icon

Fethiye 'nin Kaçırmamanız Gereken 9 Plajı

Fethiye Plajları

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çöl sıcakları etkisini artırıyor. Bu sıcaklardan kurtulmanın ve rahatlamanın en güzel yolu serin denizlere atlamak. Bunu yapabileceğimiz birçok farklı bölgenin var olması bizim en büyük avantajımız. Ülkemizin birçok farklı şehrinde bu aktiviteyi gerçekleştirebiliyor olsanız da Fethiye aralarında en iyilerden bir tanesi. Kesinlikle gitmeniz gereken 9 Fethiye plajını sizlere sunuyoruz.

Çalış Plajı

Fethiye’de sabah saatlerinde kendinizi plaja atmak istiyorsanız Çalış Plajı muhteşem bir seçenek olabilir. Öğlen saatlerinde kadar son derece keyifli olan bu plajda öğleden sonra biraz dalga çıkabiliyor. Kumsalı biraz taşlı olduğundan deniz ayakkabılarınızı alıp sabahın erken saatlerinde muhteşem vakit geçirebilirsiniz.

Belceğiz Plajı

Belceğiz ya da Belcekız isimleriyle anılan bu plaj Fethiye merkezden 12 kilometre uzaklıkta. Turkuaz renkli denizi gördüğünüz ilk anda sizi büyülemeyi başarabilir. Deniz suyu sıcaklığının biraz düşük olduğunu söylememiz gerekli. Plajda yelken, jet ski ya da sörf gibi aktiviteleri gerçekleştirebileceğiniz işletmeler yer alıyor. Bu sebeple de son derece eğlenceli bir plaj seçeneği.

Kumburnu Halk Plajı

Tam 15 yıldır mavi bayrak almayı başaran Kumburnu Halk Plajı Ölüdeniz Tabiat Parkı’nın içerisinde yer alıyor. Fethiye ile 15 kilometre mesafesi bulunan bu plajın 50 metrelik bir genişliği bulunmakta. Belceğiz Plajı ile çok yakın olmasına rağmen suyu daha sıcak. Bu sebeple de sıcak suları tercih ediyorsanız Kumburnu, serin suları seviyorsanız Belceğiz Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

1995 senesinde doğal sit alanı ilan edilen Kelebekler Vadisi ismini bölgede bulunan 80’den fazla kelebek türünden almakta. Vadinin etrafı 350 metre yüksekliğindeki kayalıklar ile çevrilmiş halde. Faralya Köyü sınırları içerisinde yer alan bu harika bölge Fethiye’ye 35 kilometre uzaklıkta. Fakat bu mesafeyi gittiğinize sizi pişman etmeyecek muhteşemlikte bir yapıya sahip.

Kıdrak Koyu Plajı

Kıdrak Tabit Parkı içerisinde yer alan bu plaj Ölüdeniz Plajı’na 2 kilometre, Fethiye merkeze ise 15 kilometre uzaklıkta. Suyun berraklığı ve turkuaza çalan rengi inanılmaz bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu renk ve berraklık denizin taşlık olmasından kaynaklanmakta. Bu sebeple de deniz ayakkabısı giymenizi öneriyoruz. Çok çabuk derinleşebilen bir nokta olduğundan dikkatli olmanız gerekli.

Fethiye

Kabak Koyu Plajı

Faralya Köyü sınırları içerisinde yer alan bir diğer plaj ise Kabak Koyu Plajı. Plaja araçlarla ulaşmak mümkün değil. Ulaşım için patika bir yolda 20 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Yol boyunca kırmızı ve beyaz taşlar size hangi yöne gitmeniz gerektiğini gösterecek. Ulaşımı zor olsa da bu özelliği bütün doğal güzelliklerini korumasını sağlamış. Huzurlu bir gün için muhteşem bir yer.

Kuleli Koyu Plajı

Turkuaz renkli denizde yüzerken çam ağaçlarının kokusunu da almak istiyorsanız sizin için en uygun adres Kuleli Koyu Plajı olacaktır. Altın renkli kumsalında küçük de olsa taşlar bulunmakta. Deniz ayakkabısına ihtiyaç duyulmayan bu plajın denizi son derece sığ ve dalgasız. Çocuklu aileler için muhteşem bir adres.

İnlice Halk Plajı

Fethiye Belediyesi tarafından işletilen İnlice Halk Plajı yeşil ile mavinin bütünleştiği adreslerden bir tanesi. Tertemiz bir deniz sunan bu plaj sert kumlardan oluşmakta. Uzaktan çok sığ gözüken deniz birkaç metre daha ilerlediğinizde hızlı bir şekilde derinleşebilir. Spor yapmayı seviyorsanız voleybol sahasında vakit geçirebilirsiniz.

Karaot Plajı

El değmemiş doğası ile karşımıza çıkan Karaot Plajı Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşam alanı. Tamamen kumdan oluşan sahili sebebiyle rahatlıkla yürüyüş yapabilirsiniz. Çocuklu aileler için muhteşem bir plaj olacaktır.

Fethiye’ye Ulaşım

Akdeniz’in batısında, Muğla il merkezinin 135 km güneydoğusunda konumlanan Fethiye’ye ulaşım oldukça kolay. Fethiye’ye ulaşımda kara ve hava yolu kullanılabiliyor. Dolayısıyla şehirlerarası yolcu otobüsü, uçak, özel araç gibi vasıtalarla Fethiye’ye rahatça ulaşabilirsiniz. İstanbul’u baz alırsak hava veya kara yolunu tercih edebilirsiniz. İstanbul Havalimanı’ndan ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Muğla’nın en önemli ikinci havalimanı olan Dalaman Havalimanı’na uçakla ortalama 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Kara yolunu tercih edecekseniz İstanbul otogarlarından hareket eden Fethiye otobüslerine binmeniz yeterli. İstanbul Fethiye otobüs bileti ve fiyatlarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için Enuygun.com’u ziyaret edebilirsiniz.  

Hazır Gelmişken

Buralara kadar gelmişken Fethiye 'de daha gezilecek bir çok yer olduğunu hatırlatmak isteriz :) Sitemizde yer alan Fethiye Gezilecek Yerler sayfamızı ziyaret ederek yeni rotalar oluşturabilirsiniz.

Yorumlar