin keyfini sürebilirsiniz. 

Tarihi Ayi Strati Taksiarhi Kilisesi 

Şimdilerde Arnavutköy olarak isimlendirilen bölgede geçmiş dönemde Rumlar ağırlıklı olarak yaşamaktaydı. 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Ayi Strati Taksiarhi Kilisesi de bölgedeki Rumların ibadet için inşa edilmiş olan ilk kilisedir. 500 yılı aşmış olan yaşı ile ayakta kalmayı başaran kilise Arnavutköy’ün kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi. 

Kilise 18. yüzyılda çıkan yangında ciddi şekilde zarar görmüş. Yangından sonra küçük tamiratlar ile birlikte kullanılmaya devam etmiş. Ancak 19. yüzyılda gerçekleşen İstanbul depreminde ikinci hasarı görmüş ve artık kullanımı çok zor bir hale gelmiş. O dönemden sonra da kullanımı tamamen durmuş. Çok görkemli bir yapısı bulunmayan kilise, tarihi ile birlikte sizleri etkilemeyi başaracak. 

Kazıklı Yolda Harika Evleri Keşfedin

Sizin için sunabileceğiniz son adres ise Kazıklı Yol olacak. Yazımızın başında Arnavutköy bölgesindeki tarihi evlerden ve yalılardan bahsetmiştik. Bu tarihi yapıların arasında yürümeye başlamak istiyorsanız hemen Kazıklı Yol olarak isimlendirilen yere gidebilirsiniz. 

Büyük bir çoğunluğu ahşaptan olan, küçük balkonlu, işlemeli, mimarili ve rengârenk yapıdaki evler sizi büyülemeyi kesinlikle başaracak. Eğer fotoğraf çekinmeyi seviyorsanız burası sizin için muhteşem bir alan olabilir. 

Tarihi evlerde yaşamış olan halkın hayatını düşünüp kendiniz onların yerine koyacaksınız. Muhteşem deniz manzarasına sahip olan evler hem hayalleriniz hem de sosyal medya profillerinizi süsleyecek. 

Bu makale Erkan tarafından 22 Sep 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler