Dalaman Havalimanı

Alanya, Akdeniz bölgesinde Bulunan Antalya iline bağlı ve şehir merkezine yaklaşık 2 saat uzaklıkta ki turistlerin uğrak yeridir. Toros dağları ve o muhteşem Akdeniz arasında yer alır. Karayoluyla İstanbul’dan gitmek isterseniz dinlenerek ve normal gidiş ile 10 saatte ulaşırsınız. Hava yolu ile ise 1 saatte havaalanında olursunuz. Oradan da yaklaşık 30 dakika da Alanya’ya ulaşırsınız. Tabi Antalya da iki havalimanı olduğunu düşünürsek ineceğiniz yer Gazipaşa havalimanına yakın o yüzden orayı tercih edin.

Alanya’ya 12 km mesafede olan Kadı ini mağarası ününe ün katmış bir tarihi yerdir. Oluşumu milattan önce 20. Yy a kadar uzanır. Eski Tunç dönemine ait insan iskeletleri bulunmuştur. Giriş kısmı geniş bir salondan oluşur. Mağara içinde sarkıt ve dikitlerin yoğunluğu görülür.

Alanya turizm olarak birçok ülkeden ziyaretçi akınıyla karşılaşır. Normalde 290 bin olan nüfusu tatil zamanları 750 bine kadar çıkar. Alanya’da 600’ün üzerinde tesis ve 180bin yatak bulunur. Bu kadar çok çeşit varken herkese ve her keseye göre yerler bulmak çok kolay. Ayrıca otel yerine kamp tercihleri de ön plandadır. Çadır ve karavanlar için birçok alanda konaklama imkanı bulunur. Plajlar bakımından belki de en güzel sahillere sahip bir belde. Mağaraların ihtişamı, yaylarının sıcaktan bunalanlar için bir kaçış yolu olduğu, her haliyle her kesime hitap eden bir yer.

Alanya damat tadı olarak hem Akdeniz hem ege hem de iç Anadolu tatlarını almıştır. Bulunduğu konum gerçekten çok kıymetli bir konumdur. Yaylalarda hayvancılık yapılır ve o Toros dağlarının tadı etlere geçer. Kış aylarında olan ilibada bitkisinin yaprağıyla muhteşem sarmalar yapılır. Hiç ismini duymadığımız onlarca muhteşem tat’a ev sahipliği yapıyor.

İklimi ve doğası gereği birçok spor dalı buralarda organizasyonlar halinde yapılmaktadır. 1991 yılında Türkiye’de ilk kez triatlon sporu burada Antalya ili Alanya ilçesinde yapıldı. Her yıl Ekim aylarında yüzme, bisiklet ve koşunun birleştirilerek yapıldığı bu spor dalı, ilçenin en olumlu havasının geçtiği Ekim ayında yapılması, bu zor sporun bir nebze olsun kolaylaşmasını sağlıyor.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler