icon

Bu Sene Turizm Nasıl Olacak

2020 yılıyla birlikte değişim gösteren turizm sektörü çok daha dikkatli ve titiz şekilde olacağa benziyor. Özellikle son yıllarda yurt dışından birçok turiste ev sahipliği yapan tatil beldeleri bu sene daha farklı yol izleyeceği kesin. Yeni turistlerin şimdiden erken rezervasyonlar oluşturması turizm sektöründe hızlı bir geçiş yaşatacaktır. İnsanların genel anlamda tedirgin ve düşünceli olduğu bu dönem içerisinde turizm sektörü etkilenmemek adına tüm önlemleri en baştan almıştır. Tatil severler açısından korkulacak bir durum olmadığından rahat bir tatil keyfi rezervasyonlarını yaptıranları bekliyor. Dünya turizminde 3 katı fark gösteren Türkiye bu konuda oldukça radikal kararlar almış olup hiçbir şekilde yaşanacak soruna yol açmayacaktır. Ziyaretçi hedefi şimdiden 51 milyon olarak belirlenen Türkiye turizmi diğer senelere nazaran çok daha fazlasını da yapabilir. İlkbahar mevsimin giriş yapması ile birlikte şimdiden tatil beldelerine akın eden aileleri ağırlamaya başlamıştır. Yaklaşık 40 milyon dolar getirisinin yaşanacağı 2020 yılında daha fazla gelir edilmesi de mümkün gözüküyor.

Turizm Sektöründe Hızlı Gelişme

2015 yılındaki uçak kazası sonrasında yabancı turistlerin zorluk yaşadığı bir süreç başlamıştı. İlerleyen dönemlerde ise bu durum tam tersi seyrine bırakıp yıl içinde 2 hatta 3 kez tatile giden turistler kapsamında katlanarak artış gösterdi. Bu sene de aynı şekilde ilerleyecek Türkiye turizmi hem Akdeniz hem ege hem de Karadeniz olmak üzere çok fazla kar yapacağa benziyor. İnsanların dönem içerisinde geçirdikleri hastalıkların yanı sıra ilgi ve merakla beklenen bu sene turizm nasıl olacak sorusuna yanıtlar bu köşede belirlenmiştir. Yabancı turist kafilelerinin 4,7 milyon sayıya ulaştığı 2019 senesinde bu yıl beklenti çok daha yüksektir. Hedefin giderek artış gösterdiği Türkiye mevcut alanları daha da genişleterek ve yenileyerek hedef kapasitesini 75 milyona yükseltmiştir. Turizm sektöründe düşüş yaşandığı dönemlerde takipte kalmak en mantıklısıdır. Çünkü fiyatların normal seviyeden düşüş yaşayacağı seviyeye çekilmesi de beklentiler arasında yer almaktadır. Her durumda turizm sektörünü canlandıracak birçok yenilik yine 2020 yılında da boy göstermeye başlayacaktır.

Sürpriz Gelişmeler

Çıkan haberlere göre 56 milyon turist ve 36 milyar dolar gelir elde etmeyi bekleyen Türkiye 2020 yılında sürpriz gelişmelere açık halde seyirde kalacak. 2019 yılının grafiklerine bakarak 2020 yılının çok daha verimli geçmesini bekleyen Türkiye yabancı turistin gelirine nazaran yerli turist hedefini de yükseltmiştir. Her sene artış gösteren tatilciler tatil beldelerini şimdiden rezerve etmiş hatta birçoğu ödemesini bile yapmış durumdadır. Fakat yeni çıkarılan vergilerin yükümlülükleri zorlayacağından olumsuz şekilde etkilenebilir duruma gelmesi de tartışma konuları arasındadır. Fiyatların değişiklik gösterdiği dönem içinde etkilenecek olan Türkiye turizmi fiyat indirimine gidebilir. Böylelikle her şeyde olduğu gibi turizm sektöründe de anlık olarak düşüş yaşanabilir. Dikkatle takip edilmesi gereken bir konu olup en çok turizm sektöründe yer alan firmaların yakından ilgilendireceğe benziyor. Her ne kadar Akdeniz ve Ege işlek turizm seviyesine hâkim olsa da bu sene farklı bir yıl olacağa benzediğinden Karadeniz turizmi de olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca otelciler federasyonunun açıklamasına göre 2020 yılında Türkiye turizmi dünya çapında ün salacak hale gelebilir. Çünkü yabancı turist seviyesinin yükseldiği kadar yerli turistlerinde gelmesi söz konusudur. Ayrıca yurt dışında hedeflenen kitleye daha şimdiden ulaşıldığı ve uçak rezervasyonlarının belirlenen tarihlere yapıldığı için söz konusu bir olumsuz düşüş beklenmemektedir. Tatilciler açısından yükselen fiyatları yakından takip etmek ise bütçe zorlamayan nitelikte olacaktır.

turizm

turizm

BU SENE TURİZM NASIL OLACAK ?

Gündemin en renkli konularından biri olan turizm sektörü diğer yıllara nazaran kat kat artış gösterecek hızlı bir yıl bekliyor. Özellikle son dönemde çıkan olaylar yüzünden her ülkenin etki altında kaldığı hastalık sorunu Türkiye çapında daha düşük seviyede geçiş yapacağından hem yurt dışından hem de Türkiye’nin kendi halkı tarafından turizm sektörünün daha canlı geçeceğini gösteriyor. 2019 yılında yapılan kar sonucu Türkiye turizm sektöründe 3 kat yükselmiş durumdadır. Konum olarak tüm dünyada ilgi çeken bir yer olmasından dolayı her şehirde ayrı ayrı tatil merkezi belirlenmiştir. Yabancı turistlerin 4,7 milyon sayıya ulaştığı 2019 senesinde 2020 yılındaki beklenti çok daha yüksektir. Hedefin giderek artış gösterdiği Türkiye mevcut otel alanları ve pansiyon tarzı yerleri daha da genişletip yenileyerek hedef kapasitesini 75 milyona yükseltmiştir. Turizm sektöründe düşüş yaşandığı dönemlerde takipte kalmak en mantıklı harekettir. Çünkü fiyatların normal seviyeden düşüş yaşayacağı seviyeye çekilmesi de beklentiler arasında yer almaktadır. Her durumda turizm sektörünü canlandıracak birçok yenilik yine 2020 yılında da boy göstermeye başlayacaktır.

Virüs Etkisiyle Turizm Sektöründeki Farklılıklar

Gündemin başlıca konularından biri olan Cov-19 2019 yılının bitimine yakın ortaya çıkmış etkili bir gribal enfeksiyondur. Çinin Wuhan kentinde ortaya çıkmış bu durum kısa süre içinde birden fazla ülkeye yayılmış olup her sektörü etkilediği gibi turizm sektörünü de etkilemiştir. Fakat durumlara göre Türkiye bu durumu lehine çevirecek kapasitede olup 2020 yılının çok daha kar marjlı geçmesini hedeflemektedir. Başka ülkelerden gelecek turist kafilelerinin uçak rezervasyonları şimdilik ertelenmiş olsa da ilerleyen zaman içinde özellikle 2 ay sonrasında eve kapanan kişilerin tamamı turizm sektörüne yönelecektir.

Yenilenen bilgilere ve turizm federasyonu başkanının yaptığı açıklamaya göre hedef kitlesinin bu yıl çok daha fazla olması beklenmektedir. Çıkan haberlere göre 56 milyon turist ve 36 milyar dolar gelir elde etmeyi bekleyen Türkiye 2020 yılında değişik ve sürpriz gelişmelere açık halde beklemesini koruyacaktır. 2019 yılının grafiklerine bakarak 2020 yılının çok daha verimli geçmesini bekleyen Türkiye yabancı turistin gelirine nazaran yerli turist hedefini de yükseltmiştir. Her sene artış gösteren tatilciler tatil beldelerini şimdiden rezerve etmiş hatta birçoğu ödemesini bile yapmış durumdadır. Bu yüzden ertelenmeyecek birçok tatil rezervasyonu şimdiden hazır durumdadır. Hazırlıklarını tam anlamı ile sürdüren ve olumsuz şekilde etkilenmemek adına tüm önlemleri alan Türkiye turizm bu sene nasıl olacak sorularına şimdiden net yanıtlar veren bir ülkedir. Her çeşit doğal zenginliği ve baştan donatılan otel yönetimleri ile hazırlıklarını tamamlayan Türkiye daha şimdiden bile yerli turistlere ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

İklim Faktörü ve Hızlı Gelişecek Turizm

Son yıllara nazaran 3 kat artış gösteren turizm seviyesi özellikle 4 mevsimin yaşandığı Türkiye’de bu sene çok daha etkili konuma ulaşacak. Ortaya çıkan sorunlardan en az seviyede etkilenmek isteyen kişilerin sıcak havaları tercih ettiği ülke olarak birçok yerli ve yabancı turistin daha şimdiden gelmeye başlamasıyla hedef kitlesinde çok daha fazla çoğalma olduğu bir gerçektir. Çok değişik ve hızlı adımlarla geçiş yapan 2020 yılı turizm konusundaki hedeflerini geçebilir. Vergilerin yükselmesi ile birlikte otel fiyatlarındaki artıştan etkilenmek istemeyen birçok kişi şimdiden indirimli fiyattan yerini almaya başladı. Kısaca 2020 yılı ile birlikte her konuda olduğu gibi turizm konusunda da işletme sahipleri değişik şekilde etkilenebilir. Yüksek fiyatlar sergileyen oteller belirlenen süre içerisinde fiyat düşüşüne geçebilir. Bu yüzden bu konuda merak ettikleriniz hakkında mutlaka takipte kalmalısınız.

Yorumlar