Çatalca Gezilecek Yerler

 Mübadele Müzesi

Bildiğiniz üzere Rumlar ve Türkler yüzlerce yıl İstanbul’da birlikte yaşadılar. Takvimler 30 Ocak 1923 tarihini gösterirken Türkiye ve Yunanistan arasında bir anlaşma imzalandı ve 2 milyon kişi evlerini bırakarak sınır ötesine geçtiler. O tarihi dönemden günümüze kadar ulaşmayı başaran çok sayıda eser bulunuyor. Türkiye’nin ilk göç temalı müzesi olan Mübadele Müzesi bu harika eserlerin sergilendiği muhteşem bir mekân. 

Çatalca Ters Ev

Çatalca’da güne muhteşem bir kahvaltıyla başlamak isterseniz size önerebileceğimiz harika bir mekan bulunuyor. 

Çatalca Ters Ev bir yandan kahvaltınızı yapacağınız bir yandan da karşınıza çıkan mimariye hayran kalacağınız bir yer. Evin içerisinde yer alan mobilyalardan otomobile kadar her şeyin baş aşağıya durduğu bu muhteşem yer Çatalca gezilecek yerler arasında en önemli duraklardan bir tanesi. 

Flamingo Köyü

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Çatalca sahip olduğu doğal güzellikler ile de ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Karasu deresi etrafına kurulmuş olan bu alan Çatalca’nın ne kadar önemli güzellikler sunabildiğinin kanıtı. Ördek, kaz ve flamingo gibi insana huzur veren canlıları bir arada görebileceğiniz bu yer harika bir gün geçirmek isteyen ziyaretçilerini bekliyor. 

İnceğiz Mağaraları

Türk sinemasını ve Yeşilçam filmlerini seviyor ve izliyorsanız İnceğiz Mağaraları kesinlikle size yabancı gelmeyecek. Sinema filmleri için doğal bir set alanı olan bu mağaralar 5000 yıllık bir tarihe sahip. İnsan eliyle yapılan bir yapı olması sebebiyle İstanbul’daki ilk apartman olarak gösterilen bu mağaralar Çatalca gezilecek yerler arasında son derece önemli bir konumda. 

Antikköy

Çatalca bölgesinin doğal güzelliklerinden bir diğeri de Antikköy. Tamamen doğal ürünlerden kurulmuş olan bir kahvaltı sofrasına oturabileceğiniz gibi “kendin pişir kendin ye” konsepti ile çalışan restoranlarda harika bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Yemeğinizi yedikten sonra etrafta çıkacağınız gezilerce lama ya da tavus kuşu gibi muhteşem canlıları görme şansınız da bulunuyor. 

Dağyenice Alaiye Şehitliği

1912 senesinde gerçekleşen I. Balkan Savaşları ülke tarihimiz için çok büyük öneme sahip. O dönemde Alanya’dan yola çıkan ve savaşa katılmak için Çatalca bölgesinden geçen bir askeri tabur gece baskını ile pusuya düşürülmüş. Bakın sırasında çok sayıda askerimiz şehit olurken şehitlerimiz için bir şehitlik oluşturulmuş. Kesinlikle Çatalca gezilecek yerler arasında atlanmaması gereken yerlerden bir tanesi de bu şehitlik olacak. 

Yalıköy Plajı

İstanbul’un birçok ilçesinin denize sınırı bulunuyor olsa da her birinden denize girmek mümkün olmuyor. Maalesef birçok ilçede güzel plajlar bulunmamakta. Ancak Çatalca bu bölgelerden bir tanesi değil. Sahip olduğu Yalıköy Plajı üzerinden denize girip doyasıya yüzebilirsiniz. Ancak denizi biraz dalgalı olduğundan ve çabuk derinleştiğinden çocuklu aileler ya da yüzmeyi iyi bilmeyenler için çok önerilmiyor. 

Uzun Duvar

Sizler için hazırladığımız Çatalca gezilecek yerler listemizin son üyesi Anastasius Duvarı. Uzun Duvar ismiyle de anılan bu duvarlar Türkiye’nin en uzun sur duvarı olma özelliğine sahip. Bu sebeple İstanbul’un Çin Seddi olarak da gösteriliyor. MS 6. yüzyılda yapılmış olan bu surlar saldırılar sebebiyle belirli oranda zarar görmüş olsa da günümüze kadar ulaşmayı başarmış. 

Çatalca Nakliyat

Son zamanlar' da İstanbul'un Çatalca bölgesi oldukça fazla göç almaktadır. Sizlerde Çatalca Nakliyat konusunda bilgi ve hizmet almak isterseniz Sem Yuvam Nakliyatı tercih edebilirsiniz.  Daha fazl bilgi için : https://senyuvamnakliyat.com/ sayfasını ziyaret edin.

Bu makale Erkan tarafından 29 Jun 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler