Fethiye Tatil

Ege ve Akdeniz bölgesinde yer alan Muğla iline bağlı Fethiye yaz dönemlerinde oldukça fazla turist çeken bir bölgedir. Fethiye tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Fethiye’nin tarihi M.Ö dönemlerine dayanır. Tarih boyunca Fethiye Telmessos adı ile anılan bir bölgeydi. Büyük bir süre Likya Uygarlığı egemenliğin de kalmış ve daha sonra da diğer devletlerin egemenliğine geçmiştir. Fethiye tarih de birçok medeniyetten izler taşıdığı için tarihi açıdan ve doğal güzellikler açısından oldukça zengindir. Fethiye sınırları içerisinde Roma, Likya, Pers ve Karya imparatorlukları yaşamıştır. Birçok imparatorluğu bünyesinde barındırdığı için de hemen hemen her bölgenin izlerini taşımış ve tarihi mimarisi ile ön plana çıkmış olan bir bölgedir.

Tarihin yanı sıra muhteşem doğal güzellikle ve denizi turistleri bu bölgeye çekmektedir. Türkiye’nin en iyi tatil beldesi olarak bilinir. Turistler bölgeye genellikle yaz döneminde daha fazla gelmektedir. Denizin temiz olması, otellerin kaliteli hizmet vermesi en önemli özelliktir. Fethiye bölgesinde Akdeniz iklimi hakim olduğu için deniz suyu da oldukça sıcaktır. Kışın bile oldukça sıcak olarak bilinir. Fethiye de bulunan koylar yerli ve yabancı kişilerin akın etmesini sağlar. Koylar oldukça temiz ve bakımlıdır. Fethiye’de birçok koy bulunur. Her bir koya arabayla ulaşım sağlamak daha kolay olacaktır. Bu nedenle Fethiye gibi tarihin ve gezilecek yerlerin fazla olduğu yerde yapabileceğiniz birçok aktivite de bulunur.

Fethiye her anlamda oldukça zengin bir bölgedir. Tatilcilerin burayı çok tercih etmesinin nedeni hem otellerinde daha uygun olması hem de denizlerinde tertemiz olmasından kaynaklanıyor. Aynı zaman da buraya gelen tatilciler gezmek istediği tarihi yerleri de gezerek daha fazla vakit geçirmiş oluyor. Su sporlarının bir numaralı adresi olan Fethiye erken rezervasyon da misafirlerine daha uygun bir tatil imkanı da sunmaktadır. Bu nedenle eğer yazın bu bölgeye gelecekseniz kış zamanı rezervasyonu yaptırmak sizin için daha uygun olabilir.

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye de bulunan çalış plajı bölgede bulunan en güzel ve en çok rağbet gören plajlardan bir tanesidir. Oldukça uzun genişliğe sahip olan plaj da deniz ve kumun keyfini çıkartabilirsiniz. Plaj da akşam serinliğinde yürüyebilir ve hemen yanında bulunan cafe gibi alanlar da oturabilirsiniz.

Ölüdeniz, Likyalıların güneş ve ışık diyarı olarak adlandırdığı Ölüdeniz Türkiye’nin en önemli doğal ve tarihi güzelliklerinden bir tanesidir. Ölüdeniz diğer bölgelere göre çok daha fazla yoğun olan bölgedir. Tatilcilerin çok fazla tercih ettiği Ölüdeniz de su sporları yapılmakla birlikte yamaç paraşütü de yapılarak oldukça fazla rağbet görmektedir. Ölüdeniz’e gelen tatilciler gerek otellerde konaklayabilir gerekse kamp kurarak konaklama sağlayabilir. Kamp yapılacak birçok alan bulunmaktadır. Kelebekler vadisi, her yıl yaz dönemlerinde birçok yerli yabancı kişileri ağırlar. Özellikle sarp kayalıklarla çevrili olması nedeniyle kamp yapılacak alan çok fazladır. Buraya gelen tatilciler kamp yaparak tatilin tadını çıkartır. Denizi oldukça temiz ve doğasında bulunan atmosfer de kendisine bağlayan en önemli özellikler arasında yer alıyor. Kelebekler vadisine gelmek için mutlaka aracınızın olması gerekir. Bu bölgeye ulaşım oldukça zordur.

