icon

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu; İstanbul Sarıyer’de 296 hektar alan üzerine kurulmuş ve 2000 farklı bitki çeşidine ev sahipliği yapan doğal bir açık hava müzesi!

Burası bir çok bitki çeşidine,  kuğuların bulunduğu büyük bir göle ve harika manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Atatürk  Arboretumu’nu ziyaret ettiğinizde, dünyanın farklı ülkelerinden getirilmiş birbirinden farklı ağaç ve bitki çeşitlerini görebilir, göletlerin etrafında bol oksijen eşiliğinde doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Aslında Arboretumlar, insanların dinlenme, eğlence ve spor ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş mesire  alanları değil de,  dünyanın farklı noktalarından getirilen endemik bitkilerin toplanıp, sergilendiği doğal bitki müzeleridir.

Burada göreceğiniz bitki ve çiçek isimleri ise; Mamut Ağacı, Japon tespih çalısı, Uludağ Göknarı, Amerikan lale ağacı, Açelyalar, Güller ve daha fazlası…

İstanbul sınırları içindeki bu cennet, sizleri biraz olsun şehir kalabalığından ve trafiğinden uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Burayı Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri ise tam gün kapalı olduğu için ziyaretçi kabul etmiyorlar.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü tüm vatandaşlara ücretsiz olan Atatürk Arboretumu, her 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda da ilkokul öğrencilerine girişleri ücretsiz yapmaktadır.

Bu günler dışında giriş ücretleri ise aşağıdaki gibidir.

Ücretler:

Haftaiçi: Yetişkinler için 7.50 TL  - Öğrenci 2.50 TL

Haftasonu: Yetişkinler için 20.00 TL -  Öğrenci 7.50 TL

Atatürk Arboretumu oldukça geniş bir alana kurulduğu için, tamamını gezmek isterseniz yaklaşık 3-4 saatinizi buraya ayırmanız gerekecektir. Ayrıca bu alan Belgrad Ormanı’nın hemen yanıbaşında bulunuyor. Daha fazla doğa havası almak isteyenler Belgrad Ormanı’nı da ziyaret etmeyi düşünebilirler.

Gitmeyi düşünenler için tavsiyeler;

Atatürk Arboretumu’nda belli başlı bazı kurallar bulunuyor.

  • Bu alandan herhangi bir çiçek, tohum, yaprak vb. şeylerin toplanmasına, çoçuk maması ve su haricinde, içeçek, yiyecek ile girilmesine izin verilmiyor.
  • Bunların yanında bisiklet, evcil hayvan da alana kabul edilmiyor.
Yorumlar