icon
Yükleniyor..

Beylikdüzü Gezilecek Yerler

Şehir merkezinin biraz olsun dışında kalmayı başaran Beylikdüzü İstanbul’un yükselen değerlerinden bir tanesi olarak gösteriliyor. İstanbul’un en büyük sorunlarından bir tanesi olan çarpık kentleşmenin minimum düzeyde olduğu ilçede oldukça planlı bir yerleşim söz konusu. Osmanlı döneminden kalma eserleri görebileceğiniz ilçede parklar ve plajlarda sevdikleriniz ile birlikte harika vakit geçirebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız Beylikdüzü’nde gezilmesi gereken yerler listesi hazır. 

Beylikdüzü Yaşam Vadisi

Beylikdüzü’nün Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Beylikdüzü Yaşam Parkı kesinlikle ziyaret etmeniz gereken alanların ilk sırasında yer alıyor. Yaşam vadisi olarak nitelendirilen bu park tam 1 milyon metrekare üzerine kurulu bir yeşil alan. Bu özelliği ile birlikte İstanbul’un en büyük parkı olarak lanse ediliyor. Toplamda altı farklı etabı bulunan parkın içerisinde yüzlerce farklı çeşit ağaç ve bitkiye rastlamak mümkün. 

Beylikdüzü’nün en önemli yeşil alanı olarak gösterilen parkta çeşitli aktivitelerin yapılabilmesi için de özel alanlar bulunuyor. Parkın içerisinde koru alanı, buz pisti, futbol sahası, öğretmen evi ve huzur evi bulunmakta. Parkın ilk etabında bir adet gölet ve şelale de yer alıyor. Bisikleti ile turlamak, sağlıklı bir yürüyüş yapmak ya da kafe ve restoranlarda dinlenerek gıda tüketmek isteyen herkes için muhteşem bir adres. 

West Marina

2014 senesinde mavi bayrak almaya hak kazanan West Marina Beylikdüzü ilçesinde ziyaret etmeniz gereken bir diğer nokta olarak ön plana çıkıyor. Marina, tahmin edebileceğiniz gibi ilçenin sahil kesiminde yer alıyor. Marmara Mahallesi sınırları içerisinde bulunan marinayı ziyaret ettiğinizde etrafı gezebilir ya da bölgede yer alan restoranlarda sevdiklerinizle birlikte harika yemekler yiyebilirsiniz. 

Gürpınar Sahili

Beylikdüzü’nde bulunan halkın sıklıkla tercih ettiği Gürpınar Sahili ise listemizin üçüncü sırasında sizlerle buluşuyor. Bisiklet sürmek, yürüyüş ya da piknik yapmak için tercih edilebilecek olan Gürpınar Sahil muhteşem deniz manzarası ile sizleri büyülemeyi başaracak. Sıcak yaz günlerinde sahilden denize giren kişileri de görmeniz mümkün. Harika bir Beylikdüzü kaçamağı yapmak isterseniz sahil ideal bir tercih olacaktır. 

Tepecik Çamlık Piknik Alanı 

Listemizin bir diğer üyesi Tepecik Çamlık Piknik Alanı. İstanbul’un azalan yeşil alanları sebebiyle insanlar piknik yapabilecekleri harika alanlar bulmakta zorlanıyorlar. Beylikdüzü ilçesinde yer alan Tepecik Çamlık Piknik Alanı bu ihtiyacı en iyi şekilde gideren alanlardan bir tanesi. İstanbul’un en güzel piknik alanlarından bir tanesi olan bu yerde yeşilin yanı sıra deniz manzarasının da olması insanların ilk tercihlerinden bir tanesi olmasını sağlıyor. 

Aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte gelebileceğiniz piknik alanında sizin için özel olarak yapılmış kamelyalarda yemeğinizi yiyebilir ve mangal için belirlenen alanlarda mangalınızı yakabilirsiniz. Bir yandan denizin şırıltısı bir yandan ise kuş sesleri ile unutulmaz bir piknik sizleri bekliyor olacak. Doğa ile iç içe vakit geçirme vaktiniz geldiyse bu fırsatı kaçırmayın. 

Gürpınar Halk Plajı 

Denize kıyısı olan bir ilçeden bahsedip halk plajından bahsetmemek mümkün değil. Beylikdüzü Halk Plajı kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler listemizde kendisine yer buluyor. Oldukça temiz ve düzenli olan plaj tamamen ücretsiz. İstanbul’un her noktasından ziyaretçileri ağırlayan plaja şehir dışından ya da yurt dışından gelen isimler de bulunmakta. Beylikdüzü’nde konaklayıp halk plajında denize girmezseniz çok şey kaybedebilirsiniz. 

Balıkçı Kenan Deniz Canlıları Müzesi

Şehrin ünlü balıkçısı Kenan Deniz tarafından kurulan Balıkçı Kenan Deniz Canlıları Müzesi bambaşka bir tecrübe edinmek için ziyaret edebileceğiniz yerlerden bir tanesi. Türk sularında çıkabilecek tüm deniz canlılarını müzede görmeniz mümkün. Üstelik bu canlılar temsili heykeller ile de karşınıza çıkmıyor. Tamamı mumyalama yöntemi ile elde edilen harika eserler. Bambaşka bir müze gezisi için burayı kaçırmayın. 

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Beylikdüzü’nde çok sayıda doğal güzelliğin olduğundan bahsettik. Biraz da tarihi yapılardan bahsedebilir. Beylikdüzü bölgesinde yer alan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Mimar Sinan tarafından tasarlanan ve yapıldığı günden günümüze kadar sağlamlığını koruyan muhteşem bir eser. Özellikle akşam saatlerindeki ışıklandırma ile harika bir görüntü ortaya çıkaran köprüyü ziyaret edebilirsiniz. 

Pelit Çikolata Müzesi

Gerçekleştirdiğiniz Beylikdüzü gezinizde bambaşka bir seçeneğe sıra geldi. Pelit Çikolata Müzesi daha önce hiç görmediğiniz eserleri görmeniz için harika bir seçenek. Dünyanın ilk çikolata müzesi olan müzeyi ziyaret ettiğinizde çikolatadan elde edilmiş olan eserleri şaşkınlık içerisinde inceleyebileceksiniz. Bunun yanı sıra müzede çikolata imalatında eski dönemlerden beri kullanılan malzemeler de yer alıyor. 

Enver Paşa Köşkü

Osmanlı tarihinin önemli devlet adamlarından bir tanesi olan Enver Paşa tarafından yaptırılan ve ailesinin yazlık olarak kullandığı köşk de gezilip görülmesi gereken alanlardan bir tanesi. Köşkün havuzu ve bahçesine ek olarak üç katlı ihtişamlı bir görüntüsü de bulunuyor. Beylikdüzü ziyaretinizde kaçırmamanız gereken yerlerden bir tanesi.

Menzil Külliyesi

Size önerebileceğimiz yerlerin sonuncusu Büyükçekmece Menzil Külliyesi olacak. Kanunu Sultan Süleyman ve Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu külliye 9 adet oda ve 16 adet dükkânıyla günümüze kadar ulaşmayı başaran muhteşem bir eser. 

Yorumlar