Fethiye Kelebekler Vadisi – Gezi Notları

Muğla şehrinin ilçelerinden bir tanesi olan Fethiye, birçok doğa ve tarihi güzellikleri içerisinde barındırmaktadır ve bunlardan bir tanesi de Kelebekler Vadisidir. Oldukça meşhur bir yer olan Kelebekler Vadisi, doğanın eşsiz bir güzelliğinin olduğunun en iyi kanıtlarından bir tanesi olmakla beraber, ziyaretçilerine gerçek bir doğa tanıtımı yapmaktadır. Muğla şehrine biraz uzaklıkta olan bu yer için oldukça fazla bir şekilde ulaşım çeşitleri bulunmakta ve bununla birlikte her tur şirketi genellikle buraya bir gezi düzenlemektedir. Buranın eşsiz manzarası ve bulunan kelebeklerin güzelliğine oldukça fazla bir şekilde memnun kalacağınıza inanıyor ve burayı her zaman Fethiye Gezilecek Yerler, arasında tutacağınızdan eminiz.

Kelebekler Vadisi Drone Çekimi

FETHİYE’DE DENİZE HAYRAN OLACAKSINIZ

Bu vadinin içerisinde oldukça güzel bir şekilde yer almış deniz ile gerçekten hayran olacaksınız ve burada yaşamak isteyeceksiniz çünkü burayı gören kişilerde her zaman bu duygular yaşanmakta ve hissedilmektedir. Denizin temizliği de oldukça fazla bir şekilde hoşunuza gidecek ve sizler de buradan kendinizi bırakıp inanılmaz bir heyecan yaşamak isteyeceksiniz. Birçok tur şirketi tarafından buraya tekne ile de ulaşım sağlanmakta ve burada gün boyunu geçirebilmeniz mümkün, özellikle burada geçirdiğiniz zamanlar oldukça değerli olmakta ve vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Fethiye’ye gittiğiniz zaman eğer buraya uğramazsanız emin olun ki pişmanlık duyarsınız çünkü ne kadar çok anlatılmak istense de Kelebekler Vadisi anlatılmaz. Fethiye Bölgesinde Villa Kiralamak isterseniz fethiye kiralık adresiniz ziyaret edebilirsiniz

Kelebekler Vadisi

KAYALIKLARDA BİR GÜN

Bu muhteşem doğa harikası içinde Kayalıkların üzerinde oturarak hayata bambaşka bakmak istemez misiniz? Bizler bu sorunun cevabını evet olarak duyuyor gibiyiz çünkü gerçekten anlatmaktan çok yaşamak gerekir. Fethiye, zaten birçok doğa güzelliğine sahip fakat bizler daha önce böyle bir yer görmediğinize eminiz ve anlatılandan daha farklı olduğunun farkına varacağınızı biliyoruz. Fethiye kayalıklarında otururken geçen zamanın nasıl geçtiğini ve o muhteşem dakikaların eşsiz olduğunun farkına varmak gerçekten muhteşem bir duygu, bizler bu duyguya hayranız. Bu yüzden Fethiye Gezilecek Yerler, arasında her zaman Kelebekler Vadisini ön planda tutuyoruz ve öneriyoruz, bizlerin önerisine güvenen okuyucularımız ise hiçbir zaman pişman olmuyorlar.

Bu makale 5 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Khabilov

  Manzarali ile çok özel bir yer yalniz bir uyari lütfen kayaliklardan düşüp ölmeyin…

 2. Avatar
  İBRAHİM ASİLSOY

  Kelebekler Vadisi’ne anlatmak için Kelimeler kifayetsiz kalır Tek kelimeyle cennetin ta kendisi

 3. Avatar
  Kezban Yıldırım

  Bazen anlatamazsınız… işte öyle bir yer

 4. Avatar
  hsn gkm

  Çok güzel insana yaşam enerjisi veren bi havası var.gidince bi ömür orda kalma isteği uyandirir

 5. Avatar
  niyazi eser

  Güzel bi yer lakin tek gördüğünüz uçurumun kenarında manzara oturma gibi cade vb hiçbirşey yok en büyük eksiklik diyebilirim.

 6. Avatar
  Yağmur RN

  Kış turizmi fethiyede yok ne yazık ki, o sebeple deniz yoluyla gelemedik ama araba ile gelmek de sıkıntı olmadı
  Fotoğraf çekilmek fazlasıyla heyecanlıydı, tehlikeli ama manzara süperdi

 7. Avatar
  çılgın emzik

  Suyu çok güzel ve berrak eğer yolunuz düserse mutlaka gitmelisiniz 😃

 8. Avatar
  BURHAN BAYRAK

  Önce Ölüdeniz’e in…
  Sonra vadi manzarası için yukarı çık….
  Ama hiç isyan etme…Bu eziyete değecek bir gün batımı manzarası seni bekliyor…Ve orada gençlerin drone ile yaptığı ve fiyatı da makjl olan Kelebekler Vadisi ile bütünleşen çekimi kesinlikle yaptır…

 9. Avatar
  Mutlu Saray

  Öncelikle vadide kelebek falan yok 🙂 araçla gittik mükemmel ötesi bir manzara vardı. Ayrıca dron ile çekimler yapıyorlardı. Dron çekimlerini kişi başı 20 TL den yapıp telefonunuza atıyorlar. Çekimler mükemmel bir şekilde ustalıkla yapılıyor. Bilhassa balayına gelenlere tavsiye edilir. 10 numara 5 yıldız 🌟

 10. Avatar
  İbrahim ÖZKAN

  Harika.bir mekan, görülmeye değer müthiş münzara keyfi… Ancak yolu iyi değil. Vadiyi gören tepede bulunan yerde güvenlik önlemi yok. Daha önce ayağı kayıp düşenler olduğu anlatılmakta ve haberlere konu olmakta.

 11. Avatar
  Amatör Ses

  Denizi, Doğası ve Manzarasıyla Göz Kamaştırıcı Yerlerden Birisi..!

 12. Avatar
  Berfin Sinem Aydın

  Arabayla inişin imkansız olması nedeniyle koya tek ulaşım ölüdenizden teknelerle sağlanıyor gidiş geliş bir kişi 30tl. Arabayla giderseniz koyu sadece kuş bakışı görebilirsiniz, onunda kendine has bir güzelliği olsa da denize girmek isterseniz tekneden başka yol yok. Bir çok kişi drone kullanarak çevrede inanılmaz görüntüler kaydediyor, eğer elinizde varsa getirmeyi unutmayın. Eğer arabayla gelecekseniz yolların darlığından dolayı trafin bir anda yoğunlaşabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Orada fotoğraf çekebileceğiniz alanlar var ancak uçurum kenarı olduğundan oldukça tehlikeli, özellikle küçük çocuklar için.

 13. Avatar
  Merve Uslu

  Muhteşem bir manzarası var doğa harikası. Denize de girerim düşüncesiyle gitmeyin sakin arabayla ulaşımı yok sadece tekneyle gidiliyor. Arabayla daga tırmanıp sadece fotoğraf çekip donebiliyorsunz bir tesis falan yok. Inanılmaz yüksek ve kayalıklar cok tehlikeli çok ama çok dikkat etmek gerekir bir anlık hata Allah korusun. Isteyenlere de 40 tlye drone ile video çeken birisi vardı.

 14. Avatar
  Ali Tine

  Türkiyenin ayrıcalıklı bir ulke olduğunu hissedebiliyorsunuz görülmeye kesinlikle değer

 15. Avatar
  Sedat Pehlivan

  Çok hoş bir vadi. Ama o kadar yol gidince vadi manzaralı bir çay bile içecek yer yok. Bazı tesisler var ama konaklama temalı. Günübirlik tesis, lokanta cafe yörük çadırı olsa âlâ olur. Buradan Ölüdeniz e Karadeniz usulü teleferik olsa renk katar.

 16. Avatar
  Vedat Odacı

  Sahip olduğu birçok endemik tür sebebiyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan bir tanesi olan Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995’te alınan kararla 1.derece doğal sit alanı ilan edilerek her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Kelebekler Vadisi adı ise vadide yaşayan 80’den fazla kelebek türünden, özellikle de Kaplan Kelebeği’nden almıştır. Vadinin çevresi, yaklaşık 350 metreye ulaşan kayalık duvarlarla çevrilidir. Kaynağı Faralya’da bulunan ve yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülen bir şelale, vadinin ortasından geçen bir dere yoluyla Akdeniz’e dökülür.
  Kelebekler Vadisi, zengin ekolojik yapısıyla, değişik coğrafi oluşumuyla bilim insanlarının incelemelerini yaptıkları uğrak noktalardan bir tanesidir. Özellikle botanikçilerin ve entomologların incelemelerine konu olmaktadır. Ayrıca birçok çevre örgütü, ekolojik dokuyu incelemek için sık sık vadiyi ziyaret etmektedir.

 17. Avatar
  Kimliksiz Cani

  Muze kismi gereksiz pahali ama cicek bahcesi cicekseverler icin cok guzelll ilgilenenlerin ellerine saglik

 18. Avatar
  Hakan Bicakci

  Ölüdenizden tekne turu ile gittik, tekne koyda indirip sınırlı bir zaman veriyor, tekneyi kaçırmamak için hızlıca yürüdük, patika bir yolu var, birşey görürüz ümidi ile 15, 20 dk kadar yürüdük,dağa gelip biraz tırmandıktan sonra pes ettik, hiçbirşey yoktu görmeye değer. Birde bilet kesiyorlar girişte içerde birşey varmış gibi. Plaj ve denizi ise on numara, tur ile giderseniz vadiye girmek yerine plajda ve denizde takılmanızı tavsiye ederim.

 19. Avatar
  ÇAĞDAŞ ÖZTÜRK

  Yol biraz uzak kalıyor ama gittiğinize değiyor. Fethiyeye yolu düşen kim varsa gidip görsün o kadar diyorum

 20. Avatar
  Arif Arslan

  Manzarası harika olan doğa harikası. Otur seyret. Anlatmaya kelimeler yetmiyor. Kelebekler vadisine ulaşmak için bayağı virajlı yollardan geçiyoruz. Manzaraya dalıp yola dikkat etmemezlik yapmayın. Ayrıca insanlar çok tehlikeli yerlerde fotoğraf çekiliyorlar. Canınızı tekliye atmaya gerek yok.

 21. Avatar
  Emre Ertekin

  Ölüdeniz plajında kişi başı 30 tl ufak tekneler var. 20dk da gidiyorlar. Karadan da ulaşmak mümkün ama dik bir patika inmek gerekiyor. 11:00, 11:15 ve 12:00’da var. Dönüş en son 17’de.
  3 tane gezi teknesi geldi, sahili kapadılar, yüzecek yer kalmadı, müzik açtılar sonuna kadar, bir ankara havası, bir tekno karıştı. Denizi taşlı, ayakları yarıyor. Tepemde güneş, altımda keskin taşlar, kulağımda oyun havası-tekno, “Ne yaşadık yahu biz ?!” deyip hemen geri döndük, yarım saat bile kalamadık.

  Tabiatı, görüntüsü çok güzel ama zaman geçirilecek bir yer değil. Ayrıca çalışan teknelerin hiçbirinin iskelesi yok. Tekneye binmek için SAT komandosu olmak lazım.

 22. Avatar
  alperen asiltürk

  30 TL verdik tekneye saat 12 gibiydi saat 14:30 a kadar olan bütün vapurlar doluydu içimden dedim ki herhalde çok iyi biryer ki millet bu kadar gidiyor. Oraya gittik bir şelale var diyorlar giriş ücreti var kişi başı 6 TL 15-20 dakikalık b ir yürüyüş ardından ulaşıyorsunuz şelale dedikleri şey 1.50 boyunda garip bir şey şelale kim dediyse artık. Birde plajı var tekneler sürekli gelip gidiyor onların benzin pisliklerinden yerdeki taşlar yağlanmış. Tamam ekstrem köyü bir yer olmasa da kesinlikle fethiye gibi bir yerde gidip kişi başı 30 TL ye değecek bir yer değil tavsiye etmiyorum.

 23. Avatar
  Betül İpek

  Muhteşem manzarası vardı koyun içine inmek istedk ama cesaret edemedik tam da o gün birisi düşüp vefat etmiş inerken. Korktuk açıkçası ama doğal manzarası harika sadece manzara için gidilir

 24. Avatar
  Şafito Tofita

  Kelebekler vadisi abartıldığı kadar güzel değil bence. En azından yılın bu sezonunda şelale kurumuş oluyor. Endemik yapısı farklı olabilir ama k da giriştik olarak bir önem arz etmiyor. Kelebek görmek bu mevsimde çok mümkün değil. Ayrıca tekneler yanaşıyor insan kalabalığı ve curcuna var. Açıkçası pek zevkli geçmedi. Herkes deli gibi fotoğraf çekme yarışında.. Bir kereye mahsus gelip görürsünüz. Çok da matah değil.

 25. Avatar
  Erdem Yüce Gül

  Çok güzel bir manzara fakat çok tehlikeli bir yolu var 14 yaşından küçükler gelmemeli

 26. Avatar
  Ayşe Nur Tanrıkol

  Giriş ücreti kişi başı 6 TL. Kesinlikle spor ayakkabıyla veya çıplak ayakla yürümeyi denemeyin. Spor ayakkabınızın mahvolması bir sorun teşkil etmiyorsa tabii. Taşlar çok can yakıyor ve çok kayganlar. Kaymayan terlik alsanız daha rahat hareket edersiniz:) Şelale dedikleri de küçük ama yine de bir görün derim. Bu arada 3 senedir gidiyorum ilk defa bir kelebeğe denk geldim: Etrafa bakarak gidin görünce insan mutlu oluyorr..

 27. Avatar
  ibrahim altay

  Vadi güzel de,kelebek kalmamış girişte şelale var diye ücret alınıyor şelale falan yok

 28. Avatar
  Sinan Osman

  Yukarıdan uçurumların olduğu kısma araba ile ulaşmak mümkün. Kesinlikle görülmesi gereken bir güzelligi var. Güzel bir fotoğraf cekilmek isterseniz büyük risk almanız gerekir. Çünkü uçuruma doğru kayalıklardan inmeniz gerekiyor. Bence böyle bir riske girmeyin çünkü her sene en az 10 kişi bu şekilde duserek can veriyormuş. Bir fotoğraf için değmez. Tepeden manzara harika. Tekne turları ile de ilk durak olarak kelebekler vadisi plajina gidebilirsiniz. Tekne turları 100 ila 120 tl arasında. Vadide cafeler yeşillikler var. denizi ve kumsalı tasli ve hemen derinleşiyor.

 29. Avatar
  Özge Karaaslan

  Kamp alanı çok güzel, sahile çadır kurabiliyorsunuz. Denizin sesiyle uyuyup uyanmak huzur verici. Kişi başı 100 tl vererek kahvaltı-akşam yemeğinden yararlanabiliyorsunuz. Şelaleye gidip buz gibi suyunda ferahlayabilirsiniz. Herkes kendi halinde kuralların olmadığı salaş bir yer. 🙂 Akşamları barda ya da clubta eğlenceler düzenleniyor. Marketi de var. Gelin görün💃🏻

 30. Avatar
  Aslı Zeray

  Şimdi öğrenci olanlar gidip kamp kurabilir miyiz diye düşünücek daha sonra teknelere fiyat sorup hayal kırıklığına uğrayacaklar daha sonra araç yoluyla da gidildiği ama aşağı inilemediği söylenecek ve sonuç yine hayal kırıklığı…

 31. Avatar
  Anıl D.

  Burası nefes kesen bir manzaraya ve yüksek dozda huzura sahip bir yer. Aşağıya inip yüzmek mi yoksa dağa çıkıp manzaraya doymak mı derseniz ikisini de yapmadan dönmeyin derim. Ve bu manzarayı hem sabah hem de güneş batısında görmeye çalışın muhakkak. Asla pisman olmayacaksınız. Daga çıkarken cok dikkatli olun !

 32. Avatar
  melahat düzgün

  Muhteşem kara yolu sizi tehlikeye atabilir denizden de gidilirse muhteşem manzara

 33. Avatar
  Aygül Özger

  Tekne ile 2 kez gittiğim 2sinde de 1 tane kelebek görmediğim yer. Zaten rehberimiz iletmişti kelebek olmadığını fakat yine de bir umut işte. Kelebekler de haklı o kadar kalabalık yerde bulunmaları biraz zor. Tekne ile gittiğinizde karşınızdaki manzara bir harika. Bir yerde deniz biryerde doğa harikası. Fazlası ile tekne yanaştığı için yüzmeyi düşünmeyin. İçeriye girip tepeye kadar ilerlemeyi düşünüyorsanız ayağınızda deniz ayakkabısı benzeri spor ayakkabı giymelisiniz. Tekneden indikten sonra çadır alanını geçip taş toprak ve ağaç alanda hafif yukarı doğru çıkarken dikkatli olmanızı öneririm. İlerleyecekseniz çocuklar için pek uygun değil. Biraz ilerledikten sonra taşların arasında tatlı su akan biryere Denk geliyorsunuz. Orada sudan içip ferahlayabilirsiniz.

 34. Avatar
  S. Ö.

  Manzara olarak harika bir yer ! Ulaşım açısından arabayla gidip yol kenarlarına park edip fotoğraf çekinen insanlar görebilirsiniz tabi vadinin üstündeyseniz. Bunun yanısıra aşırı tehlikeli bulduğum yer özellikle selfie çekilebilmek için insanlar kayalıkların en uç noktasına kadar gidebiliyor. Eğer yazın gidiyorsanız baya sıcak. Arılar çok ama bence pek sorun teşkil etmiyor.

 35. Avatar
  Neslihan DEĞİRMENCİ

  Manzarası, denizinin temizliği ve doğası harika. Şu ana kadar gittiğim koylar içerisinde en güzeliydi. Fakat buraya kara ulaşımının olmaması, vadi içinde market olmaması iki restoranın olup onların da son derece pahalı olması büyük dezavantaj. Mutlaka gidilip görülmeli ama vadide kelebek aranmamalı. Şelaleyi görmek için çok yol yapıyosunuz yaya olarak oldukça da çetin bi yol sizi bekliyor ancak su miktarı oldukça azalmış önceden daha çoktu. Doğaya verdiğimiz zarar diyorum, iyi eğlenceler diliyorum.

 36. Avatar
  Danyal Mugurtay

  Eger Fethiye veya Oludeniz bolgesine yolunuz duser veya bu bolgeye tatil icin giderseniz, gezi programi duzenlerseniz bir fotograflikta olsa mutlaka ugramalisiniz. Eger vadiye veya plajina ugramak isterseniz yol yok. Ozel tekne ve tur tekneleri ile gitmeniz gerekir. Benim tavsiyem Yukaridan karayolu ile gitmeniz. Tepeden muhtesem bir manzarasi var. Iyi seyirler.

 37. Avatar
  Lider Medya

  Huzurlu ve sessiz bir tatil arayanlar için vazgeçilmez bir yer. Doğası, vadinin manzarası muhteşem. Vadideki işletme yemekleri ve hizmet anlayışıyla çok çok iyi. Özellikle geceleri bambaşka bir güzelliğe bürünüyor Kelebekler Vadisi. Vadiye Faralya köyünden iniş var ancak ciddi dikkatli olunmalı. İp ile inilen birkaç bölüm var ve sırtınızda ağır çantalarınız varsa fazlaca riskli. 2017 Yılında yaşanan sel nedeniyle yol kapatılmıştı şu an bilemiyorum ama risk almayın derim. Fethiye merkezden tekneyle rahat rahat ulaşabilirsiniz.

 38. Avatar
  Reyyan Sema

  Çok guzel bı yer tekne turlarıyla gidilebilir turlar 80 ile 120 arasında ücretleri değişiyor. Bütün turlar aynı yerleri gezdiriyor aynı menü yeniyor boşuna fazla ücret vermeyin

 39. Avatar
  Serkan Blueli e

  Burada yasadiklarim tam bir komedi ulasim sikinti vadinin shuttle tabir ettigimiz dolmus tekneleri profesyonellikten hatta turist/musteri/saygi ucgeninden uzak azarlanabilirsiniz veya multeciler gibi geri donuste tek eye alinmak icin yalvarabilirsiniz gidis donus 30tl cay falan 4 tlden baslayan fiyatlarla vadiye giriste ayrica kisi basi 9 tl hersey para bedava yok ayrica deniz dalgaliydi umarim arada duruluyordur

 40. Avatar
  Cemil Albayrak

  Fethiye ilcemizin sahil yolundan aracinizla daga tirmanmak suretiyle zirvede tepeden kelebekler vadisini gözlemliyorsunuz manzara harika sanki gizli bir sahil yolunuz düşerse bu manzarayı kaçırmayın.

 41. Avatar
  Şule İZMİRLİOĞLU

  Tehlikeli ve ürkütücü.. Lakin muhteşem manzarası insanı büyülüyor. Herkesin gidip görmesi gerekiyor. Ama çok dikkatli olunmalı. Fotoğraf hevesi korkunç sonlanabilir. Gerekli önlemler ve güvenlik tedbirleri alınırsa ya da cam teras yapılırsa hem turizm potansiyeli artar hem de tehlike saçmaz…

 42. Avatar
  Melih Tektaş

  Öğlen saatlerinde gelmeye başlayan tur teknelerini ve wc&duşların fiziki koşullarını saymazsak çadır kampı için çok çok iyi bir tercih. Biraz kafa dinlemek ve yalnız kalmak istiyorsanız deneyebilirsiniz.

 43. Avatar
  Begüm Yıldız

  Sahane manzaraya bayıldım

 44. Avatar
  Alper Çam

  Gidilip görülmesi gereken bir yer ama içinde bulunan işletmeler aşırı pahalı ona göre tedarikli gidin. ölüdenizden tekneler ile ulaşılıyor sahiline 2019 da güncel fiyat kişi başı gidiş dönüş 40 tl

 45. Avatar
  Mustafa Tetik

  Bu yer bence sırf manzarası için bile gidilir. Ama gidecek olanlara tavsiyem fazla hız yapmayın çünkü yolları çok virajlı ve tehlikeli ama dediğim gibi manzarası çok güzel bir de kayalıklar çok tehlikeli düşerseniz parçanizi bile bulamazlar çok dikkat edin son sözüm yine de gidin Fethiye ye gidipte oraya gitmemek olmaz

 46. Avatar
  Melih Sevil

  Tekne turlarınla gidin sakın aracınızla gitmeyin

 47. Avatar
  Deniz Tahtalı

  Doğa harikası olarak oldukça farklı güzel bir yer güzel aslında sönük kalıyor muhteşem olağan üstü kesinlikle görmeniz lazım,herkes arabayla veya tekneyle gelip bakarak heryeri ayağı toprağa değmeden gezmek istiyor. Hayat ve yaşamak okadar basit ve zevksiz değil …

 48. Avatar
  Gezelim. me

  Hem konaklama yapabileceğiniz hem kamp yapabileceğiniz ve doğayla başbaşa olabileceğiniz nadir mekanlardan. Vadiye kara yoluyla ulaşım var fakat tehlikeli ve ölümcül, siz en iyisi tekneyle ulaşın, gidiş dönüş 30 TL, vadide bungalow tarzı konaklama seçeneği ve çadır tipi konaklama seçeneğiniz var. Dalış yapabilirsiniz ki kesinlikle bu deneyimi yaşayın

 49. Avatar
  Şule BIÇAK

  Kamp yapmak için mükemmel bir yer. Sabah gözlerinizi muhteşem bir manzaraya ve eşsiz maviliklere açıyorsunuz. Ayrıca güzel bir köyde bulunuyor. Eğer kamp yapıyorsunuz sabah yürüyüşüne çıkmak çok iyi geliyor, tertemiz bir havası var. Kelebekler Vadisi her yönüyle büyüleyici bir ortam, yalnız istenmeyen bir kaza olmaması için de dikkat etmekte fayda var.

 50. Avatar
  A. Cvk

  Yükseklik korkusu olan hiç gitmesin. Bir resim çekilmek için de değmez

 51. Avatar
  Engin Demirci

  Kelebekler Vadisi ise; Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz beldesi sınırlarında kalan bir cennet alanıdır. Boyu 350 metreyi bulan sarp kayalıklarla çevrili olan vadi, 80’den fazla kelebek çeşidine ve özellikle Kaplan kelebeğine ev sahipliği yapar. Faralya Köyü içinde kaynağı bulunan ve 50 metrelik yükseklikten vadiye dökülen şelale muhteşem bir manzaranın oluşmasını sağlar. Şelaleden dökülen sular Akdeniz’e karışır.

 52. Avatar
  Mesut Solaklar

  Beklentim çok yüksekti fakat bir yer ne kadar popüler olursa o kadar çabuk güzelliğini kaybediyor. Deniz çok güzel değil sürekli her yere tekne yanaşıyor, bu konuda bir düzenleme yapılıyor. Vadiyi gezmek isterseniz bir amca oturmuş 6 TL istiyor. Hayal kırıklığı

 53. Avatar
  Zülfikar karabağ

  olağanüstü doğa harikası..korumalıyız burayı mutlaka..çöp atanlar coktu etrafa

 54. Avatar
  ümit çakır

  Olmazsa olmaz bir yer değil. Eğer ki orada yüzmek isterseniz ki yüzülecek o kadar yer varken bence gerek yok. Kelebek vadisi ama bir tek kelebek göremedik sebebi mevsimden zamandan mıdır bilemem ama görmedik sonuçta. Bir de vadiye girişte alınan 6 tl bir ücret var fiş falan da verilmedi ne kadar doğru tartışılır. Onun için bir kez daha düşünün..

 55. Avatar
  mehmet aslan

  Faralya yolunu takip ederek ulaşılan bir yer var. Manzarası çok güzel. Ancak kayalık alanda biraz ilerlemek lazım. Yükseklik korkum olmasına rağmen son noktaya kadar inebildim. Uygun ayakkabınız varsa herhangi bir sorun olmaz.

 56. Avatar
  fatih yıldız

  Benim gibi yükseklik korkusu olan bir adam için bile mükemmel bir yer araç tecrübesi çok iyi olmayanlar için yola çok dikkat etmeli acele ve panik yapmamalılar

 57. Avatar
  Serdar'ın Gezegeni

  Ulaşımı sadece ölüdeniz den kalkan tur tekneleri ile gerçekleşiyor. Tekne kişi başı 100 tl öğle yemeği dahil ve 5 koy gezerek kelebekler vadisine geliyor. Vadiye gelen tekneler den yüzmeye pek yer kalmasa da gidilmesi gereken bir yer. Vadiye sadece deniz yolu ile ulaşım olduğu için vadi de ki fiyatlar da ona göre uygun.

 58. Avatar
  Tevfık Incı

  Tekne turlarıyla gidiliyor yukarıdan aşşağı inilmiyor

 59. Avatar
  Asuman A

  Ölü denizle çok yakın, ikisi için aynı gün ayrılabilir.
  Ben beklentimi biraz fazla tutmuştum o yüzden hayal kırıklığı yaşadım,
  Sadece manzarası için gidilir ama tedarikli gitmek gerek, termosla çayını ve sandalyeni alıp gideceksin, oh mis.
  Manzaraya eşlik edecek bir çay bahçesi yok.
  Ama görülmeye değer 😇

 60. Avatar
  Fatma Arslan

  Karadan gidip kısıtlı manzara görmek için kayaların arasında yürümeye çalışmak yerine tekne turunu öneriyorum. Bu kadar güzel bir koy benim yaptığım gibi görülmemeli😊

 61. Avatar
  Altuğ Çakır

  Kelimelerle anlatabilirmiyiz sanmıyorum:) Günübirlikçi şikâyetçilere selam olsun. Çok şikayet edin ki gündüz gelen kirleten tekne sayısı azalsın lütfen.

 62. Avatar
  OMER TUT

  Cok guzel ama asiri tehlikeli cok dik fotograf cekilcem diye dikkataiz olmayin cok uca gitmeyin daha once sıkıntılarda oldu dikkatli olun

 63. Avatar
  ysrdynkl

  Harika görsel özellikle fotoğraf çekilecek güzel yerler var Ölüdeniz ayaklarınızın altında oraya gitmisken faralya köyünde kahvaltı yapmayı unutmayin

 64. Avatar
  Kerem Bayraktar

  Muhteşem manzarası ve sakinliği var, sahil komple iri taşlardan oluşuyor. Deniz hemen derinleştiğinden çocuklara uygun değil, aynı şekilde iskelesinin olmaması (dalgalı günler tekneden iniş biniş problemli) medeniyete olan uzaklığı çocuklu ailelerin 2 kere düşünmesi gereken bir mesele. Rockbar’ın sakin zamanını yakalayabilirseniz oturup düşüncelere dalabilirsiniz. Özellikle öğlen yanaşan tur tekneleri berbat, sahili berbat edip giden turistler akın ediyor. Gürültü, dumana boğulma ve tekne pislikleri sahili mahvediyor. Kalabalıklardan hoşlanmayanlar Mevsim dışı (Nisan – Mayıs, Eylül sonu) gitmeli. Hijyen beklentisi olanlar alternatif arayışlara girmeli.Özellikle geceleri kafa dinlemelik bir yer

 65. Avatar
  Esra Tokem

  Manzara mükemmel ama kayalardan biraz aşağı inmeniz gerekiyor. Yükseklik korkusu ve tansiyonu olanların dikkat etmesi gerekir 😧 ölüdenize kadar gelmişken bu manzarayı görmenizi tavsiye ederim.

 66. Avatar
  Kenan Enis

  Dünya üzerinde görülebilecek en muhteşem yerlerden birisi. Drone ile videonuz çekiliyor onu da tavsiye ederim 20 tl ye harika video yapıyor iki genç.

 67. Avatar
  Hilal Tosun

  Fethiyenin meşhurlarından bir yer gidip gitmemekte aşırı kararsız kalmıştık çünkü araçla gittiğiniz yer vadi değil vadiye tepeden bakan bir yer ve çok tehlikeli diye okuduk duyduk. Tekneyle geçmek içinse turlara katılacağımızı düşünüyorduk ki turlar hem sabahtan akşama kadar sürüyor hemde çocukla okadar saat denizin üstünde çokk zor olurdu günü birlik sadece kelebekler vadisine giden bir tekne aradık tur şirketleri öyle bişeyin olmadığını söylediler meğer varmış!! 30tl karşılığında sadece kelebekler vadisine giden tekneler varmış hemen ölüdenizden kalkıyor eğer bizim gibi tur vadi ikileminde kalırsanız bu yolu tercih edebilirisniz. Vadiye giriş harika unutulmuş köy gibi duruyo cennet gibi görünüyor tekne vadiye yaklaştığında hemen fotograf çekin:) çok küçük bi tekneyle götürülüyorsunuz ve inanılmaz sallanıyor mide bulandırıcı olabiliyor yanınızda çubuk kraker olmalı vadiye varınca iki işletme var ama fiyatları genel olarak tuzlu denize girenler var pek tabii girilebilir yoksa zaten ne yapacaksın ki orada? Vadiden ilerisini yürümek için 6lira istediler zamandan dolayı bide ahım şahım bir ilerisi olmadıpından gitmedik cafenin birinde oturup vakit doldurduk. Gene deniz ayakkabıları yanınızda olmalı tekneye girip çıkarken suya batıyorsunuz illaki..vadi içinde çadır alanları var ama ateş yasak wc var 2lira kabin ve duş alanı var..

 68. Avatar
  SERHAT EVLİ

  Kara yolundan ulaşım yok. Sadece yukarıdan belirli bir kısmını görebiliyorsunuz. Sit alanı olduğundan yol veya herhangi bir çalışma yapılmıyor. Ulaşmak isteyen ölüdenizden tekne ile ulaşabilirsiniz. Manzara muazzam. Çevremizi ve doğal güzelliklerimizi koruyalım gelecek nesillerde bu alanları görebilsin.

 69. Avatar
  Cumali Uçar

  Resimlerde göründüğü kadar kolay ulaşılabilen bir yer değil. Gemiyle giriş yapmak daha güvenli zira arkamdaki kayalıklardan her an düşme tehlikesi yaşayabilirsiniz.

 70. Avatar
  cem filizcan

  Fethiye de görülmesi gereken yerlerden biri ancak yukarıdan bakıldığında ki o güzellik aşağıya inince yok oluyor. Sırf güzel görüntüsü için kelebekler vadisi tekne turuna katıldım. Ama aşırı dalgalı olması sebebiyle denizden hiç zevk almadım.
  Bence yukarıdan fotoğraf çekin, Fethiye merkez den 12 ada tekne turuna katılın 😉

 71. Avatar
  Burak Bayar

  Fethiye merkezden direkt otobüslerle ölüdenize gelebilirsiniz. Oradan otostop ile yukarı çıkabilirsiniz. Neredeyse her sene aşağı düşüp ölen oluyor dikkatli olmak gerek. Kamp yapılabilir ancak önermem. Aşağı taraflarlada vadiyi düz gören bir yer var orada ücretsiz kamp yapılabilir. Uygun fiyata kamp yeri veren bir yer var. Aşağıda kamp yapmak ücretli. Ama değer mi bilmiyorum. Ben önermem. Buraya uğradıktan sonra kabak Koyuna kesinlikle uğrayın.

 72. Avatar
  Banu Demir

  Plaj için ölüdenizden teknelerle veya manzara ve fotoğraf için faralya yolundan minibüs veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz ama karayolu ile plaja inmeniz pek mümkün değil.. deniz artık çok temiz değil eski yıllara nazaran

 73. Avatar
  Acar TOPRAK

  Doğa harikası bir yerdir,inanılmaz sarp kayalarla kaplı gezilmesi görülmesi gereken bir yer ..sakın ufak çoçuklarınızı geziye yanınıza almayın düşebilir koruyamazsınız

 74. Avatar
  Yağmur RN

  Kış turizmi fethiyede yok ne yazık ki, o sebeple deniz yoluyla gelemedik ama araba ile gelmek de sıkıntı olmadı
  Fotoğraf çekilmek fazlasıyla heyecanlıydı, tehlikeli ama manzara süperdi

 75. Avatar
  niyazi eser

  Güzel bi yer lakin tek gördüğünüz uçurumun kenarında manzara oturma gibi cade vb hiçbirşey yok en büyük eksiklik diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir