Azmak Nehri ile Cenneti Hissedin

Muğla 'nın en büyük özelliklerinden bir tanesi birçok farklı yerinde adeta cennetten parçalar sunması. Henüz insanlar tarafından bozulmamış, doğal yapısını koruyan ve görenleri kendine hayran bırakan çok sayıda noktası yer alıyor. Hiç kuşkusuz Azmak Nehri de bunlardan bir tanesi. Her geçen gün daha popüler bir hale gelmeye başlayan nehirde sazlıklar, ördekler ve balıklar sizi etkilemeyi başaracak. Dünyanın her noktasında doğal güzellere rastlamak zor olduğundan Azmak Nehri hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Muğla bölgesine gidip bu nehirde zaman geçirmemek yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesi. Kesinlikle rotalara eklenmesi ve bolca zaman geçirilmesi gereken bir bölge.

Cildinizi Güzelleştirmenin Tam Vakti

Yazın kavurucu sıcağında cilt sağlığınızı korumanız oldukça zor. Güneş ışınlarının dik açıyla cildinize ulaşıyor olması kızarmalara, alerjik reaksiyonlara ya da ciltte sertleşmelere sebep olabilir. Bu durumlara karşı birçoğumuz özel ürünleri kullanıyoruz. Ancak bu ürünlerin yanı sıra doğal sular ve karışımlar da cildin güzelleşmesine büyük katkılar sağlayabilir. Azmak Nehri 'nin cennetten bir köşeye benzetilmesinin tek sebebi muhteşem doğası değildir. Aynı zamanda cilt üzerinde iyileştirici etkisi bulunan suyu da nehrin en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi. Tatlı suyun aktığı bu nehirde suyun sıcaklığı hangi mevsimde olursanız olun 8 dereceyi aşmıyor. Bu sıcaklıkta bir suya girmeniz dahi sizi dinçleştirmeye yetecek. Ancak nehirden akan suyun etkileri çok daha farklı. Azmak Nehri 'nden akan suyun için belirli oranda soda yer alıyor. Suyun kaynağından itibaren suya karışan sodanın içerisinde yer alan mineraller ve vitaminler cilt üzerinde muhteşem etkiler bırakıyor. Günlük hayatınızca maskeler için kullandığınız sodayı en doğal haliyle cildinize uygulamak için Azmak Nehri 'nde birkaç dakika geçirebilirsiniz. Suyun soğukluğu sizi zorlayabilir. [caption id="attachment_74574" align="aligncenter" width="1200"]Azmak Nehri SONY DSC[/caption]

Unutulmaz Bir Tekne Turuna Hazır Olun

Nehrin her noktasını gezmek istiyorsanız bunun için tekne turuna çıkmanız şart. Aksi halde nehrin ücra noktalarına karadan ulaşmanız mümkün değil. Ayrıca yanınızda bir rehberin olması ve en önemli noktaları sizlere göstermesi de son derece önemli bir ayrıntı. Çok uygun ücretler ile katılım sağlanabilen bu tekne turunda geçirdiğiniz zaman kesinlikle boşa gitmeyecek.

Sabah Kahvaltısından Alkollü Gece Masalarına Kadar Harika Seçenekler

Doğal güzelliğin içerisinde unutulmaz zamanlar geçirmek ve anılar biriktirmek istiyorsanız yeme içmenize de dikkat etmeniz gerekli. Zamanınızı ayarlayabilirseniz Akyaka bölgesinde yer alan nehrin kenarında bulunan işletmelere gelebilir ve kahvaltınızı bu harika nehrin manzarası eşliğinde gerçekleştirebilişiniz. Nehrin kenarındaki işletmeler yalnızca kahvaltı servisi sunmuyor. Bunun yanı sıra alkollü içki servisinin bulunduğu harika balık restoranları da bulunuyor. Tabi ki bu restoranlarda keyifli bir şekilde vakit geçirmek için alkollü içecekler tüketmek şart değil. Ancak harika mezelerin ve muhteşem bir balığın tadına bakmanız gerekli. Kendi tarzınıza uygun bir masa kurdurursanız Azmak Nehri her Muğla ziyaretinde gitmek istediğiniz bir alana dönüşecek.

Nehre Kolayca Ulaşıp Keyfini Sürmeye Başlayın

Azmak Nehri 'nin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kolay ulaşımıdır. Maalesef Muğla 'nın bazı bölgelerinde ulaşım ciddi bir problem oluşturur. Doğanın orijinalliğinin koruması ve buna müdahale edilmemesi için yol yapım çalışmaları da gerçekleşmez. Bu durum birçok doğal güzelliğe ulaşımı zorlaştırır. Fakat Azmak Nehri bu zorlayıcı şartları sunan adreslerden bir tanesi değil. Muğla 'nın Ula ilçesinde ve Akyaka bölgesinde bulunan bu nehre aracınız ile kolayca ulaşabilirsiniz. Marmaris bölgesinden bu harika nehre dolmuş seferleri de düzenlenmektedir. Sezonun açık olduğu dönemlerde dolmuşları da tercih edebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler