icon

Dalaman Koyları ve Plajları

Dalaman Koyları : İsmini daha çok Dalaman Havalimanı ile duyurmuş olan, Muğla’ya bağlı ilçemiz Dalaman, aslında bilindiğinden ve göründüğünden çok daha fazlası, adeta bir doğa harikası, bir tatil cenneti. Hepsi birbirinden güzel olan Koylara ve Plajlara ev sahipliği yapmakta olan Dalaman’ın ayrıca konum olarak da muazzam bir üstünlüğü var; Muğla’nın bilinmekte olan bütün tatil ilçelerine oldukça yakın, hatta tam ortalarında yer alıyor da diyebiliriz. Ancak bu yazımızda biraz da sizlere rehber olması açısından, eğer bir gün yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken Dalaman Koylarını ve Plajlarını derledik.

Sarı Germe Plajı

Dalaman Koyları

Dalaman Koyları

Hayatınıza ve tatilinize renk katacak olan birbirinden güzel Dalaman Koyları sizleri bekliyor. İşte mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken Koylar ve Plajlar;

Ekincik Koyu

Ekincik Koyu güzeller güzeli denizi ve muhteşem doğa manzaraları ile, yine Dalaman için oldukça özel olan Koylardan bir tanesi olarak yerini almaktadır. Genellikle yat ile tatile çıkanların tercih ettiği ve sıklıkla ziyaret ettikleri bir yer olan Ekincik Koyu, mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Sarsala Koyu

Sarsala Koyu, Dalaman tatil, özellikle de yat tatili dendiği zaman akla ilk gelen bölgelerden bir tanesidir. Çünkü muhteşem bir doğaya, eşsiz bir manzaraya sahiptir bu Koy. Ayrıca ormanın içine doğru giden patikalar ile de Sarsıla’yı iyice keşfedebilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra muazzam bir kumsala sahip olan Sarsıla’nın denizi de oldukça sakin, dingin ve dalgasız. Eğer sizler de bu Koya gelerek, tatilin keyfini çıkarmak istiyorsanız araba ile karadan ulaşım sağlamanız mümkün. Ancak elbette buraya seyahat için en uygun ve rahat yol deniz ulaşımından olacaktır…

Gökgemile Koyu

Dalaman tatil dendiği zaman elbette Gökgemile Koyu’nu asla unutmamak gerekmekte. Gökgemile Koyu, Kapıdağ Yarımadası’nın güzeller güzeli koylarından bir tanesi olarak ziyaretçilerini beklemekte. Tatilcileri, sahip olduğu muazzam doğası ve muhteşem seyir zevki ile kendisine hayran bırakıyor. Ağaçların içerisinde, doğayı teneffüs ederek bir tatil geçirmek istiyorsanız eğer, Dalaman’da bulunan Gökgemile Koyu’nu hiçbir şekilde kaçırmayın deriz. Fethiye’den kalkan tekneler ile ulaşım sağlayabileceğiniz Koya aynı zamanda Hamam Koyu’ndan kısa bir yürüyüş ile de geçebilirsiniz.

Yassıca Adaları

Fethiye körfezindeki Yassıca adaları küçük büyük bir kaç adadan oluşan zaman geçirmek ve demirlemek için en uygun yerlerden biridir. Adalar su sporları meraklıları için idealdir. Çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Adalardan birinde küçük bir gölet vardır. Ada yürüyüş yapmak için çok uygundur. Yerli halkın çeşitli atıştırmalıkları satmak için açtıkları tezgahlar bulunmaktadır. Adalar arasında çeşitli yerlerde ani sığlıklar bulunduğundan dolayı bu bölgede yelkenli tekne ile dolaşırken dikkatli olunmalıdır.

Bedri Rahmi Koyu

Asıl adı Taşyaka olan bu koy 1974’te ünlü ressam Bedri Rahmi’nin koyu ziyaret etmesi ve burada bir kaya parçası üzerine bir eser işlemesi ile bu adı almıştır. Bedri Rahmi büyük bir taşın üzerine balık gibi görünen ama aslında içinde 6 tane hayvanı gizleyip tasvir ettiği bir sanat eseri bırakmıştır. Adaya kiralık tekneler yada 12 adalar turu ile gelip görme şansınız vardır. Göceğin en çok sevilen koylarından biridir.

Tersane Adası

Dalaman adaları arasında en büyük adadır. Osmanlı Devleti zamanından günümüze kadar tarihi kalıntılar gelmektedir. Ada kış limanı ve yaz limanı olaraktan iki bölümdür.Kış limanında tarihi kalıntılara daha çok rastlayabilirsiniz. Bizans döneminde denizcilerin sığınağı olan Kış limanı sakinleri Lozan antlaşmasının gereği mübade ile adayı terk edip Yunanistan’a göç ettirilmişlerdir. İmkanınız varsa muhakkak tekne kiralayıp bu adayı ziyaret ediniz.

Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü, Fethiye körfezinin batısında bulunan geniş bir koydur. Doğal dalgakırana sahip olduğundan deniz berrak ve dalgasızdır. Çam ağaçları ve günlük ağaçları ile kaplanan koyu keşfetmek için uygun yürüyüş alanlarına sahiptir. Koyda bir restoran bulunmaktadır.

Kleopatra Hamam Koyu

Kleopatra Hamamı Koyu içinde batık hamamı barındıran tarihi kalıntıların yer aldığı mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu koydur. Tarihe göre Mısır kraliçesi Kleopatranın Akdeniz kıyıları ziyaretinin birinde yakın arkadaşları ona bu hamamı yapıp hediye etmeye karar vermişler. Çünkü bu koyda sıcak su kaynağının olduğunu tespit etmişlerdir. Bu sıcak suyun cilt hastalığına iyi geldiğini ve Kleopatranın güzelliğininde buradan geldiği söylenenler arasındadır. Sabahın erken saatlerinde su durgun haldeyken batığın dibindeki kumulların hareket halinde olduğunu göreceksiniz. Bu durum hala daha az da olsa sıcak suyun olduğunu gösterir.

Yavansu Koyu – Martı Koyu

Koya yanaşabileceğiniz ahşap bir iskele vardır. Koy adını dağdan gelen suyun kalitesinden almaktadır, sadece hayvanların içebileceği kalitede yavan tadından dolayı koya bu ad verilmiştir. Koyda hemen deniz kenarında yere işlenmiş bir martı sülieti vardır. Bu martı sülieti sebebiyle bu koya martı koyu yada martılı koy da denmektedir.

Göbün Koyu

Küçük ve dar olan bu koya iki yüksek tepenin arasından girilir. Koy sık zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplıdır, asırlık zeytin ağaçlarına sık sık rastlayabilirsiniz. Koyun uç tarafında bazı kaya mezarları ve tarihi kalıntılar görebilirsiniz. Koyu tepeden seyretmek için zirveye kadar yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Tepeden mükemmel bir manzaraya sahiptir.

Killebükü Koyu

Killebükü, Boynuzbükü ve Taşyaka arasında kalan geniş bir koydur. Koyla birlikte kilise kalıntıları ve süslemeli taşları da görebilirsiniz. Tekne gezisinde Görülebilecek ve geceleyecek en güzel ve keyifli koylardan biri. Rüzgar ılık esiyor, güneşin batışı harika.

dalaman

dalaman plajları

Dalaman Plajları

Dalaman oldukça geniş bir sahil bandına sahip olsada merkeze yakın sadece 2 adet plajı mevcuttur.  Bunlardan biri Dalaman’ın meşhur Kayacık Plajı, Diğeri ise Sarıgerme Plajıdır. Bunlara ek olarak birde Dalaman’ın muhteşem bir Çayı vardır.

Sarıgerme Plajı

Ülkenin en temiz plajlarından biri olan Sarıgerme Plajı, Dalaman sınırları içerisinde yer almaktadır. Eğer siz de bir doğa aşığı iseniz, çam ağaçları ile kaplı olan bu plaj tam da size göre bir yer olacak. 7 kilometrelik sahil şeridi, altın sarısı kumlarının üzerinden çıkan kum zambakları, sığ denizi ile Türkiye’nin en güzel plajlarından biri bence Sarıgerme Plajı. Dalaman plajları arasında da en güzeli. Yerli turistler tarafından nedense çok bilinmiyor. Ama yabancı turistlerin ilgisini görenler 5 yıldızlı otelleri sahil kenarına dikmiş bile. Hatta o kadar abartmışlar ki plajları da kendi mülklerine alıp otel misafiri dışındakilere kullanımı kapatmış. Buna rağmen Sarıgerme Plajında denize girilecek yerler var. Ona birazdan değineceğim. Önce Dalaman Sarıgerme Plajı nerededir, bu tuhaf ismi nerden almış, Sarıgerme Plajında neler yapılır konularına değinelim.

Kayacık Plajı

Kuşkusuz Dalaman ‘ın en büyük sorunlarından biri Doğal güzelliklerini ve Masmavi Denizlerini Turizm açısından değerlendirememesi. Bunlara en büyük örnek ise Dalaman Merkez’e sadece 10dk mesafede olana Kayacık Sahili (Plajı). Bildiğiniz gibi 10 yıldan fazladır Dalaman’ın bir Marina/Liman projesi var.

Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırları içerisinde yer alan “Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri” projesi, bakanlık kararı ile iptal edildi. Bu karardan sonra Kayacık Sahiline ne yapılacağı bir süredir belirsizdi. Aldığımız duyumlara göre Kayacık Sahilin doğasını ve yapısını bozmadan oraya bir Millet Parkı yapılmasına karar verildi. Sarıgerme’de olduğu gibi hem kafe ve restaurantları ile hemde mangal yerleri ile doğa ve denizin buluştuğu bir yer yapılması planlanıyor.

Dalaman Çayı

Çam ormanlarını içinde gizleyen, muazzam bir vadiye ev sahipliği yapan, Yeşilgül Dağı’nın kuzey tarafından akmakta olan Dalaman Çayı, Akdeniz havzası akarsularının arasında yer almaktadır. DalamanÇayı, Eşler Dağından akan çayların birleşiminden bir araya gelmektedir. Bunun yanı sıra Çay, sulak olduğundan dolayı tarım için de çok elverişlidir. Dalaman Çayı’nın uzunluğu yaklaşık 229 kilometreyi bulmaktadır.

Yorumlar