icon
Yükleniyor..

Bir Kış Aktivitesi: Bembeyaz Tatil Rotaları

İnsanlar çoğu zaman “kış ve tatil” kavramlarını bir arada düşünmüyor. Pek çok kişinin tatil anlayışını deniz-kum-güneş üçlüsü oluştursa da söz konusu dinlenmek ve eğlenmek ise özel bir zaman dilimine çok da ihtiyaç yok aslında. Zirâ her mevsimin kendine özgü fiziksel koşulları ve beraberinde getirdiği güzellikler varken, tatilin yazı-kışı olmaz demek bu bağlamda en doğrusu. Kış tatili denildiğinde ise akla ilk olarak, karlar içinde geçirilen keyif dolu anlar gelirken; en sevdiği mevsim yaz olanlara bile cazip gelecek, ülkemizde ve dünyada yer alan bembeyaz tatil rotalarını sizler için derledik. Aşağıda yer alan birbirinden güzel tatil beldelerinden birini seçtiğinizde, gerekli tüm ekipmanlar için ise Akakçe’yi ziyaret etmeyi unutmayın… 

Maceraseverler için Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Kışın kayak yapmak, mevsimin en gözde sporları arasında yer alıyor. Yılın en soğuk aylarına ev sahipliği yapılan bu zaman diliminde; hareketli ve macera dolu aktivitelerin olduğu bir tatil arayışında iseniz, ülkemizde yer alan en güzel kayak merkezlerine göz atabilirsiniz.

Uludağ: Türkiye’nin ilk ve en büyük kayak merkezlerinden biri olması, her yıl binlerce turist ağırlamasını sağlar. Bünyesindeki çeşitli otelleri ve aktivite alanları ile keyif dolu anılar biriktirmeniz için biçilmiş kaftandır. Ayrıca her sene düzenlenen ve çok büyük bir ilgi gören Winterfest diğer bir adıyla Kış Festivali; partilerden konserlere, snowboard ve kayak gösterilerine kadar rengarenk görüntülere imza atar. Siz de renkli bir festival öncesi Akakçe’yi ziyaret ederek, ihtiyacınız olan tüm snowboard ve kayak malzemelerine kolayca ulaşabilirsiniz. İster arkadaşlarınızla isterseniz ailenizle dinamik bir kış tatili geçirmek istiyorsanız, Bursa’da yer alan Uludağ’a mutlaka bir şans vermelisiniz.

Erciyes: Kayseri sınırları içerisinde yer alan Erciyes kayak merkezi, Türkiye’de rağbet gören bir başka kayak merkezi olarak karşımıza çıkar. Otuzdan fazla kayak pisti barındırması ile uluslararası düzeyde bir kayak tatili yapma imkânı verir. Yaklaşık 6 ay boyunca kayak yapmanın uygun olduğu Erciyes’te kar pistleri; zorluk derecelerine göre siyah, kırmızı ve mavi olmak üzere 3 grupta renklendirilmiştir. Sevdiklerinizle birlikte kış sporları yapmanız için ideal konumda olan Erciyes kayak merkezini, rotalarınızın arasına ekleyebilirsiniz.

Palandöken: Yılın yarısının karlarla kaplı olduğu, kışları ülkemizin en soğuk şehirlerinden biri olan Erzurum, Palandöken kar merkezi ile kış tatili severlerin en çok tercih ettiği turistik yerlerden biridir. Oldukça uzun ve dik pistleri, dünyadaki kayak merkezleri arasında da öne çıkmasını sağlar. Popülerliğini 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaparak arttıran ve uluslararası düzeyde tanınması sağlanan Palandöken kayak merkezi, ülkemizde görülmesi gereken tatil bölgeleri arasında yerini alıyor.

Sarıkamış: Kars’ın en soğuk bölgelerinden olan Sarıkamış, kayak yapmayı sevenlerin ilgi gösterdiği lokasyonlardan biri. Bölgeyi özel ve önemli kılan olgu ise dağların eteklerine düşen kar… Dünyada sadece Alplerde görülen toz formdaki kristal tanecikli kar, aynı zamanda Sarıkamış’ta da karşımıza çıkar. Söz konusu karın yapısı, kayak yapmayı sevenler için en güvenilir zeminlerden birini oluşturur. Bununla birlikte bölgenin zorlu koşullarına karşı üstün koruma sağlayacak tüm kış kıyafetleri için Akakçe üzerinden incelemelerde bulunabilirsiniz. Türkiye’nin yeryüzü zenginliklerin biri olan Sarıkamış kayak merkezini ziyaret ederek, güzel bir kış tatili geçirmeyi planlarınız arasına eklemeyi unutmayın.

Biraz Uzaklaşmak İsteyenlere: Dünyaca Ünlü Kayak Merkezleri

Hem dik yokuşlarda kayak yapmak hem de farklı bir ülke görerek yeni kültürler keşfetmek istiyorsanız; her sene dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlayan, en ünlü kayak merkezlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Ek olarak Akakçe üzerinden fiyat karşılaştırması yaparak tatil için en uygun kar kızağı modellerine ulaşabilirsiniz.

Val Thorens: Fransa sınırları içerisinde, Alplerde yer alan Val Thorens kayak merkezi, 2300 metre rakımıyla Avrupa’nın en yüksek kayak merkezidir. 140 km’ye varan pistleri, kayak yapmayı sevenler için eşsiz güzellikte. Ayrıca lüks otelleri, spa merkezleri, spor salonları ile birlikte ortalamanın üzerinde gelir seviyesi olan kişilere hitap ettiğini söylemek de mümkün.

St Moritz: Dünyadaki en güneşli kayak merkezi olarak anılan St Moritz, İsviçre’de konumlanır. Her sene bünyesinde düzenlenen White Turf etkinliğinde binlerce turist ağırlanırken; donmuş gölün üzerinde gerçekleşen at yarışları, kırmızı toplarla kar üzerinde yapılan golf turnuvaları; etkinliği öne çıkaran detaylar arasında gösterilir. Lüks ve konforlu otelleri ile ünlü olan St Moritz, kayak merkezi olmanın ötesinde, üst düzey bir tatil imkânı sunuyor.

Helsinki: Finlandiya’nın başkentinde yer alan Helsinki, konumu itibarıyla yılın büyük bir kısmında kayak yapmak için uygun bölgelerdendir. Şehrin içinde birden fazla kayak merkezi bulunurken, kış boyunca kayak malzemesi tedarik edebileceğiniz birçok işletme bulunur. Kar kızağı, kayak montları, özel gözlükler kolaylıkla bulabileceğiniz ekipmanlar arasında yer alır. Ayrıca ormanların içine kurulan eğlenceli kayak pistlerinde başlangıç düzeyindeki kayakçılar, tehlikesiz bir şekilde sporlarını gerçekleştirebilmektedir.

Bansko: Bulgaristan’ın en gözde kış tatili merkezlerinden olan Bansko, uygun fiyatlı otelleri ve restoranlarıyla oldukça talep görüyor. Farklı seviyelerdeki kayakçılara uygun tasarlanan kayak pistleri, snowboard sevenleri bir araya getirmekte. Aynı zamanda ülkemize olan yakınlığı sayesinde karayolu ile ulaşım da mümkün hale geliyor. Sizler de ailenizle birlikte uygun fiyatlı bir kış tatili arayışında iseniz, Bansko değerlendirmeniz gereken seçenekler arasında öne çıkanlardan.

Bjelasnica: Uygun fiyatlı yurtdışı tatil seçenekleri arasında yer alan bir başka kayak merkezi ise Bosna Hersek’te yer alan Bjelasnica. Özellikle kayak sporuna yeni başlayanlar için kolaylık sağlayan pistleri, ailece kayak yapmak isteyenlere avantaj sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Sizler de kayak yapmaya yeni başlayanlardansanız, Akakçe aracılığı ile ihtiyacınız olan tüm ekipmanlara ulaşabilirsiniz.

Yorumlar