Beğen

Marmara Bölgesi’nin en yaşanılacak, en temiz ve en eski şehirlerinden olan Bursa, kesinlikle gezilip görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Bir büyükşehir olarak, Türkiye’de yaşanılacak yerler listesinde ilk sırada yer alıyor. Tarihi hala yaşatan eşsiz ruhu ve birbirinden leziz sayısız yemekle tatmin olacağınız bir gezi vadediyor. Bursa ili, merkezde yeşilin ruhu dinlendiren her tonunu, Uludağ’ da ise beyazın o sonsuz huzurunu yaşatıyor.

Bursa

Osmanlı Devleti için çok önemli bir şehir olan Bursa, önce tarihi mekânlarıyla dikkat çekiyor. Büyük bir devletin kuruluş zamanlarında başkent olmuş bir şehir olarak sayısız tarihi eseri barındırıyor. Bursa yakınında gezilecek yerler  içerisinde en önce bu kuruluşa şahitlik etmiş olan Osmangazi ve Yıldırım Mahalleleri, adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor. Ardından enerji toplayıp yola devam etmek için Bursa’nın meşhur İskender kebabından tatmanız gerekiyor, ancak unutmayın bu bir başlangıç…

Bursa

Tarihten Kalan Bir Konaklama Merkezi: Koza Han

İpekyolu’ndan gelen kervanların konaklaması için yapılmış bu han, Bursa’nın meşhur ipeğinden üretilmiş eşarp ve şal dükkânlarının olduğu, yazları kuş cıvıltıları eşliğinde mis gibi sıcak simitlerinizi yiyip çayınızı yudumlayabileceğiniz bir avluya sahip. Turistlerin uğrak mekânı olan Koza Han her mevsim hareketli bir yer.

Bursa Ulu Cami

Selçuklu ve Osmanlı Devleti mimarisinin anlayışını en güzel şekilde yansıtan bu cami, 21 kubbeden oluşuyor ve görkemiyle büyülüyor. Bursa’nın Ayasofya’sı olarak bilinen bu cami Yıldırım Bayezid tarafından mimar Ali Neccar’a yaptırılmış. Osmanlı mimarisinde yer alan çini ve hat sanatının en nadide örnekleri bu camide sergileniyor. 21 kubbenin ise ilginç bir hikâyesi var. Rivayete göre Yıldırım Bayezid Niğbolu Seferi’nden zaferle dönerse 21 tane cami yaptırmayı adıyor. Niğbolu Savaşı’nı kazanınca damadı olan Emir Sultan Hazretlerinin tavsiyesi üzerine 21 kubbeli olan Bursa Ulu Cami’ni yaptırmış.

Cumalıkızık Köyü

Zaman kapsülünden çıkıp gelmiş gibi görünen evleri, taştan dar sokakları, dünyada ün salmış leziz köy kahvaltısı ile Bursa gezilecek yerler listesinin en çok merak edilen yeri kuşkusuz bu köy. Sevimli ve ilgi çekici yapısıyla tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu sevimli evlerin birçoğu hala kullanılır durumda ancak büyük çoğunluğu restorasyon çalışmaları sonrası korumaya alınmış. Cumalızık Köyü, Osmanlı dönemindeki bir köy nasıl olurdu sorusunu görsel olarak günümüze taşıyor.

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk’ün Bursa’yı ikinci ziyaretinde dönemin belediye başkanı tarafından Atatürk’e hediye edilmiştir. Çekirge Caddesi’nde yer alan ve turistlerin akın ettiği bu müze ev, Atatürk’ün Bursa’ya her gelişinde kaldığı yer olarak kalmıştır. İki katlı bu beyaz köşkteki eşyaların çoğu Atatürk’ün bizzat kullandığı eşyalardan oluşuyor.

Bursa Uludağ

Türkiye’nin en büyük kayak merkezlerinden olan ve 1961 yılında milli pak olarak ilan edilen Uludağ, şehir merkezine yarım saat bir mesafede yer alıyor. Yazın yayla havası almak kışın da karın keyfine varmak için rotanızı mutlaka Uludağ’a çevirin.

Altınpark

Bursa’nın tarihi dokusundan uzaklaşıp şık restoran ve kafelerin yer aldığı peyzajı ve ışıklandırması ile görsel bir şölen olan Altınpark, temiz havada keyifli zaman geçirmek için ideal bir alan. Ayrıca Bursa’da yaşayanlar için özel günlerin kutlanmasına olanak sağlayan birçok mekân bulunuyor.

Bursa hem merkezi bir alanda kolay ulaşımı kolay olması sebebiyle hem de barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleriyle gezilip görülecek en güzel şehirlerimizden. Keşfedilecek gezilecek yerler saymakla bitmeyecek kadar çok. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu yeşil şehir tarihin her evresinde ilgi çekmeyi başarmış. Bursa tarihi yerleri sayısız  eser niteliğinde camiye, hanlara ve eski hamamlara ev sahipliği yapıyor. Osmanlı zamanından kalma hanları ve camileri gezmek isteseniz bile bir gününüzü ayırmak gerekiyor. Bunların yanı sıra modern alışveriş merkezleri birbirinden güzel parkları Bursa’nın yöresel yemekleri yeşil Bursa ‘yı bursa yapıyor.

 

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri