icon
Yükleniyor..

Fethiye Göcek'te Tatil

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Göcek, bölgenin en öne çıkan tatil köylerinden biridir. Mavi ve yeşili bir arada bulunduran huzurlu bir tatil yeri olan Göcek doğal güzellikleri, tarihi ve kültürü ile de turistlerin ilgi odağı bir merkez haline geliyor. Burada tatilinizi rüzgâr sörfü ya da dalış gibi su sporlarıyla neşelendirebilir, şehrin geçmiş tarihine yolculuk yaparak kültürlenebilirsiniz. Birbirinden farklı pek çok aktiviteyi burada gerçekleştirerek eğlenceli bir tatilin altına imza atabilirsiniz.

Göcek’e Nasıl Gidilir?

Göcek tatili için hem karayolu hem de havayolu ile ulaşım gerçekleştirilebiliyor. Tatil köyü, Dalaman Havalimanından 18 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Bu da yaklaşım yarım saatlik bir mesafeye tekabül ediyor. Yaz mevsimi boyunca, şehre uçak ile hemen her gün sefer bulunabiliyor. Şehirlerarası otobüsler ile de ülkenin her yerinde kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

Özel araç ile de gidilebilen Göcek’e, bazı şehirlerden ulaşım saat aralıkları şu şekildedir:

  • İstanbul-Göcek: 12 saat
  • Ankara Göcek: 9-10 saat
  • İzmir-Göcek: 4-5 saat
  • Antalya-Göcek: 3-4 saat
  • Bursa-Göcek: 8-9 saat

Göcek’te Gezilip Görülecek Yerler

Göcek tatili esnasında, gezilip görülecek yerler, bölgenin turist oranını artırmaktadır. Buranın tarihi gezilecek yerler ile gözlemlenebiliyor.

Göcek’te gezilecek noktaların başında Gemiler Adası yer alıyor. Bu ada sadece doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda Bizans dönemine ait kilise ve şapel kalıntıları ile de ön plana çıkıyor. Ada, eski adı St. Nicholas olarak da biliniyor.

Likya Uygarlığı’nın büyük kentleri arasında bulunan Tlos da Göcek’teki gezi planınıza dâhil olabilecek bir yerdir. Tlos, aynı zamanda uygarlığın spor merkezi olarak da biliniyor. Kaynaklara göre Pegasus’un sahibi Bellforonte’nin yaşadığı yer olarak da öne çıkan yer, ev tipi mezarlarla da ilgi odağı oluyor.

Telmessos Antik Tiyatrosu, 1933 yılında keşfedilmiştir. 1995 yılında yapılan çalışmalar sonucunda tamamen ortaya çıkarılan alan, Bizans döneminde arena olarak kullanılmış. İhtişamlı görünümü ve tarihi izleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer oluyor.

Göcek’te Tekne Gezintisi

Göcek tatili esnasında yapılabilecek ve tatilin daha keyifli bir hal almasına katkı sağlayacak çeşitli aktiviteler bulunuyor. Bunlarından biri de tekneyle Göcek’in mavi sularında gezinti yapmak. Coğrafi açıdan pek çok avantaja sahip olan bölgede, sakin koy sayısı oldukça fazladır. Yağane, Yassıcalar ve Tersane adaları da teknelerle ulaşıp görebileceğiniz noktalar arasında bulunuyor.

Göcek’in batısındaki Batı Koyu, doğusundaki İncirli Koy, bu gezinti esnasında en çok tercih edilen duraklar oluyor. Doğa harikası olan Göbün Koyu, tropik adaları andıran görüntüsü ve havasıyla tatilin boyunca ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.

Bunlara ek olarak Yassıcalar’ın güneyinde bulunan Zeytinli Ada’yı, Tersane adasını ve Kleopatra Hamamı da gezip gidebileceğiniz yerler arasında bbulunuyor.

Göcek’e Ne Zaman Gidilir?

Fethiye ilçesine bağlı bir tatil merkezi olan Göcek, sıcak ve ılıman bir iklimin hakim olduğu bir yerdir. Kış aylarında yağış alan ancak yıllık sıcak ortalaması 17 derece olarak bilinen bölge, yılın her döneminde ziyaret edilecek bir noktadır. Ağustos ayı, yılın en kurak ayı olmakla beraber, Aralık ayı en çok yağış alan ay olarak görülmektedir. Göcek tatil köyünün en sıcak ayı 26 derece ile Temmuz ayı olurken, 10 derece ile en düşük sıcaklık Ocak ayında görülüyor.

Güvenli ve ekonomik olarak hemen her bütçeye hitap eden konaklama yerleri ile yerli ve yabancılara her sene kapısını açan Göcek’te keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Yemeden içmeye, dinamik eğlencelerden sakin ve huzurlu aktivitelere kadar pek çok şeyin yapılabildiği tatil köyü, Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biridir.

Yorumlar