icon
Yükleniyor..

Eminönü Gezilecek Yerler

Tarihi yarımadanın üzerine kurulmuş olan Eminönü Haliç’in hemen batı kısmında yer alıyor. Hiç kuşkusuz İstanbul’daki en canlı ve en merkezi noktalardan bir tanesi. Günün her saatinde ziyaret edilebilen semtte birçok farklı aktivite için olanağınız mevcut. Tarihi yapısı ve harika aktiviteleri ile birlikte bu semtte zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve muhteşem bir gün geçireceksiniz. İşte sizin için hazırladığımız Eminönü’nün gezilmesi gereken yerler listesi.  

Tahtakale

Listemizin ilk sırasına Tahtakale olarak isimlendirilen ticaret noktasını koymayı tercih ettik. Bizans döneminde önemli bir ticaret merkezi olarak karşımıza çıkan bölge günümüzde aynı özelliğini korumak için çaba sarf ediyor. Tarihi İstanbul sokaklarında geziniyor olmanın keyfini süreceğiniz Tahtakale’de hediyelik eşyalardan elektroniklere, mutfak gereçlerinden süs eşyalarına kadar birçok farklı eşyayı görebileceksiniz. 

Gülhane Parkı 

Şarkılara konu olan, İstanbul’un en ünlü parkı konumundaki Gülhane Parkı listemizin bir sonraki noktası. Osmanlı döneminde padişahların zaman geçirmesi ve stresten uzaklaşması için Topkapı Sarayı’nın arka bahçesi olarak hazırlanan parkta rengârenk güller sizleri karşılayacak. Tanzimat Fermanı’nın da okunduğu yer olan bu parkta muhteşem vakit geçirebileceksiniz. 

Mısır Çarşısı

İnsanlara Eminönü dendiğinde akla gelen ilk noktalardan bir tanesine sıra geldi. İstanbul’un en büyük ikinci çarşısı olan Mısır Çarşısı kesinlikle gezip görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. 1660 senesinde Osmanlı Devleti’nin Mısır’dan aldığı vergileri kullanarak kurduğu çarşı bu yüzden Mısır Çarşısı ismini almış. Mimar Kazım Ağa tarafından tasarlanan çarşıda binlerce ürünü bulabilecek ve alışverişinizi yapabileceksiniz. 

Galata Köprüsü

1994 senesinde tamamlanan ve hizmete açılan Galata Köprüsü Eminönü ile Karaköy’ü birbirine bağlama görevini üstlenmiş durumda. Toplam uzunluğu 490 metredir ve 80 metrelik bir kısmı açılıp kapanabilme özelliğine sahiptir. İstanbul videolarının birçoğunda kadraja girmeyi başaran köprü, balık tutan insanları ve balık ekmek sayışı yapan restoranlarıyla kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. 

Rüstem Paşa Cami

Kanunu Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan’ın kocası Damat Rüstem Paşa için yaptırılmış olan Rüstem Paşa Cami Eminönü görülmesi gereken yerler listesindeki bir diğer durak. Aynı zamanda Sultan Süleyman’ın sadrazamları arasında yer alan Rüstem Paşa için yaptırılan caminin mimarı Mimar Sinan’dır. 1562 senesinde inşasına başlanan ve iki senede tamamlanan cami çok özel mimarisiyle sizleri bekliyor. 

Eminönü Meydanı 

Eminönü’nde yer alan bir diğer alışveriş noktası da Eminönü Meydanı. Hem İstanbul halkının hem de yabancı turistlerin uğrak noktası olan meydanda çok sayıda alışveriş noktası yer alıyor. Meydanda genel olarak hediyelik eşya satışları yapılmakta. Ancak temel ihtiyaçların karşılanması için de bazı ürünler bulunuyor. Semti ziyaret ederken arkadaşlarınızla buluşmak için bu noktayı belirleyebilirsiniz. 

Dördüncü Vakıf Han 

Günümüzde otel olarak hizmet veren ve 1911 senesinde Mimar Kemaleddin Bey tarafından tasarlanan Dördüncü Vakıf Han bölgenin önemli yapılarından bir tanesi. İlk olarak Sultan Abdülhamid’e ait Hamidiye Külliyesi olması planlanmıştır. Ancak I. Dünya Savaşı ve Balkan Savaşları sonrasında zarar görmesi sebebiyle farklı bir şekilde inşasına devam edilmiştir. 

Valide Sultan Cami

Galata Köprüsü’nün güney ucunda yer alan Valide Sultan Cami artık Yeni Cami olarak da isimlendiriliyor. Caminin inşası ilk olarak III. Murad’ın eşi olan Safiye Sultan’ın emri ile başlar. Ancak IV. Murad’ın annesi olan Turhan Hatice Sultan tarafından toplanan bağışlarla 1597 senesinde inşasına devam edilmiştir. 1665 senesinde de inşası tamamlanıp hizmete açılmıştır. Günümüzde de kullanılmaya devam eden cami Eminönü’nde yer alan simge yapılardan bir tanesi. 

PTT Müzesi 

Bildiğiniz gibi PTT yıllardır hayatımızda olan bir oluşum. Yıllardır evlerimize postaları ileten kurumun muhteşem bir tarihi bulunuyor. Eminönü sınırları içerisinde yer alan PTT Müzesi bu kurumun büyülü yolculuğuna sizin de şahit olmanızı sağlayacak. İlk günden itibaren kurum bünyesinde kullanılan araç ve gereçleri görebileceğiniz müzenin ilginizi çekeceğini garanti ediyoruz. 

Hoca Paşa Sokak

Sizlere sunacağımız bir diğer adres ise Hoca Paşa Sokak olacak. Fatih Sultan Mehmet’in hocası tarafından ilk olarak Hoca Sinan Paşasokağı ismiyle kurulan bu sokak artık Hoca Paşa Sokağı olarak isimlendiriliyor. Araç trafiğine kapalı olan sokakta kısa bir mola verebilir ve Türkiye’nin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. 

Galata Kulesi

İstanbul’un en popüler yapıları arasında yer alan Galata Kulesi normal şartlarda ismini de aldığı Galata semtinde bulunmakta. Ancak Eminönü ile çok yakın bir bölge olduğundan Eminönü’ne giden herkes Galata Kulesi’ni de ziyaret etmeyi tercih ediyor. Haliç ve İstanbul Boğazı’nı kuş bakışı izleme fırsatı sunacak olan kulede fotoğraf çekinmek dahi büyük bir keyif. UNESCO Dünya Mirasları listesine alınan kuleyi ziyaret etmeden dönmeyin. 

St. Antuan Kilisesi 

Eminönü’nün merkezine yalnızca 4 kilometre uzaklıkta olan St. Antuan Kilisesi gezip görmeniz gereken bir diğer durak olacak. Katolik kilisesi statüsünde olan bu yapı İstanbul’daki en büyük kilise olma unvanına sahip. Cemaat olarak da İstanbul’daki en kalabalık kilise olma özelliği taşıyor. Muhteşem mimarisi ile sizleri büyüleyecek olan kiliseyi ziyaret etmenizi öneriyoruz. 

Yorumlar