Babadağ bölgesi de yamaç paraşütü yapmak için rağbet görülen yerler arasında yer alıyor. Babadağ’a gelen kişiler mutlaka yamaç paraşütü yapmadan dönmemelidir. Muhteşem manzarası ile birlikte ön plana çıkan bir yerdir. Yamaç paraşütü için bölgede uzman hocalar bulunuyor. Eğer yamaç paraşütü yapacaksanız hocalardan yararlanarak bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Cennet ve katrancı koyu, kelebekler vadisinden sonra gelen en önemli koylar arasında yer alıyor. Muhteşem doğasıyla insanları kucaklayan bir yerdir. Beyaz kumsalı ve muhteşem deniziyle ön plana çıkan cennet ve katrancı koyu kamp yapmak ve sessizliğin tadını çıkartmak isteyen kişilerin çok fazla tercih ettiği yerler arasında yer alıyor. Saklıkent kanyonu, Fethiye’nin tatilcilere sunmuş olduğu en özel, en temiz ve en sakin yerleri arasında yer alıyor. Kanyon sakin ve sessiz bir tatil yapmak isteyen tatilcilerin de uğrak noktasıdır. Fethiye’ye arabayla sadece 1 saatlik uzaklıkta bulunan yere kısa sürede ulaşım sağlamak mümkün.

Fethiye merkez balık pazarı, balık yemeği seven tatil severler burada oldukça taze olan balıkları yiyebilirler. Balık pazarı bu bölgenin en meşhur yerleri arasında sayılabilir. Oldukça güzel mezeleri ile birlikte misafirlere eşsiz sofralar sunar.

Fethiye bölgesi gezilebilecek ve tatil yapılabilecek bölgeler arasında yer alıyor. Buraya geldiğiniz zaman doğanın tadını çıkartabilir, birbirinden lezzetli yemekleri deneyebilir ve masmavi denizin tadını çıkartabilirsiniz. Bu bölgeye tatile geleceğiniz zaman mutlaka birkaç ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Özellikle yazın yabancı turistler de çok fazla bölgeye akın ettikleri için genellikle otel rezervasyonları hemen doluyor. Bu nedenle yaz dönemine girmeden rezervasyon işlemlerinizi de mutlaka halletmeniz daha mantıklı olacaktır.

Fethiye Yemekler

Tarihi güzellikleri ve birbirinden harika doğası ile oldukça ünlü olan Fethiye aynı zamanda yemekleri ile ön plana çıkmaktadır. Restoranlar da birbirinden lezzetli birçok yemekler yapılmaktadır. Özellikle mezeleri açısından çok ünlü olan Fethiye balıklar açısından da oldukça zengindir. Bu bölgeye geldiğiniz zaman damak tadınıza uygun birçok yemeklerle karşılaşmanız da mümkün.

Babadağ keşkeği en ünlü yemekleri arasında yer almaktadır. Akşamdan bekletilen kuzu eti ile yapılan yemek halkın çok yaptığı yemekleri arasında yer alıyor. Üzerine tereyağ ve kırmızı pul biberi de dökerek yemeğin tadını çıkartabilirsiniz.

Ölemeç çorbası, Fethiye’nin en ünlü çorbasıdır. Soğan, toz biber ve su ilave edilerek kaynadıktan sonra hamur toplarının katılmasıyla birlikte yapılan bir çorba türüdür. Fethiye’nin yöresel yemekleri arasında yer aldığı için hemen hemen her restoran da bu çorbadan bulmanız da mümkün. Yapılan hamur tamamen kendi damak tadınıza göre de yapılabilir. En ünlü börek türü olan leğen böreği mutlaka yemekleri arasında yer alır. Fethiye de sıklıkla tüketilen bir yemek olarak bilinir. Et kapama et severlerin tercih ettiği yemekler arasında yer alıyor. Oldukça sık tüketilen et kapama neredeyse her ev de pişen bir yemektir.

Fethiye bölgesinde genellikle daha hafif ve zeytinyağlı yemekler tercih edilmektedir. Yöre halkı genellikle hafif yemekler yapayı tercih ediyor. Ancak herkesin damak zevkine göre daha ağır ve daha farklı yemekler de çok sık yapılmaktadır. Bu nedenle Fethiye de mutlaka damak tadınıza göre birçok yemek bulmanız mümkün.

Fethiye Ulaşım

Fethiye’ye gitmek için en rahat ulaşım Dalaman Havalimanıdır. Dalaman Fethiye arası toplamda dakika kadar sürmektedir. Havalimanına geldikten sonra Havaş servilerine binerek direky olarak Fethiye’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak genellikle bölgede gezmek isteyen kişiler araç kiralamayı tercih etmektedir. Araç kiralamak aynı zaman da civar da gezmek ve çeşitli koylara gitmeniz açısından daha iyi olabilir. Özel transfer araçlarını da kullanmanız mümkün. Ancak onlar sizi sadece belli bir noktaya kadar götüreceği için koylara veya başka bölgelere transfer araçları ile ulaşım sağlamak pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle daha uygun fiyatlarla araç kiralamak da mümkün.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler