Düden Şelalesi

Antalya il sınırları içerisinde olup, Antalya merkezine 10 km uzaklıkta olan Düden Şelalesi, bölgenin en fazla dikkat çeken doğal güzellikleri arasında sayılmaktadır. Bu su kaynağının başlangıç noktasının Kepez Hidroelektrik Santrali olduğu da ifade edilmektedir. Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkan bu akarsu; Düden Çayı boyunca iki kol halinde akışını sürdürmektedir. Aşağı Düden ya da Karpuzkaldıran Şelalesi olarak bilinen kısım Antalya 'ya 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Yukarı Düden Şelalesi ise Varsak mevkisine 1 km mesafede yer almaktadır. Bu şelalelerin her biri Akdeniz 'e dökülmektedir. Oldukça berrak bir su kaynağı olmasından dolayı herkesin ilgisini çeken bir doğal güzellik olarak da adlandırılmaktadır.

Aşağı Düden Şelalesi

Lara ilçesine yakın bir halde bulunan Aşağı Düden Şelalesi, aynı zamanda da Antalya şehir merkezine de 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Aşağı Düden Şelalesi 'nin ilgi çeken özelliği de bu kolun yaklaşık olarak 40 metre yükseklikten dökülüyor olmasıdır. Etrafı falezlerle çevrili olması da dikkat çeken bir diğer detay olarak tabir edilmektedir. Aşağı Düden Şelalesi yakınlarında Gençlik Parkı ve Karpuzkaldıran Askeri Tesisleri de yer almaktadır. Bu yüzden de işletme açısından da sorun yaşanmayacak olması rahatlıkla ziyaret edilme noktasında tercih edilecek bir alan olduğunu da göstermektedir. Bundan dolayı da son derecede ideal bir gezi noktası olarak tabir edilen bir konumda da varlık göstermektedir. 

Yukarı Düden Şelalesi

Yukarı Düden Şelalesi halk arasında İskender Şelalesi olarak da tabir edilmektedir. Bu bölgeden Büyük İskender 'in MÖ 334 yılında geçtiği ve atlarını bu su kaynaklarında sulattığı da ifade edilmektedir. Pamfilya seferi esnasında bu gidiş rotasında olmasından ötürü bu isimle de alınmaktadır. Yukarı Düden Şelalesi; 1970 yılından beridir mesire ve piknik alanı olarak halkın kullanımına açılmıştır. Devlet Su İşleri tarafından bu bölgeye gerekli düzenlemeler yapılmış ve tesisler de meydana getirilmiştir. Böylelikle de daha fazla ziyaretçi çeken ve yerel halkın da ilgi odağında olan bir doğal güzellik alanı olarak adından söz ettirmeyi başaran bir pozisyonda da yer almıştır. 

Düden Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Yukarı Düden Şelalesi Antalya ilinin Kepez ilçesinde bulunmaktadır. Antalya Merkez'e 8,9 KM uzaklıkta olan  yukarı düden şelalesi Muratpaşa ilçesinin Güzeloba mahallesinde bulunan lara bölgesinden denize dökülür. Denize dökülen kısıma ise aşağı düden şelalesi denir.

Düden Şelalesine gitmek çevre yolundan kepez varsak istikametine doğru gitmeniz gerekmektedir. Açık Adresi : Varsak Mahallesi Düden Şelalesi Parkı içi, Kepez/Antalya

Hazır Gelmişken

Antalya 'nın bu güzel şelalesini gezmeye gelmişken etrafta gezilecek diğer yerleride keşfetmelisiniz. Sitemizde bulunan Antalya sayfasını ziyaret ederek gezilecek diğer yerleride keşfedebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler