icon
Yükleniyor..

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ege kıyılarında muhteşem bir tatil yapmak istiyorsanız Ayvalık kesinlikle tercih edebileceğiniz yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Bir yandan huzurlu bir yandan da keyifli bir tatil yapmak için muhteşem bir adres olduğunu söyleyebiliriz. Eğer tercihinizi bu muhteşem beldeden yana kullanmayı planlıyorsanız sizin için gezilmesi gereken yerler listesini hazırladık. 

Kusursuz Bir Manzara İçin Şeytan Sofrası

Sizin için hazırladığımız Ayvalık gezilecek yerler listemizde ilk olarak Şeytan Sofrası olarak isimlendirilen bölgeye yer verdik. Ayvalık ve Midilli adalarını kuş bakışı gösteren bu noktada muhteşem bir manzara ile karşı karşıya geleceksiniz. Özellikle gün batımını izlemek için bu bölgeye çıkabilir ve harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/seytan-sofrasi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Turkuaz Deniziyle Sarımsaklı Plajı

Sevdiklerinizle birlikte Ayvalık’a geldiyseniz denize girmeden bölgeden ayrılmanız düşünülemez. Sizin için hazırladığımız gezilmesi gereken yerler listemize plajları da eklemek istiyoruz. İlk seçeneğimiz Sarımsaklı Plajı olacak. Bölgenin en ünlü plajı olan Sarımsaklı her yıl milyonlarca kişiyi muhteşem denizi ile buluşturuyor. Siz de bu kişilerden bir tanesi olabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/sarimsakli-plaji bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Ayvalık Evleri ve Muhteşem Mimarisi

Eski dönemlerde inşa edilen evlerde çok daha sanatsal çizgiler içermeyi başarıyordu. Özellikle ahşap evlerin insanlarda uyandırdığı hisler oldukça farklıydı. O günlerden bu günlere kadar ulaşmayı başaran evlerde aynı hisler ortaya çıkabiliyor. Tarihi Ayvalık evleri gezilmesi gereken noktalar arasında en önemlilerden bir tanesi. Muhteşem mimarisi ve rengârenk yapısı ile bu evleri kaçırmamanız gerekli.

Özel Mimarisiyle Saatli Cami

Kesin bir bilgi olmasa da 19. yüzyılda inşa edildiği düşünülen yapı o dönemde Agios Yannis Kilisesi olarak hizmete girmiş. Harika bir mimariye sahip olan kilise 1928 senesine kadar kilise olarak hizmet verdikten sonra camiye çevrilmiş ve günümüze bu formda ulaşmayı başarmış. 1944 senesinde kilisenin çan kulesi yıkılmış ve yerine saat kulesi yapılmış. Bu sebeple de cami artık Saatli Cami olarak anılıyor.

Detaylı bilgi için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/saatli-cami bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. 

Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde Tarihe Tanıklık Edin

Bildiğiniz gibi Ayvalık çok uzun yıllardır insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Haliyle eski dönemlerden kalma çok sayıda eser bulunmakta. Şehirde yer alan Taksiyarhis Anıt Müzesi de bunlardan bir tanesi. Ayvalık’ın ilk kilisesi olma özelliği gösteren yapı 2013 senesinden itibaren müze olarak hizmet vermekte. Müzenin içerisinde inşa edildiği dönemden kalan işlemleri gördüğünüzde çok etkileneceğinize eminiz. 

Detaylı bilgi için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/taksiyarhis-kilisesi bağlantısını ziyaret edebilirsimiz.

Ayvalık’ın En Görkemli Yapısı: Çınarlı Camii

Ayvalık hem kiliseler hem de camiler yönünden zengin bir bölge. İlk olarak bir Rum kilisesi olarak inşa edilen ve sonrasında camiye çevrilen Çınarlı Camii muhteşem mimarisi ile bölgenin en görkemli yapısı olarak kabul ediliyor. Haç planlı olması, moloz kesme taştan inşa edilmesi ve kendine has, harika bir renginin olması camiyi kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler listemizde üst sıralara taşımayı başardı. 

Kartpostallardan Fırlayan Macaron Sokağı 

Ayvalık’ta yer alan Macaron Sokağı ziyaret etmeniz gereken noktalardan bir tanesi. Eğer tatilinizde bir gününüzü şehrin sokaklarını gezmeye ayırırsanız bu adres sizin ilk durağınız olmalı. Taş sokaklarda ağaçların ve çiçeklerin ortaya çıkardığı manzarada büyülenmemeniz mümkün değil. Sokağın üzerinde yer alan kafelerde muhteşem kahveler içebilir ve bölgenin dillere destan tatlılarını tadabilirsiniz.

Ürkütücü İsimli Tımarhane Adası

Gerçekleştireceğiniz Ayvalık tatilinde çok farklı bir yere gitmek isterseniz Tımarhane Adası sizleri bekliyor. Anlatılan hikâyelere göre alkolü fazla kaçıranların ve akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerin gönderildiği bu ada Tımarhane Adası olarak isimlendiriyor. Adada yer alan kayalar rüzgârda fısıltıya benzer sesler çıkardığı için de oldukça farklı bir ada. 

Yorumlar