icon

Göcek'de Tatil

Türkiye’nin Fethiye körfezi nde bulunan en önemli tatil cennetlerinden biri Göcek karşımıza çıkar. Ülkemiz sınırlarında yer alan ve mavi yolculuk denildiğinde ilk akla gelen bir cennet köşesidir. Mavi ile yeşilin bir araya geldiği için saklandığı bir cennettir. Geçmişteki isminin Daidala olduğu bilinmektedir. Lidyalıların yaşadığı bir kent olması nedeniyle tarihi açıklandı büyük öneme sahiptir. Yerli yabancı turistlerin özellikle yaz ayları nda misafir olduğu Göcek her açıdan görülmesi ve gezilmesi gereken ilçelerimizden biridir. Fethiye Körfezi’nde yer alan bu içeri rüzgâr sörfü ve dalış sporlarıyla da ünlüdür. Hem yaz tatili geçirmek, hem doğanın güzelliklerini içine çekmek ve su sporları için ideal bir yerdir.

göcek

Göcek Tatil

Göcek, ziyaretçilerini masmavi denizi ve yemyeşil dağları İle karışlar. Eğe’nin masmavi suları ve eşsiz kumsalı ile yerli yabancı birçok turisti ağırlar. Tesisler açısından son yıllarda daha da gelişmiş bir yerdir. Tarihi güzellikleri, rüzgâr sörfü, dalış İçin uygun olması ve kumsalı ile cennet bir köşe tabirini kazanmıştır. Tipik bir Ege Akdeniz karşımı bir ilçedir. Her açıdan harika bir tatil tercihidir. Fethiye ilçemizde yer alan karayolu hem de hava yoluyla ulaşılabilen Göcek keyifli bir tatil konumunda yer alır.

Mavi yolculukta en çok tercih edilen adalardan biri Göcek Adası’dır. İrili ufaklı birçok plaja sahiptir. Aynı zamanda batı koyu ve doğuda yer alan incelik o ise en çok ziyaret edilen. Herhangi bir ticari noktası olmayan incirli koy Göcek’in tam girişinde yer almaktadır. Yaz aylarında göcek belediye marinasında yer alan her saat başı tekneleriyle buraya ulaşmak mümkündür. Göcek tropik adaları anımsatan günün koyu ile de turkuazlı yeşilin geçtiği bir cennet köşesidir. SİT alanı içinde bulunması nedeniyle yerleşim Göbün’de yasaktır. Bu yasaklı aynı zamanda doğanın iyi korunmasını sağlamıştır. Gördüğünde Bizans kalıntılarını görmek isteyenlerin denizin dibine dönüş yapması yeterli olacaktır. İsteyenler tüm ağaçları ve zeytin ağaçları arasında çıkarak bol oksijenli bir üşürüz sağlayabilirler. 20 dakikalık bir yürüyüş sonrasında ise adanın tam tepesine varılır. Bu tepeden göreceğiniz manzara da eşsiz güzellikte olacaktır.

Zeytinli ada ise yaşlı canların güney ucunda yer alır. Zeytin ağaçları ile kaplı ve adada Osman kalıntıları bulunmaktadır. Osmanlı dönemine ait bu adada zeytin sıkma atölyesi bulunmaktadır. Körfez’deki adaların en büyüğü olan mübadele döneminin ardından eski bir rum yerleşim kalıntılarını üzere. Bilhassa yılın tekneler bu adaların hepsinde durmakta ve kilo patron hamamı ve iskelelerin hemen yanında olan su altında kalmış Bizans kalıntıları görülebilir.

Göcek Tarihi

Fethiye Göcek tarihi açıdan Likyalılar’a kadar dayanmaktadır. Uygarlığının büyük kentlerinden biri olan Tlos göcek de yer almaktadır. Göcek da bir gereken yerler arasındayım. İlk yılları ait mezarlar, tiyatrolar, hamamlar, 14. yüzyıla denk uzanan Kayaköy gültekin görülmesi gereken yerleri arkasındadır.

Göcek Gezilecek Yerler

Fethiye Göcek hem doğası, hem tarihi takımdan son derece zengin olan gerçek gezip görülecek birçok yere sahiptir. Tek tek sıralamak gerekirse görülmesi gereken yerler aşağıda yer almaktadır.
Gemiler Adası: Fethiye Göcek konumunda bulunan gemiler adası Bizans dönemine ait kilise beş yapay kalıntıları ile dikkat çeker. Doğasının yanı sıra bu kalıntılar birçok yabancı turisti takip eder. Hıristiyanlığın ilk yayıldığı merkezlerden olması nedeniyle gemiler adası büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca ada dünyada St. Nicholas aldı ile bilinir.

Tlos: Likya Uygarlığının En büyük kentidir. Uygarlığından Spor merkezi olarak bilinmektedir. Mitolojide destansı hikâyeler bilindiği gibi çok fazladır. Uçan kanatlı at Pegasus’un sahibinin yaşadığı burası Lidyalılar’a özgü ettiği mezarları ile dikkat çekmektedir.
Cadıanda: Fethiye’nin şirin beldesi Göcek içeriğinde Likya uygarlığı kalıntıları İle doludur. Likyalara has oldukça ilginç fizik yapıya sahip olan cadı anda kazılar sonucu keşfedilmiştir. Bölgede ortaya çıkan fiyat, aman, anıt mezar ve bir stadyum bulunmaktadır. Yunan mitolojisini andıran bu eserler birçok yabancı turiste rafından ziyaret edildir.

Kayaköy: Kayaköy depremler sonucu meydana gelen birçok antik mezardan oluşmaktadır. 14. yüzyıldaki uzanan tarihi nedeniyle bir rum yerleşim merkezidir. Aynı zamanda Türkiye yakın tarihinde de kritik bir öneme sahiptir. Kayaköy Türk ve Yunan hükümetleri arasında 1922 yılında imzalanan nüfus dairesi anlaşması uyarınca karşılıklı olarak Türk halkıyla Batı Trakya’da yaşayan Rum halkı yer değiştirmiştir. Köyde Rumların bıraktığı izler nedeniyle halen görülmektedir.

Telmessos Antik Tiyatrosu: 1009 93 yılında Fethiye müze müdürlüğü başkanlığında yapılan kazılar sırasında bu antik tiyatro ortaya çıkmıştır. 1009 95 yılına kadar süren çalışmaları ile ortaya çıkan erken Roma dönemine ait bir yapıdır. Bizans dönemine ait olan bu antik tiyatro 5000 kişi kapasitelidir. Aynı zamanda dönemde arena olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Her ne kadar çok fazla hasar görmüş olsa da hala en ihtişamlı bir yere sahiptir.

Göcek Nerede ? 

Göcek Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Yakın bir tarihe kadar belde (ilçe) olan Göcek 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile mahalle oldu. Fethiye ‘den gelirken İnlice Mahallesini geçtikten sonra Göcek 'e ulaşmış olacaksınız. Havayolu ile en kolay ulaşım ise Dalaman Uluslarası Havalimanıdır.

Göcek’e Nasıl Gidilir?

Göcek Fethiye ilçemizin şirin bir kasabasıdır. Büyük illerimizden hava yoluyla gidilebildiği gibi aynı zamanda karayolu ile de rahatlıkla ulaşım sağlamak mümkündür. İstanbul ve Ankara’dan direk Fethiye’ye havayolu İle gidilerek Göcek’e rahatlıkla ulaşım sağlanır.
İzmir’den ise karayolu İle 4 saat süren bir yolculuk gereklidir. Göcek Dalaman Havalimanı’na yaklaşık 1.07 uzaklıkta bulunmaktadır. Duyguyla gelmek isterseniz ise Muğla ilimize gelerek şehiriçi otobüslerle Fethiye merkezden minibüslerle göre ulaşabilirsiniz. Muğla’dan Göcek’e merkeze yaklaşık 30 dakikada oluşturmaktadır.

Genel olarak kilometre sarf etmek gerekirse İstanbul ile göcek arası sekiz 30 km yani 12 saat, Ankara ile göcek arası 650 km yani yaklaşık 10 saat sürmektedir. Antalya ilimizin Gökçe uzaklığı ise 225 kilometredir ve bu yolculuk 3,5 saat sürmektedir.

Göcek'te Ne Yenir ?

Alaturka Restaurant & Kafe sahil bandına enfes lezzetler sunan bir et restoranıdır. Özellikle Steak çeşitleri ve kırmızı şarapları oldukça iyidir.

West Cafe. Göcek’te sakin bir restoranda lezzetli yemekler denemek isterseniz West Cafe doğru adres. Hem dünya mutfaklarından hem de Türk mutfağından farklı lezzetler deneyebileceğiniz restoranda sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Göcek’te Konaklama İmkânları

Göcek sahil kasabası olması nedeniyle Akdeniz’in berrak suları ile yemyeşil çam ormanları arasında büyüleyici güzelliktedir. Toros dağları nedeniyle denizde oluşan irili ufaklı adaları bulunmaktadır. Aynı zamanda saygısızlık olması nedeniyle de yaz tatilinde tarafından büyük ilgi görmektedir. Göcek adası sporları seven insanlar için ideal bir yerdir. Konaklama açısından da birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Adının içerisinde yer alan irili ufaklı pansiyonların yanı sıra büyük otellerde mevcuttur. Her bütçeye uygun, farklı fiyatlarda konaklama seçenekleri yer almaktadır. Pansiyonda isterse kaliteli bir otel de konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Caretta caretta kaplumbağalarının yer aldığı İz tuzu plajı da Göcek de bulunmaktadır. Aynı zamanda belirli saatlerde bu kısım ziyaretçilere kapalıdır. Kapıda Yarımadası mavi yolculuk tercih edenler için idealdir. Kapıda Yarımadası’nı karadan ulaşım mümkün değildir. Buraya ulaşmak için fethiye veya Göcek’ten kalkan tekne turları tercih edilmelidir. 12 adalar, TAŞ yaka kuyu ve tersane adası ise göcek de görülmesi gezilmesi gereken yerler arasında yer alır. Su sporları dalış ve rüzgâr sörfü gibi aktiviteler göcek de yoğun şekilde bahar dönemlerinde yapılır. Yatmak birini getirmek isteyenler için, mavi tur tercih edenler için, Akdeniz’in ve Ege’nin birleştiği bu güzel doğayı fotoğraflamak isteyenler için Göcek bir cennet köşesidir. Her açıdan büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Dipnot : Göcek 'de Only Blue Rhapsody apartlarında ev rahatlığında ve şıklığında bir konaklama sağlayabilirsiniz.


 

Yorumlar