Fethiye Tatil

Fethiye, Muğla iline bağlı ve oraya ait en geniş alana sahip ilçesidir. Nüfusu 150.000 civarı olan ilçenin yaz aylarında gelen yerli ve yabacı turistler ile 500 bine kadar yükseldiği görüldü. Deniz kıyısında yapılaşması ve huzurlu bir ortama sahip olması sebebiyle sık sık göz almaya devam ediyor. Büyük şehirlerden kaçanların, sakinlik ve yeşillik ile doğanın içinde olmak isteyenlerin planlarında yer alan nadide yerlerdendir.

Likya uygarlığının en önemli kenti olan Fethiye, antik çağda kahinler kenti olarak anılıyordu. Bunun sebebi dağ yamacında kurulu olmasıdır. Çünkü kahinler, kehanetlerinde bulunmadan önce dağın yamacına giderek Akdeniz’in o derin sularından ilham alırlarmış.

Turkuaz rengi denizi o bölgeye özgü bir renktir. Bu haliyle herkesin gönlünü fethetmeyi başarmıştır. Fethiye dendiği zaman akıllara hemen Ölüdeniz gelir. Dünyaca ünlü bu deniz her yıl milyonlarca ziyaretçi alıyor. Yeşil ve mavinin karışarak değişik, kendine has bir renk oluşmasını sağlayan burada dinlenmek ayrı bir keyiftir. Buraya gidip sadece ölüdeniz’le kalmamalı tekne turuna çıkarak tüm koyları görmeli ve oralarda denize girmelisiniz.

Fethiye’nin Bizans, Roma ve Osmanlıya ev sahipliği yapmasından dolayı müthiş bir zenginliğe sahiptir. Likya uygarlığının dini merkezliğini de yapmıştır. Apollon ve Artemis tapınakları da buradadır. Letoon Antik tiyatroda UNESCO dünya mirası listesine girmiştir. Likya yürüyüş yolunda olan bu noktaya her gün keşif için yüzlerce turist gelir. Kral mezarları, kaleleri ile hem kültürel gezi yapıp hem de yaz tatilini geçirebilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye’de sadece yüzmek ve tarihi gezintiye hayran olarak gidenlerin yanı sıra aksiyon severleri de yamaç paraşütü etkinliği bekliyor. 2000 metreye kadar yükselip yavaş yavaş süzülerek inen ve manzaranın eşsiz şöleni ile heyecan dolu bir deneyim elde edeceksiniz. Yaklaşık 1 saat boyunca havada kalıyorsunuz. Hava akımının eşsiz oluşu nedeniyle Uluslararası Hava Oyunları Festivali düzenlemeleri yapılıyor. Ayrıca dağ severler ve yürümeyi sevenler için eşsiz bir tarih manzarası eşliğinde trekking yaparak muhteşem bir anıya sahip olabilirsiniz. Rüzgar sörfü, kano keyfi, rafting gibi su sporları da tercihleriniz arasında olabilir.

Muğla ilinin güneydoğusunda bulunan ilçe 2 yüksek zirveye sahiptir. Bunlardan biri Babadağ, diğeriyse Ölüdenizdir. Fethiye genel olarak sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Fethiye gezilecek yerler kapsamında görülmesi gereken yerler şöyledir:

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Muğla ile Antalya arasında kalmakta olup, 18 km uzunluğunda ve 200 m yüksekliğinde bir kanyondur. Bu kanyon ortalama 40 km uzunluktadır. Bu kanyonu merak edip gezmek isterseniz özellikle bu gezi için yaz ayları seçilmemelidir. Veya güneşin en tepede olduğu saatlerde kanyon gezisi yapmamanız tavsiye edilir.

Kanyon girişleri ücrete tabidir. Ayrıca kanyona geçiş yaparken sanki Avm’ye giriyormuş gibi bir geçitten geçmektesiniz. Daha sonrasındaysa kayalara sabitlenen yürüyüş yolu bulunmaktadır. Yolda yürürken altınızda akan soğuk suya değmemek için çok fazla hızlı yürüme imkânınız bulunmuyor. Çünkü bu kanyon yolu çok kalabalık oluyor.

Gizlikent Şelalesi

Saklıkent’e yakın mesafede olan bu yer Saklıkent kanyonlarına gelmeden önce Gizlikent tabelası görülmektedir. Büyük bir restoran görüp oradan aşağıya inecek ve kendinizi yayla havası içerisinde bulacaksınız. Burada spor ayakkabılarla yürümek sizin yararınıza olacaktır. Gizlikent’te her 300 m boyunca su damlacıklarından oluşan sarkıtlar tam bir fotoğraflık manzara sunmaktadır.

Sarsala Plajı

Dalaman ilçesine yakın olan bu plaj Fethiye Tatil sırasında mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken plajlardandır. Bu plaj Dalaman’a 12 km uzaklıkta olup, plaja gelebilmek için yolun 5 km’sini zigzag yaparak geçmeniz gerekiyor. Ama geldiğiniz noktadan asla pişman olmayacaksınız. Çünkü burada karşılaşacağınız manzara muhteşem olacaktır. Bu plaja araçla yada araçsız giriş ücreti aynı olmaktadır. Sarsala plajında rahatlıkla denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Çünkü bu plaj hafta sonu bile sakin olabilmektedir.

Ölüdeniz

Fethiye tatiline çıkılır da Ölüdeniz olmaz mı hiç. Elbette muhteşem güzellikteki Ölüdeniz gezi programına dahil edilmeli. Ölüdeniz plajlarının sımsıcak kumsallarında güneşlenerek tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Doğa sporlarına ilgi duyuyorsanız burada Babadağ’a çıkarak yürüyüş yapabilir veya yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Burada uzman hocalar eşliğinde deneyiminiz dahi olmasa yamaç paraşütü yapabiliyorsunuz ayrıca yamaç paraşütündeyken olan anlarınızı fotoğraflayabiliyor ve tatil arşivinize ekleyebiliyorsunuz. Tabi ki paraşüt fiyatları ve verilen hizmetler ağır olabiliyor ama Fethiye tatilinde Ölüdeniz yamaç paraşütü olmadan bitirilmemelidir.

Paspatur Çarşısı

Fethiye Tatil sonrasında evlerinize dönerken yakınlarınıza yada evinize bu beldeye özel farklı objeler satın almak istiyorsanız bu çarşı tarihi dokusuyla sizi cezbedecek ve mutlaka bir şeyler satın alacaksınız. Bu tarihi çarşıda şallar, vazolar ve el yapımı hediye seçeneklerini bulabilirsiniz.

Adalar Turu

Fethiye gezilecek yerler denildiğinde akıllara gelen bir sürü turlar vardır. Ama en önemlisi Fethiye’ye kadar gelip te 12 adalar turuna katılmamak olmaz. 12 adalar tekne turuyla Fethiye koyları geziliyor ve denize girme imkanını bulabiliyorsunuz. Güneş kremi mutlaka yanınızda bulunması gerekli tekne turunda fazlasıyla ihtiyacınız olacak.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler