Fethiye Koyları

Muğla’nın batısında bulunan Fethiye ilçesi muhteşem Koyları ile meşhurdur. Muhteşem bir deniz deneyimi yaşamak için 20’den fazla Koy bulunmaktadır. Bugün sizlere bu Fethiye Koylarını tanıtmaya çalışacağız.

1- Kabak Koyu

Kabak Koyu oldukça küçük bir kumsala sahiptir. Kumsal sit alanı sınırları içerisinde olduğundan Kabak Koyunda hiç bir tesis bulamazsınız. Zaten bu koyu muhteşem kulan en güzel özelliğide budur. Belediye ya da özel bir kurum tarafından işletilmediği için plajda şezlong ve şemsiye gibi temel ihtiyaçları bulamazsınız. Eğer mini bir çadırınız var ise hem güneşten kurtulabilir hemde muhteşem bir deniz deneyimi alabilirsiniz.

Gelelim Muhteşem sulara ????
Özelliklede Temmuz ve Ağustos aylarının hafta sonlarında kabak koyu plajı biraz kalabalık olabiliyor. Hafta sonu denizi resimlerde gördüğünüz kadar temiz göremeyebilirsiniz. Ancak güneşin erken vurması nedeniyle sabah erken saatlerde su ısınıyor ve deniz muhteşem bir hâl alıyor. O yüzden hafta için sabah saatlerinde gitmenizi tavsiye ederiz.

Buradan hemen bir uyarıda bulunalım, Su seviyesi bir anda derinleşebiliyor. Bu neden ile iyi derece yüzme bilmeyenlerin kıyıya yakın yerlerde kalmasını tavsiye ederiz.

Kabak Koyuna Giriş Ücreti yok ancak ulaşım biraz zor. Direk giden bir dolmuş/toplu taşıma aracı bulmanız imkansız. Toplu taşıma ile Faralya Köyüne kadar geldikten sonra plaja kadar 10 dk civarı yürümeniz gerekmektedir.

 

Fethiye Koyları

Katrancı Koyu

2- Katrancı Koyu

Katrancı Koyu içerinde 2 küçük koy daha barındıran oldukça ünlü bir yerdir. Her iki koyda’da plaj bulunmaktadır. Fethiye merkez’den buraya gelen bir dolmuş bulmanız zor. Öncek Göcek mahallesine geldikten sonra 2-3 Km yürüyerek plaja varabilirsiniz.

Ücretli bir koy olmasına rağmen (Giriş Ücreti Kişi başı 25 TL) olmasına rağmen denizin berrak olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle günü birlik tatilcilerin burayı sık sık ziyaret etmesi önemli bir etken. Bu yüzden katrancı koyundaki ikinci plajı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Şimdilik bu kadar, Daha fazla koy gezdikçe düşüncelerimi burada paylaşacağım ????
Takipte kalın.

Bu arada Google Maps’te Fethiye Koyları diye arama yaptığımızda çıkan adres bizi Koyların oldukça çok bulunduğu Kayaköy’e götürüyor bizi.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler