icon

Datça 'nın En Güzel 9 Plajı

Muğla dendiğinde ilk akla gelen tatil beldelerinden bir tanesi Datça. Rengârenk begonviller, yemyeşil ağaçlar, masmavi deniz ve antik kalıntılar ile herkesin görmesi gereken bir belde. Tarih boyunca insanların ömrünü uzatacak kadar güzel olduğu konuşulan bu harika yere giderseniz tercih edebileceğiniz 9 farklı plajı sizin için derledik.

Palamutbuku Plaji

Palamutbükü Plajı

Hayatınız boyuna gireceğiniz en berrak deniz olmaya aday bir yerle listemize başlıyoruz. Datça merkeze 19 kilometre uzaklıkta olan Palamutbükü Plajı yarımadanın en güzel koylarından birisinde bulunuyor. Tabanı taştan olduğu için deniz ayakkabısı kullanmanızı öneriyoruz. Bu şekilde berraklığı ve doğallığı rahatlıkla yaşayabilirsiniz. En güzel manzaraya sahip Datça otelleri, Palamutbükü plajı yakınlarında konumlanıyor.

Ovabuku Plaji

Ovabükü Plajı

Datça’ya 19 kilometre uzaklıkta olan Mesudiye Köyü’nün sınırları içerisindeki Ovabükü Plajı kesinlikle tercih edilebilecek plajlardan bir tanesi. Acemi yüzücüler ya da küçük çocuklar için çok uygun bir bölge olmayabilir. Suyun hızlı bir şekilde derinleştiğini söylememiz gerekli. Plajda yer alan restoranlarda yöresel ürünleri tüketebilir ardından depoladığınız enerjiyi berrak sularda yüzerek harcayabilirsiniz.

Hayitbuku Plaji

Hayıtbükü Plajı

Ovabükü Plajı ile komşu olan Hayıtbükü Plajı da tercih edilebilecek alanlardan bir tanesi. Ovabükü Plajı’na göre daha sakin ve sessiz bir yer arıyorsanız burası sizin için uygun olabilir. Sahili kum ve denizi sığ olduğundan çocuklu aileler için oldukça uygun. Çok büyük bir alan olmadığından yüksek sayıda insan da bulunmuyor. Bu sebeple de aileler güvenli bir biçimde tercih edebilir.

Datça

Hastanealtı Plajı

İsmi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Hastanealtı Plajı da şehir merkezindeki plajlardan bir tanesi. Datça Devlet Hastanesi’nin hemen yanında yer aldığı için bu ismi alan plaj kuzeyden esen rüzgârlar nedeniyle serin bir yapıya sahip. Çok sıcak yaz günlerinde serinleme garantisi istiyorsanız hiç düşünmeden bu plaja yönelebilirsiniz.

Kizilbuk Plaji

Kızılbük Plajı

Hayıtbükü Plajı ile 500 metre mesafesi bulunan Kızılbük Plajı da her zaman tercih edilebilecek adresler arasında yer alıyor. Palmiye ağaçları ile çevrili olan bu plaj hayallerinizi bir anda gerçeğe çevirebilir. Plajın hemen yanında yer alan tepe gün batımında kızıla boyandığı için plaj bu isimle anılıyor. Bu anlara tanık edip gününüzü mutlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Karaincir Plaji

Karaincir Plajı

Benim gireceğim deniz sığ, ılık ve dalgasız olmalı diyorsanız aradığınız nokta Karainci Plajı olacaktır. Koyu mavi ve tertemiz denizinde zaman geçirmekten büyük bir keyif alacaksınız. Özellikle acemi yüzücüler için en doğru adres olarak gösterilebilir. Yeme-içme yerlerinin olması da en önemli avantajlarından bir tanesi olarak gösterilebilir.

Kumluk Plaji

Kumluk Plajı

Datça’nın merkezinde tercih edebileceğiniz bir plaj arıyorsanız Kumluk Plajı tam size göre. Kazım Yılmaz İlkokulu’nun olduğu noktadan başlayan bu plaj Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam ediyor. İsminde de anlayabileceğiniz gibi plaj kumlu ve oldukça sığ. Bu sebeple de herkes için uygun bir adres olduğu söylenebilir.

Taslik Plaji

Taşlık Plajı

Şehir merkezinde bulunan ve mavi bayrak almaya hak kazanan Taşlık Plajı da sıklıkla tercih edilen noktalar arasında yer alıyor. Kuzey rüzgârlarının ulaşamadığı bu plaj oldukça dalgasız ve konforlu. Plajın hemen yanında yer alan yol trafiğe kapalı. Bu kısmı yürümeniz gerekiyor. Ancak çok sayıda kafe ve restoran yer aldığından yapacağınız yürüyüşler son derece keyifli olabilir.

Kargi Koyu Plaji

Kargı Koyu Plajı

Datça’nın merkezine yalnızca 3 kilometre uzaklıkta olan Kargı Plajı’na yürüyerek dahi ulaşmak mümkün. Merkezden yarım saatlik bir yürüyüşle bu harika plaja ulaşabilir ve sporunuzu yaptıktan sonra serin sularda dinlenebilirsiniz. Akvaryum gibi bir denize sahip olduğunu söylememiz gerekli. Ancak biraz hızlı derinleşen bir yapısı var.

Yorumlar