Beğen

Türkiye’nin tatil beldeleri arasında her zaman zirvede yer almayı başaran Antalya Side, Kaş ya da Alanya’dan oluşmuyor. Bu bölgeler gibi çok sayıda harika tatil beldesi bulunmakta. Eşsiz sahili, doğal güzellikler, bakir koyları ve turizm işletmeleri ile muhteşem bir tatil ortası olan Adrasan da bunlardan bir tanesi.

Musa Dağı eteklerinde konumlanmış olan Adrasan Kumluca ilçesine bağlı bir belde. Olympos – Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde kalan bu bölge Antalya’nın en güzel sahillerine sahip olan yerlerden bir tanesi.

Beldenin ismi Anadolu’nun eski sakinlerinden olan Luvi’lerden geldiği düşünülüyor. Anlamı ise Ana Tanrıça Ülkesi. Bu kadar güçlü ve görkemli bir isme sahip olan Adrasan üç tarafı denizlerle çevrilmiş olan yapısı ve yemyeşil doğası ile sakin ve huzurlu bir tatilin en önemli adresleri arasında yer alıyor.

Adrasan isminin yabancı kökenli olması ve bu konuda önemli adımların atılması ile bölgenin ismi Çavuşköy olarak değiştirildi. Ancak insanların büyük bir kısmı hala bölgeyi Adrasan ismiyle anıyor. Tabi ki tabelalarda Çavuşköy ismi tercih edildiğinden yolculuk sırasında bu isme yönelmek daha doğru.

Sakinliğin Merkezine Kolayca Ulaşın

Antalya ile ilçeleri arasındaki mesafe her zaman yüksek olmuştur. Adrasan da Antalya merkeze uzakta olan beldelerden bir tanesi. Antalya ile arasında 95 kilometrelik bir mesafe yer alıyor. Olympos ve Çıralı son derece yakın olan beldede yerleşim yerleri denizden biraz daha içerde kalmakta. Son derece korunaklı bir koyun hemen kıyısında yer alan Adrasan’da deniz kıyısına gitmek için bir araca ihtiyacınız olacak.

Adrasan beldesinin bu kadar sakin bir yapıda kalmasının sebebi ise doğal yapısı. Bölgede rüzgarlar ters yönden estiği için teknelerin sahile yanaşması çok kolay olmuyor. Günümüzde tekneler daha teknolojik olduğundan sorun yaşamasalar da geçmiş dönemlerde bu durum bölgenin ticaret amacıyla hiç kullanılmamasına sebep olmuş. Bu sebeple de her zaman arka planda kalmayı başarmış doğal güzelliklerden bir tanesi. Teknelerin yanaşmakta zorlandığı bu sahilde artık butik oteller, restoranlar, pansiyonlar ve kafeler mevcut.

Adrasan

Kusursuz Bir Plaj Muhteşem Bir Deniz

Adrasan beldesinin tatil için önerilen noktalardan bir tanesi olmasının en büyük sebebi sahip olduğu plajı. Beldede yer alan plaj incecik tanelerden oluşmakta. Plajda yürürken ayağınızın altındaki kumu hissetmeden yürüyüş yapmanız mümkün.

Denizinin derinliği son derece ideal. Huzurlu bir tatil arayan çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği bir deniz. Çok hızlı derinleşmemesi ve yapısı sebebiyle dalgalı olmaması çocuklar için muhteşem bir alan anlamına geliyor. Yüzmeyi yeni öğrenen kişiler için de harika bir adres olarak gösterilebilir. Çevrede yer alan koylar tekne turlarının popüler noktaları arasında yer aldığından denize girerken ileride sürekli olarak tekneleri görmek mümkün.

Tekne Turu Macerasına Katılmamak En Büyük Hata

Adrasan beldesinde düzenlenen tekne turları her geçen dönemde daha popüler bir hale gelmeye başladı. Özellikle son yıllarda medyanın da etkisi ile birlikte Adrasan’dan düzenlenen tekne turlarına talep çok artmış durumda. Ancak bu durum rekabeti arttırmış durumda. Bu sebeple de daha kaliteli bir tekne turunu daha uygun fiyatlarla almanız mümkün.

Teknelerde ve bölgedeki işletmelerde sunulan yemeklerin lezzeti sizi derinden etkileyebilir. Bunun sebebi de ürünlerin tamamen doğal olarak üretilmesi ve kullanılması. Suluada, Çıralı, Olympos, Korsan ve Ceneviz Koyu ziyaretlerinin yapıldığı tekne turlarına katılarak denize tamamen doyabilirsiniz. Denize karşı aşk duyan kişiler için bu belde muhteşem bir adres olacak.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri