Dalaman Tatil

Dalaman Muğla’nın bir ilçesidir. Türkiye de turistlerin uğradığı en yoğun bölgeler arasında yer alıyor. Tarihi ve doğal güzellikler oldukça yoğun bir alandır. Gezilmeye değer birçok alanı bulunur. Dalaman her yıl binlerce turist ağırlayarak en yoğun dönemini yaşar.  Turistik noktaları, tarihi ve çeşitli koyları ile en çok ziyaret edilen noktalar arasında yer alıyor. Sakin bir tatil geçirmek isteyen ve deniz tatilinin tadını çıkartmak isteyen tatil severler dalamana gelerek harika bir tatilin tadını çıkartabilirler. Yazın oldukça sıcak geçen Dalaman deniz seviyesinin sıcak olması nedeniyle de çok tercih edilmektedir. Sadece gezmek amacıyla da Dalaman’ı gezmeye gelebilirsiniz.

Atmosferi ve temiz havası ile mükemmel bir tatil yeri olan Dalaman en uygun tatil yapılacak yerlerden bir tanesidir. Muğla şehir merkezine uzaklığı 77 km olarak bilinir. Köyceğiz ve Fethiye de gezilebilecek bölgeleri arasında bulunmaktadır. Dalamanşehri eğer tarihi yapıtları seviyorsanız size rehberlik edebilir. Bölge de çok fazla tarihi tiyatro, antik kent ve çeşitli mağaralar bulunmaktadır. Kendinize günlük program yaparak sadece bir hafta da çok fazla alanı gezebilirsiniz. Dalaman’a sadece gezilecek yerleri görmek içinde gelebilirsiniz. Deniz tatili sevmiyorsanız eğer antik yerleri görüp fotoğraf çekmek de bu anlamda sizlere iyi gelebilir. Bu nedenle plan yaparak gezmek hemen hemen her bölgeyi görmeniz açısından da daha iyi olacaktır.

Dalaman Gezilecek Yerler

Tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız eğer bölge de bulunan atik yerleri ziyaret edebilirsiniz. Onun dışında;

 • Kayacık Plajı
 • Sarsala Koyu
 • Dalaman Çayı
 • Sarıgerme Plajı
 • Ekincik Koyu
 • Gemile Koyu
 • Kükürt Havuzları
 • Günlüklü Koyu
 • Koca Göl
 • Dalyan Kral Mezarlıkları
 • Kaunos antik kenti gibi daha birçok gezilecek yeri bulunmaktadır.

Dalaman gezi alanı açısından oldukça zengindir. Geldiğiniz zaman yapabileceğiniz birçok aktivite bulunur.

Dalaman Koyları/Adaları

Sanıldığının aksine Göcek Koyları/Adaları diye geçen bir çok koy aslında Dalaman’a bağlıdır. Bu koylar sırasıyla şöyledir :

 • Göcek Adası
 • Yassıca Adaları
 • Bedri Rahmi Koyu
 • Sarıgerme Plajı
 • Kleopatra Hamam Koyu
 • Tersane Adası
 • Boynuzbükü Koyu
 • Martı Koyu
 • Göbün Koyu
 • Killebükü Koyu
 • Sıralıbük Koyu
 • Akvaryum Koyu
 • Cennet Koyu
 • Merdivenli Koyu

Dalaman doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakan önemli bir turist beldesidir. Her ne kadar şehir merkezine uzak da olsa bölgede çok fazla konaklama alternatifi bulunur. Bu nedenle şehir merkezine gitmeden de Dalaman da vaktinizi geçirmiş olacaksınız. Birçok turist tarafından Dalamax olarak bilinse de aslında Dalaman şehri herkesin gezip görmesi gereken en önemli yerler arasındadır.

Dalaman’a Ulaşım

Dalaman birçok ili birbirine bağlayan karayolu üzerinde yer alır. Dalaman’a sürekli olarak sefer düzenleyen otobüs firmaları bulunur. Eğer uçakla gelecekseniz de Dalaman Havalimanına gelerek gideceğiniz yere buradan ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları da havalimanından sizi alarak istediğiniz bölgeye götürecektir. Ancak daha rahat bir ulaşım için kendi şahsi aracınızla gelmek daha mantıklı olabilir. Hem gezilecek yerleri daha rahat gezmiş olursunuz hem de koylara daha rahat ulaşım sağlamış olursunuz. Dalaman gezi olarak daha fazla bilgiye sahip olarak gezi rehberi düzenlemeniz de fayda var.

Dalamanda Gezilecek Yerler Nereleridir?

Özellikle Dalaman ilçe merkezini gezerek hem Dalaman’ı öğrenmiş ve keşfetmiş olursunuz hem de buranın halkının farklı bir yerden gelen misafire nasıl yardımcı olduklarına tanık olursunuz. Dalaman ilçe merkezi genel olarak düzenli bir yerdir. Buranın kendine has yöresel yemekleri vardır. Buraya gelip te bu yemeklerden yememek olmaz deyin ve mutlaka bir restorana girip Dalaman ve Muğla bölgesinin meşhur Sılcan yoğurtlamasını deneyin. Bölgenin enfes zeytinyağlılarını ve deniz ürünlerini mutlaka denemelisiniz.

Dalaman’a gelerek güzel bir yemeğin ardından bu bölgenin görülmesi gereken belli başlı noktalarını sizler için derledik.

Dalaman Çayı: Dalaman Çayı macerayı seven kişiler için son derece uygun bir noktadır. Özellikle bu çayda rafting yapılabilir. Ayrıca Dalaman Çayında akşam yemeğinizi dostlarınızla yiyebilirsiniz. Deniz ürünlerinin bol olduğu Muğla bölgesinde kesinlikle balık yemeden buradan ayrılmamalısınız.

Sarıgerme Plajı: Dalaman’a komşu olan bir belde olan Sarıgerme mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Sarıgerme de yol boyunca yürüyüş yaparken portakal ağaçlarına rastlayabilirsiniz. Belde de turunçgiller çok fazladır. Ortaca ilçesine bağlı olan Sarıgerme köyü adeta turunçgil cennetidir. Sarıgerme plajı uzun kumsallarıyla ve çam ağaçlarıyla etkileyici bir görünüme sahiptir. Sarıgerme’nin eşsiz pırıl pırıl denizine girebilir ve upuzun kumsalında rahatlıkla güneşlenebilirsiniz. Ayrıca bu beldede çok sayıda İngilizler vardır. Burada acıktığınız zaman rahatlıkla yemek yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur.

Telmessos Antik Kent: Dalaman’ın birçok eşsiz güzelliğinin yanı sıra tarihi birikimi de ilgi çekmektedir. Dalaman tarihini merak ediyorsanız bu Antik Kent’i mutlaka görmelisiniz. Yüzyıllar öncesindeki kaya mezarlarına ev sahipliği yapan kent görülmeye değer.

Dalaman Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ege bölgesinin gözde şehirlerinden olan Muğla iline bağlı Dalaman, bölgenin en gözde tatil beldelerinden biridir. Dalamanda olan havalimanının sayesinde farklı illerden beldeye geliş kolay olmaktadır. Ayrıca Dalaman’a karayoluyla da ulaşım sağlanmaktadır.

Türkiye’nin birçok ilinden Muğla bölgesine otobüs firmaları hizmet vermektedir. İzmir Muğla ve Fethiye’yi birbirine bağlayan karayolu üzerinden bu bölgeye gelmek oldukça kolay olmaktadır. Özel aracınızla bu yol güzergâhı üzerinden 5 saatte Dalaman’a varabilirsiniz. Eğer ki Muğla’dan bu ilçeye gelmek istiyorsanız 1 saat 15 dakikada bu şirin beldeye ulaşabilirsiniz.

Dalaman havalimanı ile bölgeye İstanbul ve Ankara’dan rahatlıkla ulaşılabilir. Dalaman merkez ile havalimanı arasındaki mesafe 10 km olup transfer hizmeti veren firmalar ile rahatlıkla havalimanına ulaşabilirsiniz.

Dalaman’da Nerede Kalınır?

Dalaman tanıtım videoları izlerken belde de birçok 5 yıldızlı otel ve butik oteller mevcut olduğunu görmüşsünüzdür. Her bütçeye uygun fiyat aralığında hizmet veren butik otel ve pansiyonlarla bu şirin beldenin tadını çıkarın.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler