Bodrum Gezi Rehberi

Muğla ilinin şüphesiz en mükemmel yeri ve hatta Muğla şehrini bütün Dünyaya Bodrum tanıttı desek yanlış bir şey söylemiş olmayız çünkü gerçekten de bu durum tam olarak öyle. Bodrum aslında bir ilçedir ve bu ilçe o kadar da fazla bir nüfusa sahip değildir fakat kendisini ülkemize ve bütün dünyaya bir tatil cenneti olması ile tanıtmıştır. Birçok ünlü kişiler tarafından yaz aylarında mükemmel bir yaz tatili için tercih edilen yer olan Bodrum bu şekilde ününe ün kattı ve kısa zamanda yaz aylarında milyon nüfuslara ulaşan bir tatil cenneti halini aldı. Bu şekilde de yaz tatili deyince aklımıza gelen ilk şehir Bodrum oldu.

MİLTA BODRUM MARİNA

Eğer Bodrum’u en iyi şekilde tanımak istiyorsak mutlaka onun en önemli yerlerine bakmalıyız ve bunlardan bir tanesi de Milta Bodrum Marina olmaktadır. Bu yer oldukça lüks tekne ve yatların bulunduğu ve her zaman aktif bir şekilde kullanılan bir Marinadır ve bu marina özellikle ünlüler tarafından da sık sık kullanılmaktadır.

ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ

Birçok sanatçının Bodrum’da evi bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de sanat güneşimiz Zeki Müren’dir. Zeki Müren aramızdan ayrıldıktan sonra onun Bodrum ilçesindeki evi onun anısına müze haline getirildi ve bu ev artık Bodrum ilçesini simgeleyen yerlerden birisi olarak yerini aldı, eğer Zeki Müren’i yakından tanımak isterseniz bu evi ziyaret edebilirsiniz.

BODRUM PLAJI

Bodrum tatil cennetinde birçok plaj bulunmakta ama bu plajlardan Bodrum Plajı oldukça meşhur olmakla birlikte her zaman kalabalıktır. Oldukça geniş ve uzun olan bu plaj, Bodrumda tatil yapanlar için vazgeçilmez bir alan olmaktadır, özellikle eğlenceleri ile tanınan bu plaj yaz geceleri için vazgeçilmez bir plajdır.

BODRUM KALESİ

Her liman kenti gibi Bodrum ilçesinde de oldukça meşhur bir Bodrum kalesi bulunmakta ve bu kale Bodrum’u tanıtan bir yer olmasından dolayı ilçenin sembollerinden olan bir yer haline gelmiştir. Bodrum ilçesinde yaşayan herkese bu kaleyi sorabilir ve hakkında dilediğiniz zaman bilgi alabilirsiniz.

Bu makale 6 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Caanımkendim

  Galiba az is yapan subelerden biri,calisanlari sürekli kendi arasinda sohbet halinde buluyorum müşteriyle ilgilenme konusunda 1-2 çalisan haric hevessizler. Bütün kitaplari okumalarini beklemek manasiz tabii ama edebiyatla biraz daha ilgili olmalarını bekliyorsanız buyuk hayal kirikligi yasarsiniz

 2. Avatar
  bahadır yalçın

  Yer olarak güzel dr yi severim ama ürünler aşırı pahalı aynı ürünü internet sayfasında yari yarıya satıyorlar

 3. Avatar
  murat behram

  Vefatından sonra hayatının son dönemini geçirdiği Bodrum’daki iki katlı evi Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından restore edilerek bir müzeye dönüştürüldü ve 8 Temmuz 2000 tarihinde halkın ziyaretine açıldı. Restorasyon çalışmaları yapılırken sağlığında kullandığı alt kat sanatçının anısına yaşadığı şekilde dizayn edildi ve ziyarete açılmadı. Müze olarak evin üst katı ile ön ve arka bahçeleri ziyarete açıldı..

 4. Avatar
  Övünç Meriç

  Zeki Müren’in hayatına tanıklık etmek çok etkileyici. Güzel Sanatlar mezunu olduğunu ve desen çalışmalarını bilmiyordum ama burada ilk kez gördüm. Çok etkileyici. Sanırım eğitimi, sahne kostümlerini tasarlamada çok etkili olmuş. Evin sadeliği de beni etkiledi. Daha ihtişamlı bir dekorasyon ile karşılaşabilirdik. Şatafatlı sahne hayatımda rağmen böyle yakın bir ev kişiliği hakkında önemli ipuçları veriyor. Çok güzel 😍

 5. Avatar
  Mine Gül

  Evin dış görünümü, manzarası harika. Ama iç görünümü için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Hiç konfor yok. Kendi dış görünümüne, kıyafetlerine gösterdiği şaşaa’yı, özeni hiç evinin dizayn’ına, mobilyalarına göstermemiş. Belki de her şeye doyduğu, ya da hasta olduğu içindir. Kimbilir? Giriş, ücretli. Galoş giymeden içeri girilemiyor. Allah, rahmet etsin.

 6. Avatar
  Ercan Çelebi

  Bodrum’un en güzel ve sakin yerinde, Paşa’nın son günlerini geçirdiği mütevazı evini görmeden Bordum’dan ayrılmayın.Onun sesinin yankılandığı odaları gezerken, kullandığı eşyaları, ona yazılan mektupları okurken sanki karşınıza çıkıverecek ve o naif sesiyle “Hoş geldiniz efendim, sefalar getirdiniz” diyecek gibi geliyor insana.Müzeye giriş 7 TL gibi makul bir fiyat.Müzekart da geçiyor. Yıl boyu sabah 08:30’da açılan müze kış aylarında 17:30, yaz aylarında ise 19:00’a kadar hizmet veriyor.

 7. Avatar
  Esat Cengiz

  he daim bodrumun simge yerlerinden biri olmuş güzel bir yer kent merkezine yakın konumlanmış girişte ücret alınıyor bodrum merkez deniz manzarasına sahip ..

 8. Avatar
  Saime Uzun Özdemir

  Ben Tūrk sanat mūziği seven bir insanım Zeki mūrende benim icin Bu mūziğin duayeni yorumuna hayrandim cok severdimbcok nur icinde yatsın gönlūne yūreğine insanligina benim icin her anlamda mūkemmel bir insandi

 9. Avatar
  Durdu SEĞMEN

  Keyifli bir tatil için uygun bir mekan fiyatlar çok pahalı fakat harcamak zorunda değilsiniz güzel yürüyüşlerle doğanın denizin tadını çıkarın. Yemeklerinizi kendiniz yapın. Popüler kurtule uymak zorunda değiliz.

 10. Avatar
  Bleu Noir

  Bodrum merkezde denize girilebilecek tek halk plajı diyebilirim. Bodrumun denizi herzaman soğuktur agustos ayında bile üşütür..! Ama güzeldir . Bodrum halk plajı adı üzerinde bulunduğu kumbahçe mahallesinden adını alır. Bu plajın hemen arkasında Bodrum Öğretmen evi vardır buraya rezervasyon yaptıran çok şanslıdır çünkü bodrumun en güzel yerinde bulunur. hemen altında sahil kumbahçe plajı ve yürüme mesafesinde barlar sokağı başlar tabiki zeki müren’in evide hemen yanındadır.
  Kısacası kumbahçe plajı herkes için uygun bir plaj.. hatırladığım şezlonklar ücretli değildi .. ayrıca küçük bir büfe var isteyenler oradan ihtiyaclarını giderebiliyorlar ücretleri uygun.. herkese tavsiye ederim.

 11. Avatar
  cem ulupınar

  Güzel plaj bir kısmını paralı fırsatçılar ele geçirmişler ücret talep ediyorlar onun dışında güzel ama duş fln yetersiz

 12. Avatar
  TEKİRDAĞ ATA YÜZME İHTİSAS KULÜBÜ

  ŞAHANESİN BODRUMM KALESİ. DÜŞÜNÜN DÜNYANIN EN GÜZEL TATİL BELDESİNİZ KUŞKUSUZ VE BİRÇOK TARİHİ DOKUYA SAHİP. UZUN SÜREDİR RESTERASYONDAYDI KALE KISMENDE OLSA ZİYARETE AÇILDI.BU YAZ BİRÇOK KONSERDE DÜZENLENDİ.ANCAK KALEYİ GEZMEK İSTİYORSANIZ ÜCRETİ KIRKSEKİZ TL.AMA GEZİLMESİ GEREKEN YERLERDEN.KUŞKUSUZ BODRUM TÜRKİYENİN EN GÜZEL YERLERİNDEN.BODRUMA GELİRSENİZ BURAYA UĞRAMANIZI ÖNERİRİRİM.

 13. Avatar
  Huseyin Salvar

  Dusunun dunyanin en gzl tatil beldesindesin ustelik kalesi ve bircok tarihi dokuyada sahip ama ne hikmettir kimse yillarca el atmadi attilar bi muamma oldu ustelik 3 kisilik bir aileye 200 tl giris bedeliyle yaziktir ayiptir umarim birgun turizmmin bu ulke icin neler ifade ettigini anlariz umutlu olmasamda

 14. Avatar
  Pinky NYC

  Bilindigi uzere uzun suredir Bodrum Kalesi’nde restorasyon devam ediyor. Kale kismen de olsa ziyarete acildi ve bu yaz bircok konser düzenlendi. Ancak Kaleyi gezmek istiyorsaniz 48 tl ödemek zorundasiniz iyi de Kalenin ziyaretcilere acilan yaklasik yuzde 30luk bolumune bu parayi ödemek adil bir uygulama mi sizce.Kaleyi defalarca gezen biri olarak cok ufak bir bolumun ziyarete acik oldugunu ifade edebilirim hadi oran hatasi yaptik yarisi acik desek yine de boylesi bir ucret talep etmek hic de adil bir uygulama degil bence, bilet alirken hangi yerlerin halen ziyarete acik oldugu yonunde gerci bir uyari var ama talep edilen ucret şu anki durum açisindan bence uygun düşmemiş…

 15. Avatar
  turluyorum

  Mersin kız kalesi gibi denize yapılmış ender kalelerden bir tanesi olan Bordum Kalesi 1522 yılında St. Jean Şövalyeleri‘nin kalesi olarak inşa edilmiş. Bodrum’un simgesi olarak ihtişamıyla görsel şov yapıyor gece gündüz. İki liman arasına üç tarafı deniz ile çevrili kayalıklar üzerine kurulmuş Bodrum Kalesi, Su altı Arkeoloji Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Kalede, Türk Hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümlerdeki sergilerde bir çok tarihi eser ve canlandırmaları görebilirsiniz.

 16. Avatar
  emre ikizer

  Bodrum Kalesi

  1522 yılında St. Jean Şövalyeleri‘nin kalesi olarak inşa edilen Bodrum Kalesi, Bodrum’un sembolü olarak ön plana çıkıyor. İki liman arasına üç tarafı deniz ile çevrili kayalıklar üzerine kurulmuş Bodrum Kalesi, günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Kalede; Türk Hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Klasik Devir Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümlerde sergilen, eski dönemler hakkında ipuçları sunan pek çok önemli koleksiyonlara ait eserleri görebilirsiniz. Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi’nde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir