Dalaman Koyları

İsmini daha çok Dalaman Havalimanı ile duyurmuş olan, Muğla’ya bağlı ilçemiz Dalaman, aslında bilindiğinden ve göründüğünden çok daha fazlası, adeta bir doğa harikası, bir tatil cenneti. Hepsi birbirinden güzel olan Koylara ve Plajlara ev sahipliği yapmakta olan Dalaman’ın ayrıca konum olarak da muazzam bir üstünlüğü var; Muğla’nın bilinmekte olan bütün tatil ilçelerine oldukça yakın, hatta tam ortalarında yer alıyor da diyebiliriz. Ancak bu yazımızda biraz da sizlere rehber olması açısından, eğer bir gün yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken Dalaman Koylarını ve Plajlarını derledik.

DALAMAN KOYLARI

Hayatınıza ve tatilinize renk katacak olan birbirinden güzel Dalaman Koyları sizleri bekliyor. İşte mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken Koylar ve Plajlar;

SARIGERME PLAJI

Ülkenin en temiz plajlarından biri olan Sarıgerme Plajı, Muğla sınırları içerisinde yer almaktadır. Eğer siz de bir doğa aşığı iseniz, çam ağaçları ile kaplı olan bu plaj tam da size göre bir yer olacak… Sahilin temizliği ise hemen göze çarpacak nitelikte.

EKİNCİK KOYU

Ekincik Koyu güzeller güzeli denizi ve muhteşem doğa manzaraları ile, yine Dalaman için oldukça özel olan Koylardan bir tanesi olarak yerini almaktadır. Genellikle yat ile tatile çıkanların tercih ettiği ve sıklıkla ziyaret ettikleri bir yer olan Ekincik Koyu, mutlaka görülmesi gereken bir yer.

DALAMAN ÇAYI

Çam ormanlarını içinde gizleyen, muazzam bir vadiye ev sahipliği yapan, Yeşilgül Dağı’nın kuzey tarafından akmakta olan Dalaman Çayı, Akdeniz havzası akarsularının arasında yer almaktadır. Dalaman Çayı, Eşler Dağından akan çayların birleşiminden bir araya gelmektedir. Bunun yanı sıra Çay, sulak olduğundan dolayı tarım için de çok elverişlidir. Dalaman Çayı’nın uzunluğu yaklaşık 229 kilometreyi bulmaktadır.

SARSILA KOYU

Sarsıla Koyu, Dalaman tatil, özellikle de yat tatili dendiği zaman akla ilk gelen bölgelerden bir tanesidir. Çünkü muhteşem bir doğaya, eşsiz bir manzaraya sahiptir bu Koy. Ayrıca ormanın içine doğru giden patikalar ile de Sarsıla’yı iyice keşfedebilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra muazzam bir kumsala sahip olan Sarsıla’nın denizi de oldukça sakin, dingin ve dalgasız. Eğer sizler de bu Koya gelerek, tatilin keyfini çıkarmak istiyorsanız araba ile karadan ulaşım sağlamanız mümkün. Ancak elbette buraya seyahat için en uygun ve rahat yol deniz ulaşımından olacaktır…

GÖKGEMİLE KOYU

Dalaman tatil dendiği zaman elbette Gökgemile Koyu’nu asla unutmamak gerekmekte. Gökgemile Koyu, Kapıdağ Yarımadası’nın güzeller güzeli koylarından bir tanesi olarak ziyaretçilerini beklemekte. Tatilcileri, sahip olduğu muazzam doğası ve muhteşem seyir zevki ile kendisine hayran bırakıyor. Ağaçların içerisinde, doğayı teneffüs ederek bir tatil geçirmek istiyorsanız eğer, Dalaman’da bulunan Gökgemile Koyu’nu hiçbir şekilde kaçırmayın deriz. Fethiye’den kalkan tekneler ile ulaşım sağlayabileceğiniz Koya aynı zamanda Hamam Koyu’ndan kısa bir yürüyüş ile de geçebilirsiniz.