Beğen

Türkiye’de Tatil Yerleri, Muhteşem coğrafi konumu ve iklimi sayesinde tatil yapılacak en güzel ülkelerden biridir. Ülkemiz, Tatil Yerleri konusunda oldukça zengindir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz bir yarım adadır. Özellikle Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesinde gözde tatil yerleri bulunmaktadır. Bu nedenle yaz mevsiminde özellikle de Ege ve Akdeniz bölgeleri diğer bölgelere göre çok daha fazla talep görmektedir. Ege Bölgesi daha çok Sakin Tatil Köyleri ile yerli turiste hitap ederken, Akdeniz bölgesi muhteşem plajları ile Yabancı Turiste hitap etmektedir.

YerelNet olarak bizde ülkemizde Kültür ve Turizm alanlarına sahip çıkıyor ve tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Türkiye’deki en güzel tatil köyleri, tatil beldeleri ve tatil yerlerini sizlere tanıtmak istiyoruz.

Tatil Yerleri

Her yıl tatil kavramının hızla değişkenlik gösterip yenilendiği dönem içinde tatil yerleri de kendi hizmet anlayışlarını değiştirmiş oldu. Özellikle son çıkan hastalık sonrası tatil yerlerinin kendi içindeki sağlığa uygunluk çalışması ve izolasyonlu odalar sunmaya başlaması tatil anlayışını da değiştirmeye başladı. Türkiye’de öne çıkan tatil yerleri arasında başta Akdeniz bölgesi olmak üzere Ege ve Karadeniz bölgelerinin de tatil yerleri kapsamında çok fazla öne çıktığı başlıca yerler bulunmaktadır. Akdeniz bölgesinin göz bebeği haline gelen Antalya veya daha çok tercih edilen Alanya oldukça fazla turist ağırlayan yerlerden biri olarak biliniyor. Huzurlu tatil arayışı içinde olanlar için bir hayli çok tercih edilen bu yerler her yıl olduğu gibi 2020 yılı içinde de parlayan yerler arasında olacak.

Tatil Yerleri Antalya

Her sene tatilciler için gözde tatil yerlerinin başında gelen Antalya Akdeniz bölgesindeki en çok tercih edilen illerin başında gelir. Her daim hava sıcaklığı tatilcileri çeken niteliktedir. Kış aylarında bile havanın ılıman bir iklime sahip oluşu tatil mekânlarının başını çekmesine vesiledir. Antalya Kaleiçi merkezin en dikkat çeken yerlerinden biridir. Ayrıca huzurlu tatil anlayışı ve mükemmel tatil yerleri arasında adını çok sık duyuran Fethiye birçok yerli ve yabancı turiste tatil ortamını tam anlamıyla sunan yerlerden biri olmaktadır. Turizm denince akla ilk gelen yerlerin başında olmasının sebeplerinden biri de bütçeye uygunluk sağlamasıdır. İster pansiyon ister ev kiralayarak ya da otel ortamını tercih ederek tatil yapma imkânınız bulunur. Ayrıca kamp yapmayı sevenler için birçok yer bulunduran Antalya Türkiye’de öne çıkan tatil yerleri arasında tatilciler için vazgeçilmez deneyimler yaşatmaktadır. Tabiatı ve doğasına hayran kalacağınız yeşil ve mavinin bir arada bulunduğu Antalya şehir olarak mükemmel aktivitelerle yılın her döneminde hizmet veren bir yerdir. Tatilciler için önceden alınan rezervasyonlar yaz dönemi yaklaştığında tamamen dolmaktadır. Kesintisiz hizmet vermek amaçlı birçok elemana yer veren tüm yerleri en iyi hizmeti sağlayabilme amaçlı çalışmalarını sürdürürler. En iyi 2 plajlarından Lara ve Konyaaltı plajı olmaktadır. Şehrin 4 mevsim ilgi gören yeme içme mekânlarında fiyat ortalaması herkes için mükemmel uyumluluk gösterir niteliktedir. Ayrıca havası nedeni ile birçok hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan iklimi yine tatil için bir tercih nedenidir.

İzmir Tatil Yerleri

Genel yapısı itibariyle Türkiye’nin kalabalık şehirlerden biri olan İzmir egenin tam ortasında olduğundan birçok tatil şehirlerine yerlerine yakınlık bakımından merkezi konumdadır. Sırf bu yüzden her kesimden insanın dikkatini daima çeken bir yerdir. Özellikle yurt dışından gelecek birçok turistin ilgisini çok fazla çeken İzmir zaman içinde birçok yabancı insanın yaşamaya başladığı yerlerden biri haline gelmiştir. Birçok yapıdan incelenen Türkiye’de öne çıkan tatil yerleri arasında İzmir iklim dolayısı ile ilk sırada tercih edilen bir yerdir.  Genel olarak havası sıcak olsa da insanı terletmeyecek bir yapıdadır. Suyun sıcaklığı orta derecede olup ılık yapıdadır. Yer yer değişen su sıcaklığı bazı yerlerde soğuk olabilir. Bu tamamen denizin temiz olmasından kaynaklıdır. Ayrıca havanın yarattığı oksijen oldukça fazla olduğundan binlerce hastanın iyileşmesine vesile olmaktadır. Bunun yanı sıra tedavi amaçlı önerilen iklim seviyesi ciddi anlamda birçok hasta kişinin şifa bulmasına destekli bir yer olduğunu da ispatlamaktadır. Tarihi geçmişi çok zengin olan İzmir her yıl binlerce turiste hizmet veren ve her kesime hitap eden ayrıcalıklarla doludur. Tıpkı Akdeniz bölgesinde Alanya nasıl ünlüyse ege bölgesinde de en ünlü şehir İzmir olmaktadır.

Eğlenceli Tatil Mekânları

Gecesi farklı gündüzü farklı olan İzmir yerli yabancı birçok turiste hizmet veren ve vermeye devam edecek donanımda olan bir şehirdir. Türkiye’nin 3.cü büyük şehri olan İzmir gezilip görülmeye değer yerlerden biridir. Her yerini gezip görmek kısa süre için tatile çıkmış ailelere yetmeyebilir. Çünkü tatil kavramı altında gezilip görülecek bilgi edinilecek ayrıca eğlence kavramına uygunluk gösteren birçok yeri bulunur. Tatil konusunda ekonomik şartların göz önünde bulundurulması dolayısı ile memur kesimin bol miktarda tercih ettiği yerlerden biridir. Yaz gelmeden bile tatil turizminin yavaş yavaş başladığı zaman diliminde yine en yoğun yerlerden biridir. Bunların dışında işletmelerinde çok iyi bir şekilde işlediği yerlerin başında gelmesinin nedeni İzmir halkının turizme yönelik her yıl içinde hızla gelişmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca şehirde çıkan zeytin ağaçları turizm sektörüne büyük katkısı dokunmuş ürünler arasında ilk sırayı çekmektedir. Ayrıca yiyecek ve içecek sektöründe de insanların memnun kaldığı bu şehirde her şeyin organik halini bulmanız mümkün olur.

Öne Çıkan Tatil Yerleri Muğla

Yeşil ile mavinin en güzel ve en masalsı yerlerinden biri olan Muğla oldukça büyük oranda turizm sektörünü harekete geçiren ve hızlandıran yerlerden biri olarak bilinir. Özellikle ilçelerinden Bodrum görülmeye değer güzellikte bir yerdir. Uzun yaz sezonu boyunca hatta kış sezonunda bile aktif olarak tatil yerlerinden biri olarak hizmet sürdüren Bodrum bu konuda oldukça fazla gelişim gösteren yerlerin başında gelmektedir. Bodrum çevresi otel ve pansiyonların yanı sıra kiralık villalar ve yazlık evler de fazla rağbet görmektedir. Milyonlarca turist ağırlamayı başaran Muğla bu konuda oldukça mükemmel bir ev sahibidir. Aranılan her türlü aktivitenin bol miktarda bulunduğu bu şehir ve ilçelerinde aranılan bütün mekânlar çok yakın şekildedir. Özellikle döviz büroları adım başı bulunurken araç kiralama firmaları da bol miktarda bulunmaktadır. Doğa ile iç içe olan merkezi alanların tamamı ayrıcalıklı tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Yılların eskitemediği doğası yıllanarak daha da muhteşem güzelliğe bürünmüş olup güneşin ağaçlara bıraktığı rengârenk görünümü başka hiçbir yerde görmeniz mümkün değildir.

Karadeniz ve Mükemmel Tatil Olanakları

Her insan çok sıcak hava ortamından hoşlanmayabilir. Özellikle cilt derisinde problem yaşayan genellikle sarışınlar güneş ışınları yüzünden her sene sorun yaşaya bildiğinden daha ılıman iklime sahip Karadeniz’i tercih edebilirler. Karadeniz yemyeşil doğası ile ön plana çıkan yerlerden biridir. Genel olarak iklimi ılık seyreden yapıda olup yılın en sıcak dönemi Temmuz ayı olarak belirlenmektedir. Zaten Temmuz ayı Karadeniz illerinde çürük ayı olarak söylenir. Yani en sıcak dönem olarak Temmuz ayında buraya tatile geldiğinizde bunalmadan rahat bir tatil geçirmeniz mümkün olur. Başta Sinop ili olmak üzere tüm Karadeniz illerini tur halinde de dolaşabilir, günü birlik tatiller ile mükemmel tatil geçirebilirsiniz. Rafting sporlarının yoğun bir şekilde yaşandığı Karadeniz turizm sektöründe özellikle Arap turistleri ağırlamaktadır. Ayrıca Arap turist yoğunluğu nedeniyle Trabzon başta olmak üzere birçok ilinde yeni otel zincirleri kurulmaya başlandı. 2015 ve 2019 yılları arasında yapılan otellerin binlerce turist ağırlaması sonucu şehir içinde birçok yeni değişiklikler oldu. Mevcut fiyat ortalaması araç kiralama veya yazlık kiralama konusunda da kendini göstermiş oldu. Ordu, Sinop ve Trabzon’un meşhur gezilecek yerleri binlerce turistin ilgisini çektiğinden özellikle paket turların tercih edildiği bölge Karadeniz bölgesi olarak ispatlanmaktadır.

Tatil Olanakları

Her birey ailesi ile tatile çıkmadan önce tatil boyunca neler yapabileceği hakkında bir plan çizelgesi oluşturur. Kafasında yer alan notlar karşısına çıkan yenilikler sayesinde istenilen yere varıldığında değişiklik gösterir. Genel anlamda planlama kapsamında yapılan listelere tam anlamıyla uymak için gidilecek yer önceki zaman zarfında mutlaka incelenmelidir. Araştırılıp bilgi sahibi olunduktan sonra erken rezervasyon fırsatı değerlendirilmelidir. Bütçe planını aşmadan yapacağınız tatil kapsamında oldukça uygun fiyatlara tatil yapma fırsatı bulabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka araştırma yapmalısınız.

En Mavi Tatil Yerleri

En başta Ege bölgesinde ismini duyuran Akbük koyu özelikle turist ağırlayan yerlerin başında geliyor. Tatil olanakları arasında macera sevenler içinde birçok olanak sağlayan Akbük ve çevresi oldukça fazla kitleye hitap etmektedir. Yine mavi alanların en temizi olarak bilinen Kuşadası Dilek Yarımadası Milli parkı ile ön plana çıkan tatil beldelerinden biridir. Birçok turistin geldiği yerlerden biri olmasına rağmen adını çok fazla duyurmuş bir yer değildir. Ayrıca yine Kargı koyu Datça’nın en güzel yerlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin öne çıkan tatil beldeleri arasında Ekmeksiz plajı Seferihisar plajı oldukça mükemmel tatil yerleri arasında çok iyi bir seçim olmaktadır. Kamp yerlerinin fazla oluşu ve değiştirilmemiş tabiatı sayesinde oldukça sakin bir yerdir. Bu sebeple birçok insanın ilgisini çeken yerlerden biri olma özelliğini taşır.

Mavi Yerler ve Plajlar

Ege bölgesinden İzmir dikili kalem adası oldukça yoğun ilgiye maruz kalan tatil beldelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bakımından suyun sıcaklığı yer yer soğuk olmakla birlikte denizin sığ başlayıp aniden derinleşiyor olması iyi yüzme bilenlerin gireceği yerlerden biri olma özelliğini ortaya çıkarıyor. Tabii bu özelliği sayesinde çok kalabalık ortam bulunmadığından temiz bir tabiat alanına sahip olduğu da açıkça ortadadır.

Kartpostal Görüntüler

Türkiye de tatil beldeleri tıpkı kartpostal gibi görüntülere sahip olmakla birlikte tüm dünyadan turist akınına uğrayan yerlerin başında gelmesinin açık nedeni olarak bilinmektedir. Özellikle Kastamonu’da gezip görebileceğiniz Gideros koyu Cide’ye giderken karşınıza çıkacak mükemmel alanlardan biridir. Ayrıca mükemmel yeşil doğası sayesinde kamp alanlarının da fazlalaşmasına açık örnek yerlerden biridir.

Türkiye’de Ünlü Salda Gölü

Türkiye çapında ilgi ve gidilecek yerler arasında çok rağbet gören Salda Gölü yurt dışından insanlarında ilgisini çok çeken yer olmayı sürdürüyor. En mavi denizlerin ve koyların adının yanında bilinçli şekilde eklenen Salda gölü ciddi anlamda güzelliklere sahip bir yerdir. Denizlerin mavi görüntüsüne kafa tutmayı başaran Salda gölü ve etrafında bulunan plaj tarzı beyaz kum mükemmel güzellikte olup görülmeye değer yerlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Tatil Zamanı

Tatil yerleri anlamında birçok yeniliğe, tabiata ve plajlara sahip olan Türkiye hem otel hem su sporları hem tatil anlayışı bakımından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Genel anlamda binlerce insanın her yıl tercih etmesi bu sebepten kaynaklanır. Özellikle son yıllarda artış gösteren istatistikler TÜİK tarafından belirlenip raporlar halinde de açıkça ortaya konmaktadır.

Yurt dışında Maldivler nasıl ünlü bir yer ise Türkiye’nin birbirinden güzel sahilleri de oldukça ünlü bir yapıya sahiptir. Sonuç olarak tatil bütçesi ve planınız şimdiden oluştuysa her bölgede mükemmel tatil geçirmeniz mümkündür. Erken rezervasyon mükemmel otel fırsatları indirimli tatil anlayışı 2020 yılında da damga vuracak konuların başında gelecektir. Siz de hayatınıza renk katmak ve yılın bütün stresini atmak adına tatil arayışı içindeyseniz daha önce görmediğiniz yerleri tercih ederek tatil kavramınızı daha çok zengin hale getirebilirsiniz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri